Spalinowe ogrzewanie postojowe - rodzaje układów

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
rozwiń więcej
nawiew Fot. Fotolia
Ogrzewanie postojowe występuje w dwóch wersjach - elektrycznej i spalinowej. Jakie są wady i zalety spalinowego ogrzewania postojowego? Jak jest ono zbudowane?

Ogrzewanie spalinowe auta

Na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń, których zadaniem jest ogrzanie pojazdu.  Różnią się one pod względem wykorzystywanego do ich działania zasilania a także budową. Wybór zależy od zakładanego budżetu oraz celu montażu takiego urządzenia. W przypadku ogrzewania spalinowego istnieją dwa układy.

Ogrzewanie wodne

Urządzenie to działa niezależnie od silnika samochodu, a ciepło wytwarzane jest w procesie spalania paliwa ( średnio 0,5 litra na godzinę ), które czerpane jest z baku auta. Ogrzewanie wodne najczęściej instalowane jest w komorze silnika. Spaliny, wytworzone w procesie spalania, odprowadzane są poprzez układ wydechowy. W nowoczesnych konstrukcjach stosowany jest osobny układ wydechowy, który również posiada katalizator. Układ ten jest wpięty w obieg pomiędzy silnikiem a nagrzewnicą. Dzięki temu ogrzewany jest silnik, natomiast wytworzone przez nie ciepło dostarczane jest do wnętrza poprzez układ wentylacji samochodu. Urządzenie posiada własną pompę paliwa i cieczy chłodzącej. Po włączeniu zasysa ona paliwo, gdzie w specjalnej komorze następuje jego spalenie. Powstałe ciepło podgrzewa ciecz chłodzącą, która za pomocą niewielkiej pompy elektrycznej krąży w małym obiegu. Montaż takiego ogrzewania w samochodzie jest skomplikowany i pracochłonny, dlatego koszt nie jest mały: ceny mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Zobacz też: Elektryczne ogrzewania postojowe - jak działa i jakie są jego funkcje?

Ogrzewanie powietrzne

Montowane jest wewnątrz pojazdu, a jego praca polega na zasysaniu zimnego powietrza z wnętrza lub z otoczenia auta, ogrzaniu go, a następnie odprowadzeniu do wnętrza pojazdu. Urządzenie szybko ogrzewa wnętrze samochodu, ponieważ dostarcza ciepło już od momentu jego włączenia. Agregaty powietrzne zużywają także niewielkie ilości paliwa. Niestety takie rozwiązanie nie podgrzewa naszego silnika, jedynie wnętrze pojazdu. Jego dużą zaletą jest prosty montaż, niewielkie rozmiary oraz cena.

Zobacz też: Klimatyzacja samochodowa – jak używać

Podsumowując, ogrzewanie postojowe niesie za sobą szereg zalet, które docenimy szczególnie zimą. Urządzenie ogrzewające silnik przyczyni się do jego dłuższej żywotności, a także wpłynie na zmniejszenie zużycia paliwa. Natomiast ogrzanie wnętrza naszego samochodu wpłynie na komfort podróżowania, ale także na bezpieczeństwo. Wynika to z faktu, że gdy w kabinie panuje przyjemna temperatura, możemy się lepiej skupić na drodze, a także nasze ruchy są mniej ograniczone niż w przypadku, gdy na przykład mamy zmarznięte dłonie. Wybór rodzaju ogrzewania zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

Moto
Gdzie obecnie są utrudnienia na drogach i drogach kolejowych?
19 wrz 2024

PKP PLK podało, że na czwartek nieprzejezdne pozostają 3 odcinki linii kolejowych. Wszystko z powodu uszkodzeń wywołanych powodzią. Odwołano 45 pociągów a 46 jeździ skróconą trasą. GDDKiA podała natomiast, że zablokowane są 4 drogi krajowe, na 3 odcinkach jest ruch wahadłowy, 3 mosty są wyłączone z ruchu. 

W sierpniu nowych samochodów przybyło nieznacznie, spadła sprzedaż dostawczaków
17 wrz 2024

Z nowości wartych odnotowania w środku wakacji na rynku nowych samochodów, to rosnące zainteresowania pojazdami produkcji chińskiej, wśród tradycyjnych marek – nadzwyczaj duże zainteresowanie autami z logo Mazda. W sierpniu generalnie zainteresowanie kupnem nowych samochodów wyraźnie wyhamowało.

Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?
17 wrz 2024

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł
16 wrz 2024

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]
16 wrz 2024

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej
14 wrz 2024

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?
13 wrz 2024

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania
10 wrz 2024

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych
11 wrz 2024

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera? Dowiesz się z tego artykułu.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?
10 wrz 2024

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

pokaż więcej
Proszę czekać...