Dlaczego czuć benzynę wewnątrz auta?

Max Trela
rozwiń więcej
Zapachu paliwa w kabinie nie można ignorować, nie jest to rzecz normalna.
Intensywny zapach benzyny w samochodzie, nawet w gorący słoneczny dzień, nie jest zjawiskiem normalnym. Opary paliwa z baku w sprawnym aucie nie powinny przedostawać się do kabiny.

Przedostawanie się oparów paliwa do kabiny jest możliwe, gdy w układzie paliwowym jest nieszczelność lub w zbiorniku panuje zbyt wysokie ciśnienie. Jeśli czujemy bardzo intensywny zapach paliwa w kabinie, nawet po postoju, wtedy sprawa jest najbardziej oczywista. Najprawdopodobniej mamy do czynienia z wyciekiem lub nieszczelnością samego zbiornika.

Blaszane baki, bardzo rzadko stosowane już w autach osobowych, potrafią przerdzewieć lub pęknąć na spawach. Z plastikiem nie ma tego problemu, ale tworzywo pęka od wibracji czy uszkodzeń fizycznych. Nawet nieduże przytarcie może spowodować perforację. Zbiornik można próbować łatać, ale najtańszym i najskuteczniejszym sposobem jest zamontowanie nowej części. Zawsze warto też sprawdzić, czy paliwo nie cieknie z łączenia między zbiornikiem a rurą prowadzącą do wlewu.

Zobacz też: Na czym nie warto oszczędzać eksploatując samochód (część 1)?

Jeśli tam nic nie znajdziemy, to gdzie może uciekać paliwo? Podejrzane są również wszystkie inne łączenia przewodów paliwowych, zaczynając od uszczelki pompy paliwowej (jeśli jest montowana w baku) a na cybantach doprowadzających benzynę do listwy paliwowej kończąc. Wystarczy pobieżnie obejrzeć całe podwozie - wyciek w pierwotnym układzie, przez panujące tam ciśnienie, zostawi wyraźne ślady na zabezpieczeniu antykorozyjnym.

W samochodach benzynowych wycieki pojawiają się dość często również przez filtrem paliwa. Winna nie zawsze jest wyrobiona stalowa obejma. Często chodzi o... zapchany filtr i zbyt duże ciśnienie w układzie zasilania. Wystarczy go zmienić i gotowe.

Zobacz też: Jak nie dać się oszukać w warsztacie samochodowym?

Kiedy i dlaczego paliwo w baku paruje?

Może się jednak zdarzyć, że oględziny spodu auta nie ujawnia nic nadzwyczajnego, a zapach benzyny wciąż będzie psuł atmosferę. Co wtedy? Wówczas możemy mieć pewność, że czujemy ulatniające się opary paliwa.

Zacznijmy od tego, że parowanie występuje zawsze, jego intensywność zależy także od temperatury otoczenia. Ale paliwo w baku nagrzewa się stale, czy to od pracującej pompy, czy tez od nagrzanego wydechu. O ilość oparów i ich neutralizację powinny jednak dbać odpowietrznik lub system z tzw. filtrem węglowym. Jeśli zapach dostaje się do wnętrza oznacza to, że któryś z tych elementów niestety zawiódł.

Gdzie jest i jak działa filtr węglowy?

W przypadku odpowietrzenia nie mamy chyba wątpliwości, jak to działa. Odpowietrznik to najczęściej przykryta membraną dziura w korku paliwa. Jeśli membrana się przyklei, opary przestają uchodzić. Naprawa polega na udrożnieniu przepływu.

Sprawa z filtrem jest bardziej skomplikowana. To duża puszka wypełniona aktywnym węglem, jest ona najczęściej umieszczona pod maską auta i połączona z bakiem wężykami z tworzywa. Rurki potrafią pękać od wibracji i... ze starości. Jeśli oględziny przewodów wykażą, że są całe, wtedy powodem niemiłego zapachu może być już tylko zapchany filtr węglowy.

Zobacz też: Jak przedłużyć okres eksploatacji auta?

Niestety producenci nie stosują czegoś takiego jak wskaźnik informujący o stanie filtra oparów. Co więcej jego rozebranie wiąże się z koniecznością wymiany wkładu, który kosztuje około 150 złotych. Do tego dochodzą koszty pracy mechanika.

Na pocieszenie możemy dodać, że czysto teoretycznie filtr powinien działać niezawodnie przez około 15 lat. Przebiegu producenci nie podają – jest on na tyle duży, że rzadko który samochód jest w stanie pokonać tyle kilometrów.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...