Opakowania wielowarstwowe dla produktów spożywczych

Opakowanie Alpackwax, fot. Polwax / Media
Rynek rozwiązań w zakresie opakowań produktów spożywczych rozwija się wraz z postępem technologicznym.

Nowoczesne opakowania wielowarstwowe

Wielowarstwowe opakowania kartonowe składają się z połączonych warstw papieru, polietylenu i aluminium. Dzięki wielowarstwowej budowie chronią produkty spożywcze dłużej niż tradycyjne rozwiązania. Dzięki swojej wielowarstwowej strukturze według producentów zapewniają dłuższą przydatność do spożycia bez konieczności dodawania konserwantów.
- Dzięki temu typowi opakowań przy stosunkowo niewielkiej wadze i objętości samego opakowania zapewniona zostaje jednoczesna ochrona żywności przed wieloma czynnikami zewnętrznymi, światłem, utlenianiem, obcymi zapachami, wilgocią. Produkty spożywcze umieszczone w szczelnym opakowaniu wielowarstwowym zachowują trwałość przez dłuższy czas nawet poza warunkami chłodniczymi – podkreśla Izabela Robak, dyrektor rozwoju Polwax SA.

Funkcje poszczególnych warstw nowoczesnych opakowań

Poszczególne warstwy opakowania wielowarstwowego pełnią różne funkcje: Papier stanowi główny składnik, nadaje opakowaniu sztywność i decyduje o jego wytrzymałości. Folia aluminiowa chroni żywność przed wpływem światła i tlenu, pozwala także na magazynowanie żywności również poza chłodniami. Warstwa aluminium chroni też przed wnikaniem do żywności obcych zapachów. Polietylen o niskiej gęstości (LDPE) stanowi zabezpieczenie przed wilgocią i zapewnia szczelność opakowania. 

- Aby opakowanie wielowarstwowe skutecznie spełniało swoje funkcje niezbędne jest dokładne połączenie wszystkich płaszczyzn składających się na ściankę opakowania – zaznacza dyr. I. Robak. – I tutaj właśnie znajduje zastosowanie opracowany przez naszą spółkę klej do łączenia warstw tych opakowaniach – dodaje.

Klej do klejenia opakowań kartonowych

ALPACKWAX jest klejem termotopliwym dedykowanym do łączenia płaszczyzn kartonowych z folią aluminiową, według producenta zapewnia solidne i trwałe połączenie warstw opakowań nie wpływając na właściwości poszczególnych płaszczyzn. Jako produkt przeznaczony do kontaktu z żywnością ALPACKWAX jest wytwarzany zgodnie z obowiązującymi w spółce Polwax S.A. Kodeksem GMP (Good Manufacturing Practice) z elementami Dobrej Praktyki Higienicznej. Składniki, z których komponowany jest klej mogą być dopuszczane do kontaktu z żywnością i są badane pod kątem zawartości metali ciężkich, WWA, substancji kancerogennych oraz zgodności z normami jakościowymi Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków FDA (Food and Drug Administration).

Wosk do papieru wykorzystywany w opakowaniach kartonowych

Według producenta zaimpregnowany woskiem papier nie nasiąka wodą oraz nie przykleja się do produktów, które są w niego zapakowane. Nie tylko podnosi to jego wartości użytkowe, ale i zapewnia lepszą estetykę wyrobu chroniąc przed pojawieniem się na opakowaniu plam czy przebić koloru. - Stworzyliśmy technologię specjalistycznego wosku do papieru. Wosk Z nie tylko nadaje jego powierzchni połysk i zapewnia właściwości hydrofobowe tj. nawoskowany papier staje się nieprzepuszczalną barierą dla wody. Powleczone nim arkusze papieru zabezpieczają żywność przed zawilgoceniem lub, w zależności od potrzeby, przed utratą wilgoci – podkreśla dyrektor Izabela Robak. 

Podobnie jak ALPACKWAX wosk Z do papieru jest produktem przeznaczonym do kontaktu z żywnością i jako taki podlega obowiązującemu w Spółce Kodeksem Dobrej Praktyki Produkcyjnej. Oznacza to, że proces produkcji Wosku Z do papieru odbywa się w specjalnym, przeznaczonym do tego celu obszarze a wszystkie dostawy stosowanych w procesie produkcyjnym surowców, dodatków i opakowań oraz dopuszczenie wyrobu gotowego do sprzedaży są objęte specjalnym systemem kontroli. 

Źródło: Materiały prasowe Polwax

Moto
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł
30 kwi 2024

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC
30 kwi 2024

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

pokaż więcej
Proszę czekać...