Kiedy stosować opony ekologiczne?

Opony ekologiczne mają wpływ na ograniczenie zużycia paliwa, fot. Oponeo.pl / Media
Opony ekologiczne stają się coraz bardziej dostępne na polskim rynku. Czym charakteryzują się opony ekologiczne oraz kiedy warto je stosować?

Jak powstają opony ekologiczne?

Najważniejsze zmiany w produkcji względem opon tradycyjnych dotyczą mieszanki gumowej oraz wzoru bieżnika. Dzięki nim opona charakteryzuje się mniejszymi oporami toczenia, co sprawia, że jej straty energii są znacznie zredukowane, a zużycie paliwa maleje, spada też emisja CO². Co więcej, jeśli producent chce zmniejszyć opory toczenia opony może zamiast tradycyjnego oplotu stalowego wykorzystać oplot kompozytowy. Przy oplocie stalowym opory toczenia wynoszą 12 kg/tonę, a przy oplocie kompozytowym 8 kg/tonę (ok. 30% mniejsze). 

Opony ekologiczne również dla pojazdów dostawczych

Idea opon ekologicznych to dla znacznej większości producentów poważny i wciąż świeży temat, który z każdym sezonem będzie się coraz bardziej rozwijał i doskonalił. Zielone opony pojawiają się nie tylko w ofercie opon osobowych, ale również wśród opon dostawczych (np. Continental Vanco Eco) czy też wśród opon do Formuły 1 (już w 2008 r. Bridgestone zaprezentował ekologiczną oponę Potenza do F1). 

Idea opon ekologicznych zasługuje na uwagę, ponieważ większość opon reklamowanych jako ekologiczne potwierdza swój zielony charakter w testach lub w etykietach. Jedną z takich opon jest Michelin Energy Saver, która w teście TÜV SÜD Automotive z 2009 roku pokazała, że przez cały okres eksploatacji pozwala zaoszczędzić 80 litrów paliwa w porównaniu do zwykłych opon. Natomiast sprawdzian w ramach DEKRA Test Center z 2010 i 2011 r. udowodnił, że opona wystarcza na 10 000 km dłużej niż inne opony.

Najoszczędniejsze opony ekologiczne

Jeśli chodzi o oceny efektywności paliwowej w etykietach najlepsze noty zbierają takie letnie opony ekologiczne, jak: Nokian eLine, Yokohama BluEarth-1 (najwyższa ocena „A”) czy Michelin Energy Saver +, Bridgestone Ecopia EP150, Continental ContiEcoContact 5 (wysoka ocena „B”). Z opon letnich dla aut 4x4 prym wiedzie Continental ContiSportContact 5 (ocena „B”). Wśród opon zimowych w tej chwili najlepsza jest opona Dunlop SP Winter Response 2 (ocena „B”), a z opon całorocznych notą „B” mogą się pochwalić opony Goodyear Eagle LS2 (4x4) i Pirelli P7 Cinturato (osobowa).

Opony ekologiczne, a styl jazdy

Opony ekologiczne są dla kierowców, którzy preferują raczej spokojny lub umiarkowany styl jazdy, ponieważ przy dynamicznej jeździe ich osiągi mogłyby się nie sprawdzić. Ich droga hamowania na mokrej nawierzchni nie jest tak krótka, jak standardowych opon, ale nadal są one całkowicie bezpieczne.
Jeśli nie chcesz inwestować w typowe opony ekologiczne, ale nadal chcesz oszczędzać paliwo to warto przed zakupem sprawdzać etykiety na oponach i wybierać te produkty, które w kategorii efektywności paliwowej mają najwyższe oceny (A to najlepsza nota). Innym rozwiązaniem jest styl jazdy zwany eco-drivingiem. Pamiętaj, że wszystkie te sposoby nie będą skutecznie jeśli nie kontroluje się poziomu ciśnienia w oponach. Za niskie ciśnienie powoduje szybsze zużycie opony i automatycznie większe zużycie paliwa.

Źródło: Materiały prasowe Oponeo.pl

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...