Mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Tak, to możliwe!

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Pomazana od wewnątrz szyba bardzo pogarsza widoczność / Jerzy Bitner
Czysta szyba to priorytet podczas eksploatacji pojazdu! Czy jednak z tego powodu jest możliwy mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Jak najbardziej. I kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych!

Brudna szyba to ograniczona widoczność!

Bezpieczna jazda samochodem to m.in. dobra widoczność. A dobra widoczność to przede wszystkim czyste szyby. Aby szyby w pojeździe zawsze gwarantowały odpowiednie pole widzenia, kierowca musi nie tylko pamiętać o ich systematycznym myciu. Kluczem do sukcesu jest także sprawność wycieraczek i spryskiwacza. To za ich sprawą kierowca nie musi się obawiać jazdy w czasie deszczu lub w sytuacji, w której auta poprzedzające rozbryzgują na szybę zalegające na jezdni błoto pośniegowe zimą.

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy

Sprawność wycieraczek można rozumieć poprzez dwa terminy. Nie zawsze oznacza to poprawnie pracujący mechanizm napędzający. Sprawne wycieraczki to też takie, które zostały wyposażone w dobre pióra właściwie zbierające wodę i zanieczyszczenia z powierzchni szyby. Co ze spryskiwaczem? W jego przypadku o problemach kierowcy zadecydować może awaria układu, ewentualnie... brak płynu do spryskiwaczy. Jeżeli chodzi o awarię układu spryskiwania szyb, najpopularniejsza dotyczy uszkodzenia pompki, ewentualnie wycieków płynu pojawiających się na jednym z przewodów.

Uszkodzone wycieraczki lub popsuty spryskiwacz to podstawa do tego, aby kierowca został ukarany przez patrol policji podczas kontroli drogowej. Prowadzący powinien jednak wiedzieć o tym, że to nie koniec możliwych wykroczeń. Mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest coraz częściej spotykanym i karanym przewinieniem! Jak dostać taką grzywnę? Gdy pojazd porusza się np. na drodze pokrytej błotem pośniegowym i ma brudną szybę przednią, prawdopodobnie zostanie zatrzymany do kontroli drogowej przez najbliższy patrol policji.

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy - policjant 5000 zł, sąd 30 tysięcy!

Policjant zaraz po sprawdzeniu dokumentów poprosi prowadzącego o przemycie szyby. Gdy ten odmówi, ma prawo skontrolować stan płynu do spryskiwaczy. W razie wykrycia jego braku, postępowanie może zakończyć się mandatem. Ten w skrajnie niekorzystnym przypadku będzie opiewał na kwotę wynoszącą 5000 złotych. Tak wysoka kwota jest efektem działania nowego taryfikatora mandatów. To jednak nie koniec możliwych konsekwencji. Bo gorzej będzie w sytuacji, w której kierowca odmówi przyjęcia mandatu. To oznacza skierowanie wniosku do sądu, a tam kara grzywny może sięgnąć nawet 30 tysięcy złotych!

Nie masz płynu do spryskiwaczy? Kupisz go wszędzie...

Wykrycie braku płynu do spryskiwaczy przez funkcjonariusza sprawia, że kierowca raczej nie ma pola do tłumaczenia. Szczególnie że środek można kupić nie tylko na każdej stacji benzynowej, ale również w każdym supermarkecie. O charakterze wykroczenia świadczy jeszcze jedna rzecz - jazda w trudnych warunkach drogowych bez płynu do spryskiwaczy jest po prostu niebezpieczna. Wycieraczki dość szybko przestaną zbierać zabrudzenia. W ten sposób szyba może zostać dosłownie zalepiona np. błotem, a to nie tyle utrudni, co uniemożliwi kontynuowanie podróży.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...