Przyczyny wypadków w magazynach

Jak ograniczyć możliwość wystąpienia wypadku w magazynie? / ShutterStock
Głównymi przyczynami wypadków w magazynach są zazwyczaj błędy ludzkie i nieodpowiednia organizacja pracy. O czym pamiętać, by praca w magazynie była bezpieczna?

Statystyki pokazują, że najczęstszymi przyczynami wypadków w magazynach są niewłaściwa organizacja pracy oraz nieodpowiednie zachowanie pracowników. Do nierzadkich powodów zaliczyć można także wady konstrukcyjne, techniczne czy po prostu brak odpowiednich zabezpieczeń. Okazuje się, że przedsiębiorcy nie mają świadomości, że tak naprawdę potrzeba niewiele, by zapewnić pracownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa, a firmie – ochronę przed niepotrzebnymi stratami materialnymi i wizerunkowymi.

Sytuacja dziwi o tyle, że sposoby organizacyjne oraz zasoby techniczne, które zwiększają komfort i jakość pracy w magazynie, to rozwiązania ogólnodostępne i niewymagające wysokich nakładów finansowych. Obok środków ochrony osobistej pracowników, mowa tutaj o wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach związanych z infrastrukturą magazynu i jego części składowych. Nie zmienia to faktu, iż to obszary wciąż mało popularne i niedoceniane.

Rodzaje dostępnych zabezpieczeń

Prostymi, a zarazem tanimi rozwiązaniami mogą być osłony nóg regałów, produkty których zadaniem jest ochrona przed skutkami uderzeń np. wózkami widłowymi. Takie elementy zabezpieczają nie tylko nogę regałową, ale co czasem ważniejsze - składowany na półce towar. Konstrukcja tego typu osłon jest tak zaprojektowana, by absorbować siłę uderzenia, przez co regał nie ulega uszkodzeniu w przypadku niefortunnego zdarzenia. Nawet, gdy w kontakcie z wózkiem widłowym, osłona ulegnie zniszczeniu, jej wymiana wiąże się z kosztem rzędu kilkudziesięciu złotych, zatem o wiele niższym niż w przypadku konieczności zakupu nowego regału czy straty znajdującego się na nim towaru.

Innym, ciekawym elementem wyposażenia magazynu może być półka siatkowa, zabezpieczająca wolną przestrzeń pomiędzy dwoma belkami trawersowymi. Jej zadaniem jest ochrona towaru przed zapadaniem w głąb regału, choć przez wielu traktowana jest także jako zabezpieczenie przeciwpożarowe (ze względu na zdolność do przesuszania wody wydostającej się ze spin klerów).

Tego typu rozwiązania, jak wskazane powyżej, popularyzowane są wśród świadomych przedsiębiorców. Mowa tu o osobach, które wybierają rozwiązania pomagające w efektywnym zarządzaniu magazynem, mających świadomość zagrożeń oraz kosztów, wiążących się z uszkodzeniami konstrukcji nośnych czy stratami w produktach. Aby uniknąć wypadków i kosztowych konsekwencji, stawiają na produktywne rozwiązania, zapobiegające ewentualnym startom.

Co ciekawe - wyposażenie magazynu w elementy zabezpieczające jego części składowe oraz towar znajdujący się na regałach to niższe stawki za ochronę w firmach ubezpieczeniowych.

Źródło: Materiały prasowe Magazynuj.pl

Moto
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł
30 kwi 2024

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC
30 kwi 2024

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

pokaż więcej
Proszę czekać...