Ford Focus MK1: przegląd układu zapłonowego

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
Przegląd układu zapłonowego w Fordzie Focusie MK1.
Przegląd układu zapłonowego jest często pomijany przez wielu użytkowników. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny element w każdym aucie. Oto opis jak dokonać takiego przeglądu w Fordzie Focusie Mk1.

W poradniku tym pokażemy, co warto skontrolować podczas corocznego przeglądu. Zaczniemy od powierzchownej kontroli. Na początku warto sprawdzić czy złącza i przewody są prawidłowo zamontowane na cewce zapłonowej i sterowniku. Słabe dociśnięcie może powodować przeskoki iskry oraz przerwy w zapłonie. Na obudowie zapłonowej nie może być pęknięć i śladów przepaleń. Takie właśnie ślady pozostawia po sobie przeskakująca iskra.

Zaciski nie mogą być zaśniedziałe. Podobne uwagi tyczą się samych przewodów zapłonowych. Izolacja znajdująca się na nich nie może być popękana ani przetarta. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy jak bardzo wpływa to na prawidłową pracę układu zapłonowego. Widząc taką usterkę nie należy czekać z wymianą. Pamiętajmy, żeby stosować tylko i wyłącznie dobre przewody zapłonowe. Jeżeli są na nich jakieś zabrudzenia i osad należy je oczyścić.

Zobacz też: Ford Focus MK1: kontrola skrzyni biegów i półosi napędowych   

Przechodzimy do sprawdzenia kolejnych elementów. Zaczynamy od sprawdzenia prądu zapłonowego. W tym celu zdejmujemy dowolną końcówkę świecy zapłonowej i wykręcamy ją. Następnie zakładamy na nią końcówkę i kładziemy na bloku silnika. Zabezpieczmy ją tak, żeby nie spadła w czasie uruchomienia silnika. Warto zapewnić sobie pomoc drugiej osoby, wówczas nasza praca staje się łatwiejsza. W czasie uruchamiania silnika powinna przeskakiwać iskra. W innym przypadku należy sprawdzić ponownie układ (opis powyżej).

Kolejny krok to sprawdzenie rezystancji cewki zapłonowej. Będzie nam do tego potrzebny multimetr. Na początku wyłączamy zapłon i odłączamy przewody od modułu zapłonu. Teraz wyjmujemy złącze z cewki. Patrząc przodem do zacisków widzimy 3 sztuki, licząc od lewej strony najpierw skontrolujemy zacisk 1 i 2 a następnie 3 i 2. Wartości wskazywane przez multimetr powinny być z zakresu 0.4 – 0.6Ω. Jeżeli jest inaczej musimy dokonać wymiany modułu zapłonu na nowy.

Zobacz też: Ford Focus MK1: wymiana oleju silnikowego  

W silniku Diesla w Fordzie Focusie Mk1 bardzo ważny jest układ wstępnego podgrzewania silnika. W przypadku problemów należy dokonać pewnego testu. Na początku sprawdzamy główny bezpiecznik zasilania instalacji elektrycznej silnika jest to gniazdo numer 1. Kolejny krok to sprawdzenie multimetrem wartości napięcia świec żarowych. Jeżeli wartość jest poniżej 11.5V należy je sprawdzić a najczęściej wymienić.

Kontroli dokonujemy w następujący sposób. Zdejmujemy przewód ze świecy i podłączamy lampkę kontrolną pomiędzy masę i przewód odłączony od świecy. Druga osoba ustawia kluczyk w pozycji zapłonu. Lampka kontrolna powinna się zaświecić na ok. 20 sekund. Jeżeli nie ma żadnego efektu lub jest zbyt krótki należy sprawdzić bezpiecznik układu podgrzewania. Zdarzają się przypadki uszkodzenia układu, wówczas najczęściej pomaga wymiana modułu podgrzewania.

Moto
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł
30 kwi 2024

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC
30 kwi 2024

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

pokaż więcej
Proszę czekać...