Na co zwrócić uwagę wybierając warsztat samochodowy?

Na co zwrócić uwagę wybierając warsztat samochodowy? / fot. Fotolia
Na co zwrócić uwagę wybierając warsztat samochodowy? Owszem, na ceny usług również, ale nie powinno być to jedyne kryterium wyboru warsztatu.

Sezon jesienno-zimowy to trudny czas dla samochodów i ich właścicieli. Dlatego większość kierowców musi liczyć się z koniecznością „wjechania na warsztat”. Tymczasem znalezienie fachowego miejsca z profesjonalną kadrą bywa niełatwe. Doświadczony kierowca wie, ile może go kosztować przygoda z niewłaściwym mechanikiem, dlatego w drodze do warsztatu sprawdzi się zasada ograniczonego zaufania.

Wybór mechanika nie jest łatwy, dlatego warto poświęcić temu zadaniu nieco więcej czasu i uwagi. Potęga rekomendacji to jeden z najlepszych tropów. Zakład uchodzący za godny polecenia, najprawdopodobniej taki właśnie jest. Poczta pantoflowa to jednak nie wszystko. Istnieje kilka sygnałów podpowiadających, kiedy zostawić kluczyki, a kiedy lepiej odjechać.

Zobacz też: Jak nie dać się oszukać w warsztacie samochodowym?

Po czym poznać dobrego mechanika?

Dobry mechanik jest jak lekarz pierwszego kontaktu, dlatego przed przystąpieniem do diagnozy wypyta dokładnie o historię pojazdu, styl jazdy, dotychczasowe usterki i serwis. Dopiero po wstępnym wywiadzie przystąpi do szukania przyczyn usterki. Uczciwy mechanik oferuje ceny adekwatne do usługi – uwzględniające zakup części i koszty robocizny. Przed oddaniem samochodu na warsztat klient powinien otrzymać informacje o konkretnej kwocie, a w razie jej zmiany zostać powiadomiony telefonicznie o dodatkowych kosztach przed rozpoczęciem pracy. Tanio nie zawsze oznacza jednak dobrze. Fachowiec nie będzie proponował oszczędności kosztem bezpieczeństwa.

– W jednym z odcinków „Projektu Warsztat” poddaliśmy testom klocki hamulcowe renomowanego producenta i ich tańsze odpowiedniki. Jak się okazało - te drugie wydłużyły drogę hamowania o kilka metrów. Nie trzeba mówić, jaką różnicę robi to w realnych sytuacjach na drodze. Specjalista mający na względzie dobro klienta z pewnością uwzględni to przy zamawianiu części – mówi Łukasz Ryś, konsultant i doradca techniczny ProfiAuto, prowadzący program „Projekt Warsztat” na TVN Turbo.

Kolejnym ważnym elementem jest otoczenie warsztatu, czyli to, w jakich warunkach pojazd będzie oczekiwał na naprawę. Jeżeli przy budynku stoją samochody dobrej jakości to znak, że warsztat cieszy się zaufaniem. Nie bez znaczenia jest ogólna czystość. Pracownicy skupieni na wykonywaniu zleceń często pomijają ten aspekt, a przecież rzutuje on na postrzeganiu całego zakładu. – To, na co zwracam szczególną uwagę na warsztacie, to schludność. Nie musi być sterylnie, ale porządek w narzędziach mówi wiele dobrego o systemie pracy – dodaje Łukasz Ryś.

Niedopuszczalne są sytuacje, w których samochód odbiera się z warsztatu z plamami olejów na tapicerce. Folia na siedzeniach, oklejenie taśmą kierownicy – najczęstszej ofiary smarów – to absolutny standard usług. – Gdybym to ja był klientem i zobaczył bałagan, zastanowiłbym się dwa razy zanim zostawiłbym w takim miejscu samochód – podsumowuje ekspert ProfiAuto.

Równie ważne jest prowadzenie przez warsztat ewidencji. To, co powinno zwrócić szczególną uwagę, to czy warsztat dba o spisywanie protokołu zdawczo-odbiorczego – Trudno uwierzyć, że funkcjonują warsztaty, które dane klienta zapisują w notatniku, albo co gorsza nie robią nawet tego, przyjmując samochód wraz z kluczykami „bez zbędnych formalności” – nie kryje zdziwienia Ryś.

Zobacz też: Jak wybrać warsztat wulkanizacyjny? Jak powinien być wyposażony dobry warsztat wulkanizacyjny i jakie usługi powinien oferować?

Uszkodzenia podczas serwisowania

Czasem po wizycie u mechanika mogą pojawić się nowe uszkodzenia lub inne niepożądane niespodzianki. Dlatego szanujący się zakład, zanim weźmie pod opiekę samochód, spisuje protokół, w którym opisywany jest obecny stan auta z uszkodzeniami, otarciami, zawartością, stanem paliwa i aktualnym przebiegiem. Dodatkowo wpisywany jest planowany zakres prac i przybliżona cena usługi, dzięki czemu wszelakie spory rozwiązywane są bez niepotrzebnych  kłopotów.

Jadąc na warsztat warto również zdać się na intuicję, uczciwy fachowiec powinien wzbudzać zaufanie. – Kliencie, pamiętaj, że wcale nie musisz znać anatomii swojego auta, to zakład ma uczciwie i solidnie o niego zadbać – radzi prowadzący program „Projekt Warsztat”.

Źródło: ProfiAuto

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...