Kontrola policyjna stanu technicznego pojazdu

Policja, fot. Creandi.pl / Media
Patrole policji oraz inspekcji transportu drogowego mają prawo dokładnie skontrolować stan zatrzymanego pojazdu. Co zazwyczaj jest sprawdzane podczas takiej drogowej kontroli.

Kontrola policyjna stanu technicznego pojazdu - nie tylko ciężarówki

Problem kontroli stanu technicznego pojazdu dotyczy głównie samochodów ciężarowych. Ale policja oraz inspekcja transportu drogowego mają prawo kontrolować nie tylko samochody ciężarowe lecz również auta osobowe. Coraz częściej kontroli są poddawane samochody, które stanowią flotę przedstawicieli handlowych.

Kontrola policyjna stanu technicznego pojazdu

Kontrola stanu technicznego pojazdu, który został zatrzymany przy drodze jest możliwa dzięki specjalistycznym pojazdom, które wykorzystują policja oraz inspekcja transportu drogowego. O ile inspekcja transportu samochodowego zazwyczaj skupia się na pojazdach ciężarowych, które skrupulatnie kontroluje pod kątem nie tylko tachografu i ładowności, ale również pod kątem czystości spalin i stanu technicznego. Za to policja coraz częściej wyrywkowo kontroluje stan techniczny pojazdów osobowych, z uwagą przyglądając się samochodom flotowym.

Podczas kontroli stanu technicznego pojazdu policjanci zbadają m.in. stan ogumienia samochodu (również to czy ogumienie założone jest poprawnie) oraz poprawność działania oświetlenia. Zbadają również poprawność działania układu hamulcowego, amortyzatorów oraz sprawdzą czy z samochodu nie wyciekają smary i płyny eksploatacyjne.

Na tym jednak nie koniec. Policjanci zbadają czystość spalin oraz w przypadku samochodów z silnikami Diesla - zadymienie. Co więcej w autach napędzanych jednostkami wysokoprężnymi policjanci pobiorą próbkę paliwa z baku. W ten sposób sprawdzą, czy kierowca nie używa oleju opałowego do jazdy samochodem.

Ponadto skontrolowane zostaną wszelkiego rodzaju luzy (w układzie kierowniczym) oraz poziom hałasu, emitowany przez układ wydechowy. Policjanci przyjrzą się dokładnie kondycji technicznej układu wydechowego oraz - to zła wiadomość dla miłośników tuningu - skontrolują przepuszczalność światła przez szyby.

W zależności od stopnia zużycia pojazdu stróże prawa mogą zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu (wtedy trzeba usunąć usterki i udać się do stacji diagnostycznej) lub mogą odholować pojazd.

Tekst: Tomasz Korniejew 

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...