Jak rozpoznać usterki zawieszenia? To nie takie trudne

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Jak rozpoznać usterki zawieszenia? To nie takie trudne / Opel
Resorowanie składa się z serii elementów eksploatacyjnych, które przeciętnie po kilku latach w części będą wymagać wymiany. Jednak jak rozpoznać usterki zawieszenia? To prostsze niż się wydaje.

Zawieszenie jest jednym z ważniejszych układów w samochodzie. To za jego sprawą koła utrzymują kontakt z nawierzchnią, a nie podskakują podczas pokonywania nierówności. To rola o tyle kluczowa, że warunkuje nie tylko komfort podróżowania czy precyzję wykonywanych na drodze manewrów, ale również drogę hamowania. A to prowadzi do prostego wniosku. Zawieszenie jest jednym z podstawowych elementów bezpieczeństwa w pojeździe. Stąd jego stan ma tak kluczowe znaczenie m.in. podczas corocznego przeglądu technicznego.

Zawieszenie jest oczywiście elementem eksploatacyjnym. Zużywają się w nim przede wszystkim amortyzatory, sprężyny oraz elementy metalowo-gumowe w postaci chociażby tulei. Co do interwału zużycia, ciężko mówić o pewnikach. Pierwsze awarie nie pojawiają się jednak na ogół wcześniej niż po pokonaniu 100 - 120 tysięcy kilometrów. Jak rozpoznać usterki zawieszenia? Z punktu widzenia kierowcy metoda jest dość prosta. O ewentualnych uszkodzeniach poinformują prowadzącego niepokojące dźwięki dochodzące z okolicy kół i generowane w czasie jazdy po nierównej drodze. Jak odróżnić je od siebie? Dźwięki zwiastujące awarie są dość charakterystyczne dla poszczególnych części.

Jak rozpoznać usterki zawieszenia? A więc…

  • Łącznik stabilizatora - lubi dość głośno pukać w sytuacji, w której samochód z niewielką prędkością pokonuje nierówność
  • Końcówka drążka kierowniczego - może stukać, ale dużo częściej powoduje, że samochód nie jest w stanie jechać na wprost - ściąga w którąś ze stron
  • Tuleja wahacza - w sytuacji, w której samochód z większą prędkością przejedzie przez nierówność, słychać wyraźne stukanie
  • Sworzeń wahacza - objaw jest analogiczny do uszkodzenia tulei wahacza, mianowicie po najechaniu na nierówność z większą prędkością, w okolicy koła pojawia się wyraźnie słyszalne stukanie
  • Amortyzator - w tym przypadku spektrum objawów może być naprawdę szerokie, wśród symptomów świadczących o usterce wymienić można m.in. kołysanie nadwozia podczas jazdy, dobijanie amortyzatora w czasie jazdy po nierównościach, podskakiwanie kół napędowych w trakcie przyspieszania, nurkowanie po naciśnięciu pedału hamulca, krzywe ścieranie bieżnika, wyciek płynu z amortyzatora
  • Sprężyna - o jej uszkodzeniu świadczą przede wszystkim dźwięki - strzał sprężyny podczas skręcania koła lub np. ruszania, kolejnym objawem jest przechylenie nadwozia na jedną ze stron
  • Łożysko koła - zużyte łożysko szumi, hałas zwiększa się wraz ze wzrostem prędkości, a do tego np. podczas skręcania kołami w trakcie jazdy

Bez względu na fakt czy kierowca jest w stanie samodzielnie zidentyfikować źródło awarii w zawieszeniu, czy też nie, powinien pamiętać o tym, że w razie wykrycia jakichkolwiek niepokojących dźwięków pojawiających się w okolicy kół, musi udać się do warsztatu. Mechanik sprawdzi stan resorowania - konkretnie zabierze auto na ścieżkę diagnostyczną i wskaże ewentualne uszkodzenia. Optymistyczna informacja? W przypadku samochodów kilkuletnich wymiana podstawowych elementów w postaci łączników stabilizatora, końcówek drążków kierowniczych czy sworzni wahacza nie powinna być droga. Często to tylko kilkadziesiąt złotych od strony.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...