Jak działa poduszka powietrzna?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
rozwiń więcej
fot. Newspress
Poduszki powietrzne w tej chwili są już właściwie podstawowym elementem wyposażenia większości nowoczesnych samochodów. Podpowiadamy, jak działają.

Co to jest?

Poduszka powietrzna to element biernego systemu bezpieczeństwa samochodu, czyli będzie działać, kiedy kierowca nie ma już wpływu na własne bezpieczeństwo. Wykonane są z polimerowego materiału, a ich napełnianie uruchamiane jest pirotechnicznie. Napełniane są gazem, najczęściej azotem lub dwutlenkiem węgla.

Zobacz również: Jak podróżować z przyczepą?

Jak działa?

Wybuch poduszki powietrznej inicjowany jest na skutek działania czujników. To one są odpowiedzialne za ocenę, jakie siły działają na samochód w razie zderzenia i czy uruchomienie poduszki będzie konieczne. Jeśli tak, poduszka w czasie ułamków sekundy jest napełniana gazem, który następnie ulatnia się przez specjalne otwory w materiale, z którego jest wykonana. Jeśli w wyposażeniu samochodu jest poduszka powietrzna, musimy bezwzględnie zapinać pasy bezpieczeństwa. Opóźniają one uderzenie ciała człowieka w poduszkę i część gazu zdąży się z niej ulotnić po to, abyśmy nie uderzyli w nią w momencie, kiedy jest najtwardsza. Poduszka zabezpiecza nas przed uderzeniem w twarde elementy deski rozdzielczej i kierownicy.

Zobacz również: Jak przygotować silnik benzynowy do zimy?

Poduszki powietrzne, choć znacznie ograniczają możliwość poważnego uszkodzenia ciała, mogą również powodować obrażenia, takie jak np. uraz rogówki oka czy uszkodzenie słuchu z powodu głośności wybuchu.

Moto
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł
30 kwi 2024

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC
30 kwi 2024

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

pokaż więcej
Proszę czekać...