Jak sprawdzić czy auto ma wycięty DPF? Podpowiadamy.

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Jak sprawdzić czy auto ma wycięty DPF?
Jak sprawdzić czy auto ma wycięty DPF? Sposobów jest kilka. Każdy ma jednak potężne znaczenie, bo brak osadnika oznacza poważne problemy.

Jak sprawdzić czy DPF jest wycięty?

  1. Metod kontroli jest kilka. Podstawowa zakłada, że kupujący powinien zajrzeć pod auto, ewentualnie wjechać nim na kanał. Mało fachowe warsztaty wycinają osadnik i zastępują go zwykłą rurą. Brak puszki filtra - choć model powinien go posiadać - może być pierwszym sygnałem.
  2. Bardziej fachowe warsztaty zostawiają puszkę filtra DPF, ale usuwają z niej wkład. Jak wykryć taki proceder? Tak naprawdę wystarczy zapukać w obudowę. Jeżeli ta wyda z siebie dźwięk uderzenia w pustą puszkę, to oznacza że filtr cząstek stałych został w danym dieslu wymontowany.
  3. Trzecią z metod kontrolnych jest obejrzenie rury wydechowej, ewentualnie kontrola jej wnętrza za pomocą np. chusteczki. Obecność sadzy oznacza, że ta nie jest wyłapywana przez osadnik - w efekcie ten najpewniej został wycięty lub nie działa prawidłowo.
  4. Istnieje też możliwość komputerowej kontroli. Mechanik podpina się diagnoskopem do złącza diagnostycznego i łączy z modułem sterującym filtrem DPF. Podczas tej kontroli kupujący dowie się czy osadnik jest na miejscu, ale też sprawdzi jego stan.

Co daje wycięcie DPF?

Wycięcie DPF przede wszystkim ułatwia miejską eksploatację diesla. Bo to w mieście osadnik nie tylko zapycha się szybciej, ale i trudniej przeprowadzić w pełni oraz prawidłowo procedurę jego oczyszczania. Zapchany DPF jest o tyle dużym problemem, że:

  • powoduje włączenie trybu awaryjnego pracy silnika i ograniczenie mocy,
  • regularne czyszczenie filtra DPF kosztuje około 400 złotych,
  • wymiana filtra DPF stanowi wydatek od 2 do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Co grozi za wycięty DPF?

Usunięty DPF sprawia, że w pojeździe zmienia się skład spalin. Skutek? Tak naprawdę samochód przestaje spełniać warunki techniczne określone w homologacji, a co za tym idzie jest po prostu niesprawny. Najmniejszą z konsekwencji jest nieprzedłużenie ważności badania technicznego przez diagnostę. Co musi zrobić kierowca żeby auto przeszło przegląd? Kupić i ponownie zamontować filtr DPF.

Warto pamiętać o tym, że w czasach walki o czystość spalin i spełniania norm emisji spalin, kontrole obecności DPF-ów staną się podstawą przeglądów technicznych.

Ile kosztuje wycięcie DPF?

Ceny są mocno zróżnicowane i zależą tak naprawdę od stopnia zaawansowania konstrukcji pojazdu oraz miejsce wykonywania naprawy. W przypadku prostych układów DPF z początku produkcji usunięcie wkładu filtra wraz z wgraniem łatki systemowej nie powinno kosztować więcej niż jakieś 600 - 800 złotych. W przypadku nowoczesnych pojazdów segmentu premium wycięcie DPF może jednak kosztować nawet 2 - 3 tysiące złotych.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...