Kres dokumentacji papierowej w branży transportowej?

Kres dokumentacji papierowej w brany transportowej? / ShutterStock
Czy, w ciągu 3-5 lat może nastąpić całkowite wyeliminowanie dokumentacji papierowej z branży transportowej? Według ekspertów jest to możliwe, a całość będzie oparta na wykorzystaniu urządzeń telekomunikacyjnych.

W ciągu roku na terenie UE 5,3 miliona pojazdów wyposażono w systemy zarządzania flotą

W ciągu ostatniego roku na terenie Unii Europejskiej zostało zarejestrowanych prawie 39 milionów pojazdów użytkowych. 5,3 miliona z nich wyposażono w systemy umożliwiające zarządzanie flotą. Rynek rozwija się w zawrotnym tempie – oczekuje się, że liczba zainstalowanych rozwiązań telematycznych będzie rosnąć  o 15 proc. w skali roku. Zwiększeniu liczby wykorzystywanych urządzeń towarzyszy ciągły wzrost dostępności usług pokrewnych.

O możliwościach wynikających z wykorzystywania rozwiązań telematycznych i potrzebach w obszarze ich wdrożenia świadczy podwójny wzrost zapotrzebowania na zarządzanie danymi związanymi z flotą w ciągu ostatnich trzech lat. Wzrost popytu oraz stale rozwijająca się branża stanowią poważne wyzwanie dla firm telematycznych. Zachodzące zmiany są wynikiem bardziej świadomego procesu podejmowania decyzji, który wynika z obecnej sytuacji gospodarczej oraz  coraz większych wyzwań stojących przed przedsiębiorstwami: konieczności precyzyjnego spełnienia terminów dostaw oraz potrzeby wykorzystywania rozwiązań, które zapewniają bezpieczeństwo i odpowiedzialne działanie.

Zobacz też: Import usługi spedycji międzynarodowej - stawka 0% VAT?

Przedsiębiorcy, którzy chcą odpowiedzieć na powyższe wyzwania, powinni stosować się do kilku zasad. Po pierwsze przewoźnicy i właściciele flot, oprócz wdrażania systemów telematycznych, muszą także skupić się na usługach, które wpływają korzystnie na płynny przepływ pracy. Takie podejście pozwala uwolnić się od zbędnych obciążeń administracyjnych. Dzięki temu firmy zyskują czas, który mogą wykorzystać na optymalizację zachodzących  procesów prowadzącą do zniwelowania ilości błędów administracyjnych oraz polepszenia standardu obsługi.

Po drugie potrzebna jest budowa procesu pracy opartego na danych. Należy obserwować trendy w celu dostosowania się do nowych wyzwań, które powstają. W dzisiejszym biznesie transportowym nie wystarczy planować raz w roku: wyniki za poprzedni okres powinny być dogłębnie badane a przepustowość nie tylko szacowna z wyprzedzeniem, ale również określana w oparciu o dane i wnioski płynące ze zrealizowanych projektów. Podejście tego typu powinno być stosowane w szukaniu odpowiedzi na takie pytania, jak: Kiedy jest najlepszy czas na wysłanie mojego pojazdu? Jakie czasy podróży mogę osiągnąć? Czy daną drogą udało się dotrzeć do miejsca przeznaczenia szybciej czy wolniej? Czy było możliwe odebranie większej liczby towarów? Czy istniała szansa na powiadomienie kierowcy (w odpowiednim czasie) o nowym punkcie odbioru? Czy cały dostępny czas jazdy został wykorzystany? Czy możliwe było zrealizowanie większej liczby dostaw w dostępnym czasie jazdy? Jeśli przedsiębiorstwo zadaje sobie powyższe pytania oraz odpowiada na nie na podstawie zbieranych danych, to nawet przy małej flocie pojazdów jest w stanie osiągnąć większą płynność realizacji zadań, a tym samym zapewnia sobie szansę na nowe okazje biznesowe oraz wspiera swój rozwój.

Zobacz też: Będzie wolny dostęp do usług portowych?

Warto również zauważyć, że w zespołach odpowiedzialnych za zarządzanie transportem, w których pracuje tylko kilka osób, brak konieczności bycia w tym samym miejscu przez cały czas oraz zapewnienie dostępności o każdym czasie i z każdego miejsca za pomocą urządzeń mobilnych, są niezwykle pomocne. Zastosowanie nowoczesnych kanałów komunikacji sprawia, że zapewnienie łączności między dyspozytorami i kierowcami jest tańsze (brak konieczności uiszczenia opłat za połączenia) i szybsze (możliwość pracy zdalnej oraz łatwy dostęp do potrzebnych danych). Wykorzystywane rozwiązania zapewniają również dokładny opis każdej informacji – dzięki temu przedsiębiorstwa zyskują narzędzie do bezproblemowego i szybkiego wyszukiwania, sprawdzania oraz analizowania aktualnych i wcześniej zebranych danych.

Kres dokumentacji papierowej w brany transportowej?

„W WebEye szacujemy, że w ciągu najbliższych 3-5 lat w sektorze transportowym dojdzie do głębokich zmian, wywołanych w głównej mierze coraz bardziej powszechnym wykorzystaniem urządzeń telekomunikacyjnych. Dokumentacja w formie papierowej może zniknąć na dobre, a na znaczeniu zyskają całkowicie zautomatyzowane procesy.  W bieżących działaniach będzie coraz więcej możliwości wykorzystania zintegrowanych systemów, które będą wykorzystywać dane przesyłane przez pojazdy w ramach specjalnej platformy zbierającej informacje. To pozwoli na zapewnienie sprawnego działania firmy oraz zagwarantuje pełną przejrzystość zachodzących w niej procesów” – mówi Paweł Wloczek, Country Manager, WebEye Polska.

Źródło: WebEye Polska

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...