Przygotowanie pojazdu do trasy

Tir / ShutterStock
Odpowiednie przygotowanie samochodu ciężarowego do podróży stanowi jedną z kluczowych operacji dla wzmocnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu auta do drogi, właściciele mogą zaoszczędzić nawet 15% kosztów paliwa.

Wszelkiego rodzaju drobne usterki, gdy się skumulują mogą być przyczyną poważnej awarii oraz poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ignorowanie wszelkiego rodzaju drobnych usterek może być przyczyną wzrostu kosztów eksploatacji pojazdu.

Eksperci kampanii Green Drive, przypominają, o czym powinien pamiętać kierowca przygotowujący pojazd do trasy:

1. Sprawdź kondycję opon i ciśnienie powietrza w ogumieniu

Upewnij się, że ciśnienie w oponach jest na poziomie wskazanym przez producenta samochodu. Sprawdź głębokość bieżnika i jego przydatność na określonej trasie. Usuń duże zanieczyszczenia (np. kamienie). Wydłużysz w ten sposób trwałość opon, zmniejszysz ryzyko groźnego wypadku na drodze i ograniczysz zużywane paliwo – nawet o 2 l na 100km.

2. Skontroluj mocowanie ładunku

Skontroluj rozmieszczenie i mocowanie ładunku. Właściwie zabezpieczony ładunek nie będzie utrudniał Ci prowadzenia pojazdu. Transport polega na dostarczeniu towaru do odbiorcy - nie możesz sobie pozwolić na zgubienie lub zniszczenie ładunku po drodze.

3. Regularnie sprawdzaj stan zużycia układu hamulcowego

Regularnie sprawdzaj stan tarcz hamulcowych i elementów ciernych na hamulcach. Wymień je natychmiast, jeśli zauważysz uszkodzenia. Przed każdym wyruszeniem w trasę zrób kilka hamowań testowych, żeby upewnić się, że wszystko działa. Uszkodzone hamulce nie tylko znacznie zwiększają zużycie paliwa, ale mogą też doprowadzić do zapalenia się koła.

4. Sprawdź luz w układzie kierowniczym

Przed wyjazdem w trasę sprawdź „luz” w kierownicy. Z kolei podczas jazdy monitoruj wszelkie nietypowe objawy, takie jak wrażenie „pływania” podczas jazdy lub „znoszenie” na jedną stronę. Pamiętaj, że układ kierowniczy odpowiada za skręt kół - niesprawny może zaprowadzić Cię do rowu.

5. Poziom oleju silnikowego kontroluj przed każdą trasą

Przed każdą trasą sprawdź poziom oleju w silniku. Zwróć też uwagę na to, jak często go uzupełniasz. Znikający olej może świadczyć o nieszczelnościach w układzie. Olej ma duże znaczenie dla sprawności i wydajności silnika, ale ważna jest również ilość i jakość powietrza, która dochodzi do komory spalania. Dlatego konieczna jest również regularna kontrola filtra powietrza. Brak oleju i zapchany filtr powietrza zniszczą Twój silnik.

6. Skontroluj stan zawieszenia pojazdu

Sprawdź zamocowanie, zbieżność kół oraz stan amortyzatorów. Jak? Zobacz, czy samochód nie “ciągnie” w jedną stronę i czy bieżniki opon się równomiernie zużywają – jeśli nie, „wyczytasz” z nich większość nieprawidłowości w stanie zawieszenia. Na długiej trasie możesz “zgubić” nieprawidłowo zamocowane koło.

7. Skontroluj stan plandeki

Przed każdym wyruszeniem w trasę sprawdź stan plandeki. Usuń zalegający śnieg, lód lub wodę. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie zapięcia i sznurowania. Pamiętaj, że nawet drobne zaniedbanie może doprowadzić do całkowitego zerwania plandeki.

8. Zachowaj dokładność podczas przypinania naczepy

Przed podpięciem naczepy sprawdź, czy siodło jest właściwie nasmarowane. Przed każdym wyruszeniem w trasę skontroluj blokadę zapięcia i przypięcie przewodów. Upewnij się, że przewody nie są uszkodzone. Pamiętaj, że od właściwego zapięcia naczepy zależy bezpieczeństwo na drodze. Niewłaściwie podpięta naczepa może się odpiąć w czasie jazdy.

9. Zadbaj o swój komfort w kabinie

Zadbaj o komfort kierowcy. Usuń z kabiny wszystkie niepotrzebne przedmioty. Ustaw odpowiednio kierownice, fotel i lusterka. Zapewnij wygodny dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy (np. dokumentów). Pamiętaj, że od komfortu i skupienia kierowcy zależy bezpieczeństwo ładunku.

10. Skontroluj ustawienie elementów auerodynamicznych

Zdemontuj zbędne elementy zewnętrzne, takie jak zewnętrzna osłona przeciwsłoneczna, dekoracyjne oświetlenie, czy orurowanie - każdy z nich może zwiększać spalanie nawet o 3 proc. Sprawdź, czy wysokość spoilera „pasuje” do naczepy. Skontroluj mocowanie osłon międzyosiowych i osłon bocznych. Odpowiednio zamocowany i wyregulowany zestaw aerodynamiczny może zmniejszyć spalanie nawet o 10 %. - to tak, jakby przez 3 dni w miesiącu samochód nie zużywał paliwa.

Źródło: Materiały Kampanii Green Drive

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...