Fiat Panda II: jak wymienić pompę paliwa. Poradnik

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
Wymiana pompy paliwa w Fiacie Panda II fot. Fiat

W poradniku tym zaprezentujemy jak szybko i poprawnie wymienić pompę paliwa w Pandzie II. Cała operacja wymiany pompy paliwa nie jest trudna i poradzimy sobie z nią bez żadnych problemów.

Decydując się na zakup nowej oryginalnej pompy paliwa do Fiata Pandy II musimy liczyć się z dużym wydatkiem. Jednak rynek zamienników oferuje nam duży wybór pomp paliwowych w przyzwoitych cenach. Pierwszy krok to odłączenie akumulatora, aby zabłąkana iskra nie spowodowała zapłonu paliwa, którego trochę wyleje się podczas demontażu pompy. Następnie otwieramy klapę bagażnika, wyjmujemy wszystkie rzeczy i zdejmujemy wykładzinę.

Teraz musimy zdemontować tylne siedzenie Fiata Pandy II, na szczęście nie ma potrzeby odkręcania oparcia. Od strony bagażnika znajdują się trzy śruby mocujące. Wystarczy dokładnie spojrzeć na miejsce mocowania kanapy. Następnie przechodzimy do środka auta i wykręcamy kolejne dwie śruby od siedziska, które znajdują się po jego bokach. Wyjmujemy siedzenie i odchylamy wykładzinę w taki sposób, żeby nie przeszkadzała nam w kolejnych krokach.

Zobacz też: Renowacja silnika

Po jej uniesieniu zobaczymy otwór przykryty deklem maskującym. Zdejmujemy go i widzimy obudowę pompy paliwa. Zapewne będzie ona bardzo zabrudzona. Musimy ją bardzo dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń. Nie można dopuścić do zabrudzenia wnętrza pompy paliwowej. Teraz odpinamy od niej kostkę elektryczną, wystarczy odchylić zawleczkę zabezpieczającą. Następnie odłączamy przewód paliwowy wciskając dwa zatrzaski i zdejmujemy go w poziomie. Trzeba uważać, żeby paliwo nie wylało się do wnętrza samochodu.

Przechodzimy do demontażu dekla obudowy od pompy. Tutaj jest potrzebny specjalny klucz, mają go na wyposażeniu autoryzowane serwisy, jednak my postaramy się odkręcić ją bez niego. Pierścień odkręcamy w lewo za pomocą młotka i przecinaka. Jeżeli zdarzy się tak, że nam pęknie, musimy kupić nowy. Możemy teraz wyjąć całą pompę paliwa, ale lepiej opróżnić ją wcześniej z benzyny. Kolejny krok to demontaż pompy.

Zobacz też: Dlaczego warto wymieniać łożysko pilotujące?

Na początku warto się przyjrzeć jak zamontowana jest pompa paliwa i co dokładnie trzeba zdemontować. Jak da się zauważyć, zaczynamy od górnej części. Należy uważać, żeby nie pogubić żadnych elementów montażowych. Do pompy zamocowane są dwa kable, które musimy odlutować, wkładamy nową pompę i lutujemy kable. Zakładamy górną część pompy i wkładamy do naszego Fiata Pandy. Na przewody paliwowe zakładamy nowe opaski zaciskowe.

Przy dokręcaniu pierścienia również używamy młotka i przecinaka. Musimy uważać, żeby nie przykręcić zbyt mocno. Zakładamy siedzenie tylnej kanapy i podłączamy akumulator. Następnie uruchamiamy silnik Pandy, musimy jednak chwilę zaczekać, aż paliwo na nowo zapełni pompę i układ.

Moto
Polacy wciąż kupują więcej nowych aut niż przed rokiem. Jaki napęd silników góruje w transakcjach
17 paź 2024

Dane rejestracji nowych samochodów we wrześniu potwierdzają, że rynek ewidentnie przyspieszył. To już kolejny miesiąc ze wzrostem rejestracji rok do roku. Najpopularniejsza niezmiennie jest Toyota, której sprzedaż względem zeszłego roku jednak nieco spadła.

Nowy fotoradar w województwie śląskim już działa! Ograniczenie do 50 km/h
17 paź 2024

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru w województwie śląskim. Dozwolona prędkość wynosi 50 km/h. Dokładną lokalizację urządzeń rejestrujących działających w systemie CANARD można znaleźć na stronie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Rower elektryczny: ledwie zadebiutował już jest przestarzały, a jego miejsce zajmie rower wodorowy - dlaczego
17 paź 2024

Rower elektryczny nie jest aż tak ekologicznym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać. Produkcja i utylizacja baterii litowych generuje kolejne wyzwania środowiskowe, które wciąż czekają na rozwiązanie.

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km
17 paź 2024

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości w województwie pomorskim.

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? RPO interweniuje u MI
17 paź 2024

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u Ministra Infrastruktury. Opłata za badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu wynosi 150 zł.

Akademia Puchatka – pierwszoklasista bezpieczny na drodze, ale i w Internecie
17 paź 2024

Nowy rok szkolny to początek nauki o bezpieczeństwie najmłodszych. Ruszyły zapisy do XVI edycji programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, którego Patronem jest policja. W tym roku dzieci poznają zasady bezpieczeństwa aż w sześciu obszarach.

Ci kierowcy przesiadają się z elektryków z powrotem do aut spalinowych. Zakup elektryka? Tylko pod przymusem
16 paź 2024

Niemieccy kierowcy samochodów elektrycznych przy zakupie kolejnego pojazdu coraz częściej decydują się na auta z silnikiem spalinowym. Co więcej, wielu mówi, że zdecydowałoby się na samochód elektryczny tylko pod przymusem. 

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych
16 paź 2024

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych. Urządzeń do automatycznej rejestracji wykroczeń drogowych będzie jeszcze więcej.

Planujesz kupno nowego auta? Spiesz się, bo będzie problem: najpierw pojazdów zacznie brakować, potem mocno podrożeją
16 paź 2024

W styczniu 2025 r. wchodzą w życie wytyczne dyrektywy CAFE (Clean Air For Europe), która nakłada na producentów samochodów wyśrubowane normy emisji CO2. Nowe limity wpłyną na branżę motoryzacyjną – producenci prawdopodobnie zareagują podniesieniem cen aut spalinowych i zachętami do zakupu pojazdów nisko- i zeroemisyjnych.

 

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska
15 paź 2024

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska. Nowe zasady na przejściach dla pieszych? Nie, to jedna z propozycji posła PiS Artura Szałabawki mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

pokaż więcej
Proszę czekać...