Automatyczna skrzynia biegów w motocyklach Hondy

Honda Dual Clutch Transmission / Fot. Honda
Od maja 2010, premiery dwusprzęgłowej przekładni Hondy zastosowanej w VFR1200F, ten nowatorski system zmiany biegów sukcesywnie zyskuje coraz więcej miłośników.

Obecnie w ofercie największego na świecie producenta motocykli aż pięć modeli, w tym jeden standardowo, wyposażonych jest w system Honda Dual Clutch Transmission. VFR1200F, Crosstourer, NC700X, NC700S i Integra - motocykle o całkowicie odmiennym charakterze, skierowane do zupełnie różnych odbiorców, łączy innowacyjny i niezwykle praktyczny system zmiany biegów dający kierowcy wiele nowych, ekscytujących doznań.

Już ponad 12500 klientów w Europie zdecydowało się na motocykle wyposażone w wygodną i zwiększającą bezpieczeństwo dwusprzęgłową przekładnię. W ciągu ostatniego roku, czyli od pojawienia się w salonach, sprzedaż DTC, w najpopularniejszym modelu NC700X, wzrosła z 10% do 44%, a we flagowym Crosstourerze - z 25% do 70%.

Zobacz też: Znaki drogowe o zmiennej treści

Jesienią tego roku, podczas wystawy w Mediolanie, wśród szeregu nowych modeli, Honda zaprezentuje dwa kolejne motocykle standardowo wykorzystujące Dual Clutch Transmission – stylem nawiązujące do Gold Winga, a technicznie zbliżone do serii NC700 – nowe CTX700 oraz CTX700N.

Dual Clutch Transmission to w praktyce automatyczna skrzynia biegów, ale jej działanie daje dużo więcej możliwości, niż mogłoby się pozornie wydawać. Umożliwia bardzo szybką i płynną zmianę przełożeń bez przerywania procesu napędowego. Przyśpieszenia są zdecydowanie bardziej efektywne niż w przypadku standardowej skrzyni biegów. Kierowca, dzięki przełącznikom na kierownicy, które zastąpiły dźwignię sprzęgła i zmiany biegów, może w każdym momencie wybrać jeden z trzech trybów pracy: Manualny, Automat Drive i Automat Sport. Podczas jazdy w trybach automatycznych, zawsze można zredukować, bądź wrzucić wyższy bieg, a adaptacyjny system sterujący zapamiętuje aktualny styl jazdy motocyklisty i optymalizuje dobór przełożeń.

Zobacz też: Czy autobusy komunikacji miejskiej zawsze mają pierwszeństwo?

Wszystko to sprawia, że motocykle Hondy wyposażone w system DCT pozwalają całkowicie zapomnieć o konieczności wciśnięcia sprzęgła i zmiany biegu. Znika problem ruszenia z miejsca, zatrzymania się, a także manewrowania na zatłoczonych ulicach. Dwusprzęgłowa przekładnia umożliwia pełne skupienie się na tym, co najważniejsze, czyli czerpaniu przyjemności z jazdy. Dzięki temu nowatorskiemu rozwiązaniu świat jednośladów staje otworem również przed całkiem nową, ogromną grupą osób, które zawsze marzyły o własnym motocyklu, ale nie były pewne, jak poradzą sobie z jego opanowaniem. Teraz każdy może dosiąść swojej Hondy i cieszyć się jazdą.

Moto
Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
10 maja 2024

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

pokaż więcej
Proszę czekać...