RON, MON i DON - liczba oktanowa paliwa

Kamil Fraszkiewicz
rozwiń więcej
W Stanach Zjednoczonych kierowcy najczęściej tankują paliwa 87- i 91-oktanowe.
Zdarza się, że w zależności od kraju czy regionu na świecie paliwo istotnie różni się pod względem liczby oktanowej. Z czego wynika ta różnica? Czy różnica w jakości paliwa na świecie jest aż tak duża?

Osoby podróżujące dużo po świecie zapewne nieraz spotkały się z różnymi opisami na dystrybutorach paliwa, odnoszącymi się do jego liczby oktanowej. Popularne w Polsce paliwa Pb95 czy Pb98 są często niedostępne w niektórych krajach. W Stanach Zjednoczonych najpopularniejsze paliwa mają 87 i 91 oktanów. Co więc z samochodami, których producenci nakazują zasilanie paliwem co najmniej 95-oktanowym? Czy można zatankować takie auto paliwem dostępnym w USA czy Australii?

Liczba oktanowa wg RON i MON

Trzeba pamiętać, że na świecie występuje kilka norm, służących określaniu liczby oktanowej. Dwie najpopularniejsze z nich to RON (Research Octane Number) i MON (Motor Octane Number). Zasada pomiaru w obu przypadkach jest taka sama, natomiast różnią je warunki przeprowadzania testu. Do porównania wykorzystuje się jednocylindrowy silnik o regulowanym stopniu sprężania, który pracuje na odpowiednich obrotach. W przypadku określania jakości paliwa za pomocą normy RON (stosowana głównie w Europie), w której ustalana jest tzw. Badawcza Liczba Oktanowa, jednostka napędowa pracuje z prędkością 600 obr./min. Jeśli natomiast poszukiwana jest Motorowa Liczba Oktanowa czyli MON , silnik pracuje stale przy wyższym obciążeniu – 900 obr.min. Z tego powodu powszechnie uważa się, że metoda ta lepiej oddaje to co dzieje się w jednostce napędowej, która poddana jest intensywnej pracy. W USA, Kanadzie czy Australii obowiązuje jeszcze jedna metoda określania liczby oktanowej - DON (roaD Octane Numer). Jest to uśredniony wynik dwóch poprzednich metod: (MON + RON):2.

Zobacz też: Liczba oktanowa paliwa - o czym nam mówi?

Różnice w pomiarze RON i MON

Paliwo pochodzące bezpośrednio z rafinacji ropy naftowej i poddane badaniu za pomocą obu norm, nie różni się diametralnie liczbą oktanową (1-2 oktanów). Sytuacja się zmienia w przypadku paliw, których mieszanka złożona jest różnych węglowodorów. Wtedy różnica w liczbie oktanowej stanowi od 4 do nawet 10 oktanów. MON jest przeciętnie o 10 oktanów niższa od RON. W rezultacie,po uśrednieniu pomiaru, amerykańska 87-oktanowa benzyna odpowiada europejskiej „95-tce” co powoduje, że paliwo to nadaje się do także do europejskich aut.

Moto
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł
30 kwi 2024

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC
30 kwi 2024

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

pokaż więcej
Proszę czekać...