Top 10: Fabryki motoryzacyjne w Polsce. Gigantów nie brakuje!

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Nowa fabryka Volkswagena we Wrześni / Volkswagen
Polski rynek motoryzacyjny ma się dobrze. Składa się na niego blisko 350 firm, które generują roczny dochód przekraczający 150 miliardów złotych. A to nie koniec optymistycznych liczb. Produkujemy bowiem ponad 450 tysięcy aut osobowych i 200 tysięcy użytkowych oraz blisko 6 tysięcy autobusów rocznie.

Fiat - Tychy, Bielsko-Biała i Skoczów

Fiat pojawia się jako pierwszy na naszej liście z prostego powodu. Włoska marka jest obecna nad Wisłą już od 100 lat. A do tego z uwagi na produkcję Malucha, czyli polskiego Fiata, Fabbrica Italiana Automobili Torino w świadomości wielu Polaków zyskało nieco biało-czerwonych barw. Fiat dziś już nie jest jednak Fiatem. To włosko-amerykański koncern, który jest nazywany Fiat Chrysler Automobiles.

FCA ma w Polsce w sumie trzy zakłady. Pierwszy i najbardziej znaczący jest zlokalizowany w Tychach. To tam Włosi produkują samochody. Jakie modele opuszczają polską linię? Szczególnym hitem sprzedaży jest Fiat 500. Zaraz obok niego składny jest również Abarth 500 oraz Lancia Ypsilon. W 2018 roku w Tychy wyprodukowano 259 448 samochodów. W Bielsku-Białej FCA produkuje silniki - diesla 1.3 Multijet i 2-cylindrowego benzyniaka 0.9 TwinAir. Trzeci zakład Fiata jest zlokalizowany w Skoczowie. Tam powstają odlewy żeliwne głównie na potrzeby rynku motoryzacyjnego. Roczna zdolność produkcyjna fabryki szacowana jest na 73 000 ton odlewów.

Zobacz również: Używane: Fiat Panda II (2003 - 2012) - mały hatchback z typowo włoskim urokiem

Volkswagen - Września, Poznań, Wilga i Swarzędz

Volkswagen Group Polska jest jednym z ważniejszych graczy na krajowym rynku motoryzacyjnym. A decydują o tym wyniki sprzedaży, ale i fakt lokalizacji zakładów produkcyjnych nad Wisłą. A tych jest aż cztery! Pierwszy powstał w samym Poznaniu - funkcjonuje od półtorej dekady, zatrudnia 11 tysięcy pracowników i produkuje takie modele jak Caddy czy Transporter. Fabrykę opuszcza 750 pojazdów każdego dnia - do tego konieczny jest ponad milion części dziennie od kilkuset dostawców.

W roku 2016 na terenie o powierzchni 220 hektarów powstała fabryka we Wrześni. Za sprawą inwestycji wartej 800 milionów euro nad Wisłą montowany może być Crafter. W zakładzie pracuje 3 tysiące osób. W Wildze Niemcy zlokalizowali odlewnię. To druga największa odlewnia w koncernie i jedna z największych w Europie. Podzespoły produkowane przez nią są montowane w 30 proc. pojazdów Grupy Volkswagena na świecie. Czwarty zakład powstał w Swarzędzu. Jego rola jest nietuzinkowa - tu powstają bowiem spersonalizowane zabudowy do dostawczaków zamawiane przez klientów na całym świecie.

Zobacz również: Otwarto nową fabrykę Volkswagena we Wrześni

Opel - Gliwice i Tychy

Historia gliwickiego zakładu Opla zaczęła się jeszcze w roku 1996. To wtedy zapadła decyzja o budowie fabryki w Polsce. Montownia została otwarta w roku 1998 i praktycznie z miejsca wzięła się za produkcję... hitowej Astry pierwszej generacji. Dziś - po przeszło dwóch dekadach działalności - fabryka Opla w Gliwicach nadal zajmuje się montażem Astry - tylko piątej generacji. To nad Wisłą powstawał również zbudowany na jej bazie kabriolet Cascada. Zakład zatrudnia w sumie 3000 pracowników, zajmuje powierzchnię 74 hektarów oraz aż w 95 proc. produkuje na eksport.

I choć fabryka produkcji Opli w Polsce zapisała się piękną kartą, gliwicką montownię czekają nowe wyzwania. Niemiecka marka została przejęta przez francuski koncern PSA. A ten ma nieco inną wizję przyszłości zakładu. Ten zostanie przetransformowany na produkcję dużych samochodów dostawczych. Czy modernizacja oznacza zmiany w zatrudnieniu? Na razie ciężko wyrokować. To pewnie pokaże już tylko przyszłość. Spokojny jest natomiast los montowni w Tychach. To tam od niedawna produkowany jest silnik benzynowy 1.2 PureTech.

