Czego unikać w tuningu?

Konrad Bagiński
rozwiń więcej
fot. ABT
Do ulepszania samochodu należy podejść kompleksowo, a nie na wyrywki. Przede wszystkim pamiętaj, że auto, które zamierzasz poddać modyfikacjom, musi być sprawne.

Oczywiście części, które trzeba wymienić, możesz zastąpić lepszymi, ale nie spodziewaj się, że same z siebie wyrwą z silnika dodatkowe 100 KM. Części nieznanych producentów, modyfikacji, których nie można sensownie uzasadnić. Magnetyzery, strumienice, śruby obniżające zawieszenie – wydasz na to stosunkowo niewielkie pieniądze, ale efekt przypuszczalnie będzie znikomy. Możesz nawet popsuć auto albo narazić się na niebezpieczeństwo wypadku, jeśli dana część nie wytrzyma obciążenia. A pamiętaj, że bezpieczeństwo to podstawa! Jeśli zamontujesz porządne części, zrobisz większe wrażenie, niż przyklejając do auta jakąś tandetę.

Zobacz również: Jak tanio zacząć przygodę z tuningiem?

Większe nie znaczy lepsze

Szersze opony o najniższym możliwym profilu, większe koła, czy "wiadro" na rurze wydechowej, sprawią że Twoje auto będzie wyglądało śmiesznie i jeździło gorzej. Szerokie opony utrudnią przyspieszanie i skręcanie, niski profil zmniejszy komfort jazdy, zwiększy stres związany z uszkodzeniami felg. A wydech o dużej średnicy zaburzy przepływ spalin. Będzie głośno, ale auto może stracić na mocy, momencie i elastyczności.

Przerabiaj kompleksowo

Pamiętaj, że zwiększenie mocy silnika wymaga poprawienia układu hamulcowego i stosowania dobrych opon. Rozpędzone auto przecież trzeba jakoś zatrzymać. Ulepszając jeden element pamiętaj o jego wpływie na inne. Mocny silnik może wymagać wymiany skrzyni biegów na mocniejszą, zamontowania lepszej uszczelki pod głowicą, wytrzymalszego zawieszenia, lepszych hamulców.

Nie oszczędzaj

Decydując się na tuning, dowiedz się ile konkretne działanie będzie kosztowało i zbierz tę sumę. Nie próbuj oszczędzić zlecając specjalistyczne prace niedoświadczonym warsztatom. Dobra jakość niestety kosztuje, płacisz nie tylko za usługę, ale i za doświadczenie mechaników zdobyte podczas wielu godzin ciężkiej pracy. A dzięki tym czynnikom usługa może być wykonana lepiej i szybciej.

Nie naginaj i nie łam przepisów

Cokolwiek w aucie zamontujesz, pamiętaj, by nie łamać tym samym przepisów. Poczynając od pseudoksenonowych reflektorów, które nie maja odpowiedniej homologacji, przez czarne folie na szybach, które nadmiernie ograniczają widoczność, po zbyt szerokie opony, wystające poza obrys auta – ich montaż nie tylko jest nielegalny, ale zagraża bezpieczeństwu.

Zobacz również: Czy przyciemnienie szyb jest bezpieczne?

Unikaj wiejskiego tuningu!

Chyba, że podchodzisz do niego z dystansem. Ale nie montuj skrzydeł wielkości drzwi od stodoły do golfa dwójki. Nic nie dadzą, oprócz pogardliwych uśmieszków przechodniów i innych kierowców.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...