Mercedes A klasa W168: wymiana płynu hamulcowego

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
Pamiętajmy aby podczas całej operacji nie dopuścić do całkowitego opróżnienia zbiorniczka wyrównawczego.
Regularna wymiana płynu hamulcowego zapewnia prawidłowe działanie całego układu. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić płyn hamulcowy w Mercedesie W168 klasy A.

Płyn hamulcowy poprzez wchłanianie wilgoci traci swoje właściwości. Producent przewiduje wymianę płynu hamulcowego co 2 lata. Cała operacja nie jest trudna i bez problemu wykonamy ją we własnym zakresie. Pierwszy krok to zebranie wszystkich potrzebnych narzędzi. Będzie nam potrzebny klucz oczkowy do odpowietrzników oraz przezroczysty przewód elastyczny o średnicy wewnętrznej 6mm. Dodatkowo potrzebujemy pustego naczynia oraz około 1 litra płynu hamulcowego. Pamiętajmy, żeby by to płyn rekomendowany przez Mercedesa.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana alternatora

Oznaczamy na zbiorniku poziom płynu hamulcowego. Wszystko po to, żeby po wymianie uzupełnić stan do odpowiedniego poziomu, który uwzględnia zużycie klocków hamulcowych. Odkręcamy korek zbiorniczka wyrównawczego i owijamy wlew za pomocą czystej szmatki. Za pomocą strzykawki odciągamy nadmiar płynu hamulcowego i zlewamy go do pustego naczynia. Czynność tą kontynuujemy aż poziom płynu osiągnie około 10mm.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: przegląd układu hamulcowego

Teraz dolewamy świeżego płynu hamulcowego aż do oznaczenia MAX. Podczas całej operacji należy kontrolować poziom płynu hamulcowego. Nie można dopuścić do całkowitego opróżnienia zbiorniczka wyrównawczego. Jeśli tak się stanie, zajdzie potrzeba odpowietrzenia całego układu hamulcowego. Podnosimy samochód za pomocą lewarka i podpieramy go na podstawkach.

Przystępujemy do odkręcania zaworów odpowietrzających. Zaczynamy od hamulca tylnego prawego koła. Następny z kolei jest hamulec tylnego lewego koła, po czym zajmujemy się zaciskiem przedniego prawego hamulca, zaciskiem przedniego lewego hamulca oraz wysprzęglikiem sprzęgła. Zakładamy klucz oczkowy na odpowietrznik tylnego prawego zacisku hamulca i zakładamy na zawór czysty przewód elastyczny.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: kontrola zawieszenia i układu kierowniczego

Drugi koniec przewodu wkładamy do naczynia z niewielką ilością płynu hamulcowego. Pamiętajmy, że naczynie powinno znajdować się minimum 30 cm powyżej zaworu odpowietrzającego. W ten sposób utrzymamy odpowiednie ciśnienie w układzie hamulcowym. W tym momencie przyda nam się pomoc drugiej osoby. Musi ona wolno pompować pedałem hamulca do momentu aż będzie wyczuwalny opór.

Osoba ta trzyma wciśnięty pedał, a my odkręcamy odpowietrznik za pomocą klucza. Zakręcamy odpowietrznik w momencie kiedy pedał dojdzie do ogranicznika. Operację tą powtarzamy do momentu aż zacznie wypływać płyn pozbawiony pęcherzyków powietrza. W taki sam sposób odpowietrzamy hamulce pozostałych kół. Na koniec sprawdzamy poziom płynu hamulcowego i dolewamy brakującą ilość.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...