Zobacz również: Zakład Opla w Gliwicach - PSA będzie tam składać duże dostawczaki!

Toyota - Jelcz-Laskowice

Toyota dość wcześnie pojawiła się nad Wisłą. Marka założyła pierwszy zakład produkcyjny w Wałbrzychu w roku 1999, przy czym produkcja została uruchomiona w kwietniu roku 2002. W tym samym czasie powstały podwaliny drugiej fabryki w Jelczu-Laskowicach. Dziś montownie pracują pełną parą i skupiają się głównie na układach napędowych. W sumie są w stanie wyprodukować 1,55 miliona podzespołów rocznie - z czego 633 tysiące to skrzynie biegów, 567 tysięcy to silniki i 175 tysięcy przekładnie hybrydowe. Nad Wisłą powstają jednostki o pojemności 1.0 i 1.5 litra - wcześniej produkowane były diesle 1.4 D-4D, 2.0 D-4D i 2.2 D-Cat.

Zakłady Toyoty wydają się imponujące nie tylko z uwagi na możliwości produkcyjne. To przede wszystkim dwie potężne inwestycje japońskiej marki nad Wisłą. Budowa i rozbudowy zakładów kosztowały do tej pory astronomiczną sumę na poziomie 4,46 miliarda złotych - około miliarda euro! W ich skutku powstały fabryki zajmujące powierzchnię 800 000 m2 oraz zatrudniające 2830 pracowników.

Zobacz również: Toyota rozpoczęła produkcję przekładni hybrydowych w Polsce

Michelin - Olsztyn

Fabryka opon samochodowych w Olsztynie powstała w roku 1961. I choć jej tradycja jest wieloletnia, niestety za czasów PRL-u zakład nie miał szansy na rozwój. A decydowało o tym w dużej mierze zacofanie technologiczne. Po upadku komunizmu dla firmy pojawiła się nowa szansa - zainteresowanie jej zakupem wyraził francuski koncern. Michelin stał się większościowym akcjonariuszem Stomilu Olsztyn w roku 1994 i wtedy zaczęła się modernizacja zakładu. W 2001 roku fabryka rozpoczęła produkcję opon osobowych i ciężarowych pod marką Michelin. Dzięki temu dziś jest w stanie produkować praktycznie wszystkie modele oferowane przez markę! Poza tym fabryka zatrudnia w sumie 5 tysięcy pracowników - przez co jest największym pracodawcą na Warmii i Mazurach.

Wielton - Wieluń

Wielton został założony w Wieluniu w roku 1996. Dziś firma jest jednym z trzech największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie. Marka oferuje obecnie 12 grup produktowych, przy czym możliwa konfiguracja produktów wynosi 800. W fabrykach zatrudnionych jest 300 inżynierów i w sumie 3380 osób. Na drogi wyjechało już ponad 75 000 naczep i przyczep z logo Wieltonu - są spotykane na drogach Europy, ale i Azji czy Afryki. Sercem polskiego producenta naczep jest centrum produkcyjne w Wieluniu.

Solaris - Bolechowo, Środa Wielkopolska i Poznań

Historia firmy zaczęła się w roku 1994. Zakład powstał jako polski przedstawiciel firmy Neoplan - przy czym właścicielem był Krzysztof Olszewski. Nazwa Solaris po raz pierwszy pojawiła się w Blechowie w roku 1999. Tak został nazwany nowy typ autobusu. Nazwa przedsiębiorstwa została oficjalnie zmieniona w roku 2001. Firma ma przeszło dwie dekady doświadczenia na rynku pojazdów komunikacji zbiorowej. W tym czasie wyprodukowała przeszło 19 tysięcy autobusów i jest znana praktycznie w całej Europie! Produkcja Solarisa nieustająco rośnie od roku 2000. W roku 2018 wzrost sięgnął aż 67 proc. Marka zawdzięcza sukces m.in. wszechstronnej ofercie. Produkuje autobusy dalekobieżne, międzymiastowe, miejskie, trolejbusy i tramwaje. Ponadto stosuje napędy wysokoprężne, CNG, hybrydowe i elektryczne.

W roku 2018 Solaris zmienił właściciela. Rodzina Olszewskich sprzedawała 100 proc. udziałów w firmie hiszpańskiej grupie CAF. Co ważne, Solaris produkuje nie tylko w Blechowie. Spawalnia szkieletów autobusów oraz pudeł tramwajowych odbywa się w dwóch punktach w Środzie Wielkopolskiej, a końcowy montaż pojazdów szynowych w Poznaniu.

Zobacz również: Hiszpanie przejęli Solarisa!

