Spalinowe ogrzewanie postojowe - rodzaje układów

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
rozwiń więcej
nawiew Fot. Fotolia
Ogrzewanie postojowe występuje w dwóch wersjach - elektrycznej i spalinowej. Jakie są wady i zalety spalinowego ogrzewania postojowego? Jak jest ono zbudowane?

Ogrzewanie spalinowe auta

Na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń, których zadaniem jest ogrzanie pojazdu.  Różnią się one pod względem wykorzystywanego do ich działania zasilania a także budową. Wybór zależy od zakładanego budżetu oraz celu montażu takiego urządzenia. W przypadku ogrzewania spalinowego istnieją dwa układy.

Ogrzewanie wodne

Urządzenie to działa niezależnie od silnika samochodu, a ciepło wytwarzane jest w procesie spalania paliwa ( średnio 0,5 litra na godzinę ), które czerpane jest z baku auta. Ogrzewanie wodne najczęściej instalowane jest w komorze silnika. Spaliny, wytworzone w procesie spalania, odprowadzane są poprzez układ wydechowy. W nowoczesnych konstrukcjach stosowany jest osobny układ wydechowy, który również posiada katalizator. Układ ten jest wpięty w obieg pomiędzy silnikiem a nagrzewnicą. Dzięki temu ogrzewany jest silnik, natomiast wytworzone przez nie ciepło dostarczane jest do wnętrza poprzez układ wentylacji samochodu. Urządzenie posiada własną pompę paliwa i cieczy chłodzącej. Po włączeniu zasysa ona paliwo, gdzie w specjalnej komorze następuje jego spalenie. Powstałe ciepło podgrzewa ciecz chłodzącą, która za pomocą niewielkiej pompy elektrycznej krąży w małym obiegu. Montaż takiego ogrzewania w samochodzie jest skomplikowany i pracochłonny, dlatego koszt nie jest mały: ceny mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Zobacz też: Elektryczne ogrzewania postojowe - jak działa i jakie są jego funkcje?

Ogrzewanie powietrzne

Montowane jest wewnątrz pojazdu, a jego praca polega na zasysaniu zimnego powietrza z wnętrza lub z otoczenia auta, ogrzaniu go, a następnie odprowadzeniu do wnętrza pojazdu. Urządzenie szybko ogrzewa wnętrze samochodu, ponieważ dostarcza ciepło już od momentu jego włączenia. Agregaty powietrzne zużywają także niewielkie ilości paliwa. Niestety takie rozwiązanie nie podgrzewa naszego silnika, jedynie wnętrze pojazdu. Jego dużą zaletą jest prosty montaż, niewielkie rozmiary oraz cena.

Zobacz też: Klimatyzacja samochodowa – jak używać

Podsumowując, ogrzewanie postojowe niesie za sobą szereg zalet, które docenimy szczególnie zimą. Urządzenie ogrzewające silnik przyczyni się do jego dłuższej żywotności, a także wpłynie na zmniejszenie zużycia paliwa. Natomiast ogrzanie wnętrza naszego samochodu wpłynie na komfort podróżowania, ale także na bezpieczeństwo. Wynika to z faktu, że gdy w kabinie panuje przyjemna temperatura, możemy się lepiej skupić na drodze, a także nasze ruchy są mniej ograniczone niż w przypadku, gdy na przykład mamy zmarznięte dłonie. Wybór rodzaju ogrzewania zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

Moto
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację
03 wrz 2024

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa
03 wrz 2024

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]
02 wrz 2024

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu
01 wrz 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?
30 sie 2024

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok
29 sie 2024

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek
28 sie 2024

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
28 sie 2024
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.
10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy
28 sie 2024

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy
29 sie 2024

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

pokaż więcej
Proszę czekać...