Jazda na oleju rzepakowym - o czym trzeba wiedzieć?

Kamil Fraszkiewicz
rozwiń więcej
Olej rzepakowy ma inne parametry niż olej napędowy uzyskiwany z ropy. Powoduje to pewne problemy eksploatacyjne z autem, zwłaszcza zimą. fot. Fotolia
Czy można tankować olej rzepakowy do auta z silnikiem Diesla? Jaki jest wpływ oleju rzepakowego na kondycję silnika? Zobacz czym różnią się oba paliwa od siebie i jakie problemy może powodować olej rzepakowy.

Właściciele aut z silnikiem wysokoprężnym bardzo często pytają czy można zasilać auto olejem roślinnym.  W związku z tym postanowiliśmy sprawdzić czym różni się olej napędowy od jego odpowiednika produkowanego z rzepaku.

Olej napędowy a olej rzepakowy - różnice

Pierwsze na co należy zwrócić uwagę to fakt, że olej rzepakowy wymaga dokładnego oczyszczenia zanim zostanie wykorzystany jako paliwo dla silników o zapłonie samoczynnym. Poza tym zawartość węgla i wodoru w oleju rzepakowym jest mniejsza niż w ON, przez co jego wartość opałowa jest niższa o około 12 procent. Znacznie większa jest natomiast gęstość (o ok. 10 %) i przede wszystkim lepkość oleju rzepakowego, która 10-cio krotnie przewyższa pod tym względem ON. W składzie oleju rzepakowego nie ma siarki, a jego liczba cetanowa (51) jest porównywalna z tą ON (45-55).

Zobacz też: Dlaczego warto tankować do pełna?

To co jest zasadniczym problemem to temperatura zablokowania zimnego filtra paliwa, która jest po prostu bardzo wysoka : do 13⁰ C do 20⁰ C. W przypadku oleju napędowego wynosi ona nawet ok. -20 ⁰ C  (paliwo zimowe).

Olej rzepakowy i jego wpływ na silnik Diesla

Problemy jakie zatem może stworzyć olej rzepakowy to:

- zatykanie i zakoksowanie otworów wtryskiwaczy paliwa;

- szybsze powstawanie nagarów w komorze spalania;

- zablokowanie przepustowości układu wtryskowego paliwa (blokowanie się elementów tłoczących);

- duże prawdopodobieństwo uniemożliwienia odpalenia silnika przy niskich temperaturach powietrza.

Zobacz też: Wysokooktanowe paliwo - czy poprawia osiągi samochodu?

Aby móc poruszać się bezproblemowo autem z silnikiem Diesla zasilanych olejem rzepakowym należałoby zmodyfikować jednostkę napędową poczynając od jej aparatury wtryskowej. Nie jest to jednak ani tanie ani opłacalne m.in. dla koncernów paliwowych. Poza tym ON gwarantuje jednak lepsze parametry jako paliwo i póki co nie należy się spodziewać szybkiej jego kapitulacji w walce o rynek i klienta.

Moto
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki
24 kwi 2024

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

pokaż więcej
Proszę czekać...