Mercedes - Jawor

Mercedes w roku 2016 zdecydował się zlokalizować w Jaworze nową fabrykę silników 4-cylindrowych do samochodów osobowych. Inwestycja jest szacowana na 500 milionów euro. A miliardowy przypływ gotówki nie wyczerpuje listy dobrych informacji, które przedstawiciele Daimlera mają dla Polski. W końcu w montowni pracę znajdzie aż 1000 pracowników - z okolicznej Legnicy, Wałbrzycha czy Wrocławia. Czemu wybór padł na tą lokalizację? Argumentem za była działka ulokowana w pobliżu trasy S3 - gwarantującej połączenie z siecią dróg szybkiego ruchu w Niemczech. Poza tym inicjatywą wykazał się lokalny samorząd. Przeznaczył środki na przebudowę drogi lokalnej i terenów 400 ha strefy inwestycyjnej.

Zobacz również: Mercedes podpisał umowę - jednak wybuduje fabrykę silników w Jaworze?

Bridgestone - Poznań i Stargard

Od ponad 20 lat Bridgestone jest obecny w Poznaniu. Tam skupia się na produkcji opon na potrzeby samochodów osobowych - to jeden z najnowocześniejszych zakładów w Europie i jedyny w ramach marki, który produkuje opony Run Flat DriveGuard. Każdego dnia w Poznaniu tworzonych jest 30 tysięcy sztuk ogumienia marki Bridgestone, ale i Firestone. Zakres wielkości? Mowa o 500 rodzajach pasujących do felg o rozmiarze od 15 do 21 cali. Opony produkowane w Poznaniu trafiają do światowych montowni samochodowych. Fabryka bezpośrednio wysyła swoje produkty na linie produkcyjne takich marek jak Alfa Romeo, Audi, Ferrari, Maserati, Aston Martin, Mercedes, BMW, Honda, Nissan, Citroen, Peugeot, Renault, Suzuki, Seat, Skoda, Porsche, Volvo czy Volkswagen.

Poznań nie jest jednak jedynym miastem na mapie Polski, w którym można spotkać logo Bridgestone. Druga pozycja przypada bowiem Stargardowi. To tam japońska firma produkuje ogumienie dedykowane pojazdom ciężarowym i autobusom marek Bridgestone, Firestone czy Dayton. Każdego dnia linię produkcyjną opuszcza w sumie około 4 tysięcy opon. Następnie trafiają one do sieci sprzedażowej oraz fabryk takich firm jak Daimler, Volvo, Scania czy Solaris.

Produkcja części zamiennych - tutaj marek jest wiele!

Polska jest niezwykle ważnym producentem części zamiennych dla sektora motoryzacyjnego w Europie. To nad Wisłą swoje zakłady zlokalizowało kilkanaście znaczących na arenie międzynarodowej firm, a w tym:

  • Bosch
  • Autoliv
  • BorgWarner
  • Brembo
  • Delphi
  • Exide
  • LG Chem
  • Magneti Marelli
  • Pilkington
  • Valeo
  • ZF/TRW

Z przyszłościowego punktu widzenia niezwykle ważna wydaje się inwestycja chociażby LG Chem. Koreańska firma chce zainwestować w Polsce 290 milionów euro - w początkowym etapie. Cel? Chodzi o stworzenie największej w Europie fabryki produkującej akumulatory zasilające do samochodów elektrycznych. Pierwszy zakład nazywa się LG Chem Wrocław Energy!

Moto
Gdzie obecnie są utrudnienia na drogach i drogach kolejowych?
19 wrz 2024

PKP PLK podało, że na czwartek nieprzejezdne pozostają 3 odcinki linii kolejowych. Wszystko z powodu uszkodzeń wywołanych powodzią. Odwołano 45 pociągów a 46 jeździ skróconą trasą. GDDKiA podała natomiast, że zablokowane są 4 drogi krajowe, na 3 odcinkach jest ruch wahadłowy, 3 mosty są wyłączone z ruchu. 

W sierpniu nowych samochodów przybyło nieznacznie, spadła sprzedaż dostawczaków
17 wrz 2024

Z nowości wartych odnotowania w środku wakacji na rynku nowych samochodów, to rosnące zainteresowania pojazdami produkcji chińskiej, wśród tradycyjnych marek – nadzwyczaj duże zainteresowanie autami z logo Mazda. W sierpniu generalnie zainteresowanie kupnem nowych samochodów wyraźnie wyhamowało.

Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?
17 wrz 2024

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł
16 wrz 2024

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]
16 wrz 2024

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej
14 wrz 2024

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?
13 wrz 2024

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania
10 wrz 2024

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych
11 wrz 2024

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera? Dowiesz się z tego artykułu.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?
10 wrz 2024

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

pokaż więcej
Proszę czekać...