Jakie mogą być przyczyny spadku mocy silnika?

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
rozwiń więcej
Osiągi silnika mogą ulec pogorszeniu na skutek niesprawnej pompy paliwa, filtra paliwa czy katalizatora. Czasem niedroga naprawa pozwala przywrócić dawny wigor motoru. / Kamil Fraszkiewicz
Gorsze osiągi auta spowodowane spadkiem mocy silnika mogą mieć wielorakie przyczyny. Czasem o słabszej efektywności pracy układu napędowego decyduje drobna usterka, dlatego warto sprawdzić podstawowe elementy pojazdu. Oto najczęstsze powody pogorszonych osiągów auta.

Osiąg silnika uległy pogorszeniu - co może być przyczyną?

Najczęściej spadek mocy silnika jest konsekwencją usterki jednego z elementów w układzie wtryskowym lub zapłonowym. Co ważne, awaria o takim podłożu może doprowadzić do dużo poważniejszego i droższego w usunięciu uszkodzenia.

  1. Za spadek mocy w jednostce napędowej najczęściej odpowiedzialna jest pompa paliwa - znajduje się w układzie zasilania i jest elementem układu wtryskowego. Dzieje się tak wtedy, gdy pompa jest nadmiernie wyeksploatowana i w konsekwencji następuje spadek ciśnienia podawanego przez nią paliwa.
  2. Kolejnymi przyczynami spadku mocy mogą być niedrożny przewód paliwowy a także filtr paliwa . Te elementy, gdy się zapchają, mogą prowadzić do dostarczania do komory spalania zbyt ubogiej mieszanki paliwowo-powietrznej, a w konsekwencji do pogorszenia osiągów jednostki napędowej.
  3. Odpowiedzialnym za spadek mocy może być również czujnik położenia przepustnicy (TPS). Montowany jest on w układzie dolotowym, a jego zadaniem jest odpowiedni dobór ilości paliwa wtryskiwanego do cylindrów. Jego awaria powoduje podobne objawy do uszkodzonego zaworu EGR, czyli szarpanie podczas przyspieszania, a także brak mocy po dodaniu gazu.
  4. Kolejnym elementem, który może powodować braki w mocy jest przepływomierz powietrza. Jego zadaniem jest ciągły pomiar ciśnienia zasysanego powietrza. Najczęściej usterka ta pojawia się w samochodach z instalacją gazową. Do awarii dochodzi wtedy, gdy tzw. płomień zwrotny spowodował nagłe zamknięcie klapy, a w konsekwencji doszło do jej rozsadzenia. Objawami uszkodzonego przepływomierza powietrza są: nagła utrata mocy, zapalenie się kontrolki „check engine”, wzrost zużycia paliwa oraz niewłaściwy skład spalin.
  5. Za spadek osiągów jednostki napędowej odpowiedzialny może być także czujnik temperatury cieczy chłodzącej. Znajduje się on na desce rozdzielczej i pokazuje  informacje odczytane przez czujnik temperatury znajdujący się w układzie chłodzenia. Czujnik ten to tak zwany termistor, swoją oporność zmienia pod wpływem temperatury.
  6. Następnym elementem, których wadliwa praca prowadzi do spadku mocy są wtryskiwacze. Ich zadaniem jest podanie paliwa, które zapala się od powietrza sprężonego przez tłok. Najczęstszą przyczyną awarii wtryskiwaczy jest złej jakości paliwo, a także niedbałość o okresową wymianę filtrów - to prowadzi do ich zapchania się.
  7. Odpowiedzialnym za spadek osiągów może być także urządzenie sterujące tzw. statycznym kątem wyprzedzenia zapłonu. Jego złe ustawienie może być spowodowane otrzymaniem wadliwych sygnałów z czujnika spalania stukowego lub położenia wałku rozrządu. Jego nieprawidłowe ustawienie nie pozwala silnikowi rozwijać całej jego mocy.

Jeżeli spadkowi mocy towarzyszy wzrost temperatury silnika, to bardzo prawdopodobne jest, że mamy do czynienia ze zjawiskiem przegrzewania się jednostki napędowej. Należy jak najszybciej ustalić przyczynę i udać się do serwisu, gdyż dalsza eksploatacja może mieć bardzo groźne w skutkach konsekwencje.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...