Jak dbać o akumulator w samochodzie? Ekspert radzi

Piotr Mieszkowski
rozwiń więcej
Dobre naładowanie to podstawa sprawności naszej samochodowej baterii.
Akumulator to w naszym aucie bateria, skrzynka z prądem. Ważne więc, szczególnie zimą, żeby był dobrze naładowany. Zdarza się bowiem często, że z powodu niskiej temperatury akumulator odmawia posłuszeństwa.

Nie zawsze powodem padnięcia akumulatora musi być jednak niska temperatura. Może się tak zdarzyć np. z przyczyn bardzo długiego nie używania auta. Ponadto nowoczesne auta są nafaszerowane elektroniką niczym jeżdżące komputery. Im więcej w aucie czujników, przycisków, systemów sterowanych elektronicznie, tym większe ryzyko awarii, któregoś z tych systemów, a w konsekwencji i rozładowania akumulatora.

Dobre naładowanie to podstawa sprawności naszej samochodowej baterii. Nie ma z tym kłopotu, jeżeli kupimy akumulator nowy. Akumulator powinien być ładowany prądem o właściwym napięciu. Za właściwy poziom ładowania w aucie odpowiada regulator napięcia. Jego awaria może spowodować niewystarczający poziom ładowania.

Zobacz również: Kiedy pióra wycieraczek nadają się do wymiany?

Jest ono utrzymywane na właściwym poziomie przez regulator napięcia. Uszkodzony może spowodować niedostateczne ładowanie akumulatora. Ważne jest także, aby alternator czyli prądnica w aucie, działała jak należy. Kiedy alternator nie działa jak należy, nawet nowy akumulator można w kilka miesięcy załatwić. Złe i niszczące dla akumulatora jest także, gdy ładowany jest za wysokim prądem, czego objawami są: gotowanie się, czyli bulgotanie w akumulatorze oraz zbyt szybkie przepalanie się żarówek.

O wielu awariach dotyczących ładowania informuje nas lampka kontrolna umieszczona na tablicy przyrządów. Wszelkie wysyłane przez nią sygnały o nieprawidłowościach lepiej traktujmy poważnie, gdyż w najlepszym wypadku może się to zakończyć rozładowaniem bądź zniszczeniem akumulatora. Może jednak dojść także do poważnej awarii w elektronice samochodu, a nawet do pożaru.

Zobacz również: Temperatura wewnątrz samochodu

Latem także należy pamiętać o tym, by sprawdzać w akumulatorze poziom elektrolitu. Właściwie jest wtedy, kiedy ten poziom utrzymuje się pomiędzy oznaczeniami minimum a maksimum. Kiedy stwierdzimy zbyt niski poziom elektrolitu, uzupełniamy poziom wodą destylowaną, którą można kupić na stacji benzynowej.

Przed rozpoczęciem ładowania akumulatora, dobrze jest go przetrzeć, czy wręcz umyć. Sprawdźmy też czy poziom elektrolitu jest właściwy i ewentualnie uzupełnijmy go. Właściwy poziom powinien wyrównać się sam, gdy akumulator zostanie już naładowany i schłodzi się. Jeżeli jednak podczas ładowania zauważymy, że w akumulatorze zachodzi bulgotanie, gotowanie się, lepiej odkręćmy korki, gdyż gazy, które powstają podczas procesu ładowania mogłyby doprowadzić nawet do wybuchu.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...