Łożysko kolumny McPhersona: objawy awarii, opis, wymiana

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Łożysko kolumny McPhersona: objawy awarii, opis, wymiana / Materiały prasowe Mercedes
Podczas skręcania kołami słyszysz charakterystyczne puknięcie? To może oznaczać uszkodzenie mocowania kolumny McPhersona. Na szczęście usterka nie jest droga w usunięciu.

Kolumna McPhersona jest jednym z popularniejszych sposobów budowy przedniego zawieszenia w samochodach segmentu A, B, C, D, a nawet E. W jej przypadku amortyzator pełni dwie role. Po pierwsze tłumi wszelkie nierówności, które samochód napotka na swojej drodze. Po drugie ustawia w odpowiedni sposób koło na jezdni. Drugie z zastosowań sprawia, że kolumna musi być częściowo skrętna. A żeby to stało się możliwe, konieczne jest uzupełnienie mocowania górnego łożyskiem umożliwiającym ruch. Kompletna poduszka amortyzatora oprócz łożyska zawiera też gumową uszczelkę oraz elementy montażowe.

Łożysko kolumny McPhersona, identycznie jak sama kolumna zresztą, podlega dużym przeciążeniom podczas jazdy. W efekcie staje się częścią eksploatacyjną, która z czasem ulegnie uszkodzeniu i będzie wymagać wymiany. Jakie są objawy zużycia łożyska kolumny McPhersona? Jest kilka charakterystycznych symptomów, które kierowca może rozpoznać bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy. Pierwszym jest puknięcie występujące podczas skrętu kół. To początkowo jest bardzo ciche. Z czasem i wraz ze zużywaniem się elementu nabiera jednak na sile.

Usterka łożyska kolumny McPhersona - objawy?

Poza tym objawem uszkodzenia mocowania kolumny McPhersona może być skrzypienie, dźwięki przypominające rozprężanie sprężyny lub opór występujący podczas kręcenia kierownicą. W ostatnim przypadku warto jednak zrobić pewne obostrzenie. Opór może być w końcu symptomem mówiącym o występowaniu również innych usterek. Przed zaplanowaniem wymiany łożyska, warto ich obecność wykluczyć. Mowa w tym przypadku nie tylko o awariach związanych z układem wspomagania układu kierowniczego, ale również przekładni kierowniczej czy nawet zbyt niskim ciśnieniu powietrza w kołach.

Zobacz również: Jak wymienić łożysko kolumny McPhersona?

Łożysko kolumny McPhersona nie jest elementem nadmiernie drogim. Dla przykładu kompletna poduszka amortyzatora w przypadku Volkswagena Golfa V 1.9 TDI kosztuje już 150 złotych, a Peugeota 207 tylko 78 złotych. Jego wymiana jest jednak stosunkowo problematyczna i wcale nie taka tania. Ceny robocizny zazwyczaj oscylują w granicy 100 złotych. Warto w tym momencie zaznaczyć, że koszt tak naprawdę jest podwójny. Poduszki kolumny McPhersona należy zawsze wymieniać parami! Procedura wymiany łożyska polega na wymontowaniu całej kolumny. W pierwszej kolejności należy ją zatem odpiąć od zwrotnicy i pamiętać o odłączeniu stosunkowo delikatnego przewodu hamulcowego.

Wymiana łożyska kolumny McPhersona - uwaga na sprężynę!

Górna część kolumny na ogół jest przykręcona na trzy śruby. Te można znaleźć pod maską w okolicy nadkola. Jako że są umieszczone w górnej części, z ich odkręceniem nie powinno być większego problemu. Zazwyczaj nie są mocno skorodowane. Kluczem do sukcesu jest też rozmontowanie kolumny. Bardzo ważne jest jednak pamiętanie o tym, że aby odkręcić mocowanie sprężyny trzeba ją najpierw zabezpieczyć. W przeciwnym razie rozpręży się z ogromną siłą i może stanowić zagrożenie dla wymieniającego.

Zobacz również: O czym pamiętać wymieniając amortyzatory w aucie?

Duży zakres prac i raczej rozsądna cena samego łożyska sprawiają, że mechanicy zalecają profilaktyczną wymianę poduszek wraz z wymianą amortyzatorów. To pomysł o tyle dobry, że zużycie tłumika drgań z pewnością oznacza duży przebieg, a duży przebieg wiąże się z tym że całkiem niedługo awarii może ulec również mocowanie kolumny McPhersona. Szczególnie że producenci motoryzacyjni zalecają ich bezwzględną wymianę po 100 tysiącach kilometrów. Połączenie tych czynności przyniesie właścicielowi samochodu oszczędności. Wymianę amortyzatora i łożyska uda się bowiem zamknąć w jednej cenie robocizny.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...