Ząbkowanie opon

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Ząbkowanie opon / Goodyear
Ząbkowanie opon: czy ogumienie da się naprawić? Niestety nie - nadaje się do wymiany. Dlatego warto wiedzieć czym jest ząbkowanie i z czego wynika.

Na czym polega ząbkowanie opon?

Ząbkowanie opon polega na tym, że bieżnik ściera się nierównomiernie - w taki sposób że krawędź natarcia poszczególnych klocków ma mniejszą wysokość niż krawędź spływu. Skutek? Gdy kierowca przejedzie dłonią po śladzie ogumienia, poczuje zamiast równomiernej płaszczyzny delikatne schody. Z czasem efekt ząbkowania pogłębia się, a wraz z nim maleje komfort jazdy. Powód? Wyząbkowane opony bardzo głośno zachowują się w czasie jazdy po asfalcie - dźwięk to charakterystyczne terkotanie. Efekt ten dotyczy najczęściej kół tylnej osi - gdy dodatkowo nie są napędzane.

Jakie są powody ząbkowania opon?

Powodów ząbkowania opon może być wiele. Powstanie zębów na bieżniku może wynikać np. ze zbyt niskiego ciśnienia w oponie, zużycia elementów zawieszenia lub amortyzatorów, stylu jazdy kierowcy czy chociażby jazdy dużym i niedociążonym autem. Czasami powody są też niezależne od błędów prowadzącego, bo ząbkowanie inicjuje też chociażby rzeźba bieżnika opony, twardość mieszanki gumowej, stan nawierzchni drogi czy nawet konstrukcja tylnego zawieszenia (szczególnie często efekt dotyczy osi wielowahaczowych).

Jeżeli chodzi o styl jazdy kierowcy, ząbkowanie opon potęgują przede wszystkim sportowe zapędy. Bieżnik ściera się "krzywo" m.in. wtedy, gdy prowadzący agresywnie przyspiesza i hamuje.

Zobacz również: Głośność opon: czy kierowca ma na nią wpływ?

Czy da się naprawi wyząbkowane opony?

Co może zrobić kierowca w sytuacji, w której w jego aucie zaczęło się ząbkowanie opon? Niestety, ale nie ma zbyt wielu narzędzi. Charakter uszkodzenia jest tak specyficzny, że najlepiej jest wymienić ogumienie na nowe. Zanim jednak to się stanie, warto poszukać przyczyny ząbkowania. W przeciwnym razie nowy komplet ogumienia dość szybko podzieli los starego.

Szorstkowanie ząbkowanych opon: co to takiego?

Coraz więcej mówi się o szorstkowaniu opon - mechaniczne starcie krawędzi spływu ma wyrównać płaszczyznę bieżnika. Procedura skraca jednak żywotność opon, a do tego jest różnie oceniana przez specjalistów z rynku oponiarskiego. Jej zalety? W porównaniu z wymianą opon jest zdecydowanie tańsza. Szorstkowanie jednej opony kosztuje mniej więcej 40 - 50 zł.

Jak zapobiegać ząbkowaniu opon?

Kierowca ma tak naprawdę kilka metod na unikanie efektu ząbkowania. O czym pamiętać?

  • unikanie gwałtownego przyspieszania i hamowania,
  • regularna kontrola ciśnienia powietrza w oponach,
  • prawidłowe wyważenie kół,
  • regularna kontrola geometrii zawieszenia,
  • regularna kontrola stanu elementów zawieszenia,
  • rotacja opon miejscami co sezon.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...