Jak zabezpieczyć się przed złodziejem w korku?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
fot. Newspress
Złodzieje czyhający na pozostawione na przednim fotelu torebki, torby, kurtki, portfele, telefony komórkowe i inne drogocenne rzeczy są prawdziwą plagą. Można jednak się przed nimi zabezpieczyć.

Okradanie właścicieli samochodów, stojących w korkach lub oczekujących na zmianę świateł stało się w ostatnich latach prawdziwą plagą. Sprzyja temu tolerowanie przez służby, odpowiedzialne za pilnowanie porządku, żebrania pomiędzy stojącymi samochodami i pospiesznego mycia szyb przed skrzyżowaniami. Nigdy nie wiadomo, czy do samochodu podchodzi żebrak, człowiek dorabiający sobie myciem samochodowych okien, czy złodziej, który po wybiciu szyby porwie to, co będzie leżało w zasięgu jego ręki.

Jak można zapobiec takim kradzieżom?

Po pierwsze – nie przewozić żadnych przedmiotów, bez względu na ich realną wartość, w polu widzenia złodzieja. Jemu może się spodobać absolutnie wszystko, nawet stara, robocza kurtka, leżąca na tylnym siedzeniu.

Po drugie – patrzeć podejrzliwie na wszystkie kręcące się między samochodami osoby. Wśród nich mogą być potencjalni złodzieje.

Zobacz również: Jak pokonywać długie trasy?

Po trzecie – zabezpieczyć przewożone przedmioty przed łatwym ich pochwyceniem przez złodzieja, jeżeli już muszą leżeć na wolnym siedzeniu lub pod tylną szybą. Co najmniej 90% kobiet – kierowców nie straciłoby swoich torebek z pieniędzmi i dokumentami, gdyby pasek od nich założyły na oparcie siedzenia z podniesionymi wysoko zagłówkami lub przypięły torebkę za jej rączkę pasami bezpieczeństwa.

Najlepszym rozwiązaniem jest przewożenie bagażu podręcznego – teczek, torebek, toreb z zakupami itp., w zamkniętym bagażniku. Tam będą niewidoczne dla złodzieja, który nie będzie tracił czasu na otwieranie bagażnika bez gwarancji łatwego łupu. Jeżeli muszą być w kabinie – włożyć je między przednie i tylne siedzenia i przypiąć pasami bezpieczeństwa po przeciągnięciu ich przez rączki. Mniejsze przedmioty położyć na podłodze pomiędzy przednim i tylnym siedzeniem. Z kieszeni kurtki lub płaszcza, wiszących na wieszaku pomiędzy drzwiami, wyjąć portfel, dokumenty i pieniądze i przełożyć je w bezpieczne miejsce, np. do ZAMYKANEGO na klucz schowka.

Zobacz również: Jak nie należy dokręcać kół samochodowych?

Podczas przymusowego postoju samochodu złodziej ma zbyt mało czasu, aby dokładnie sprawdzić, co może ukraść. Kieruje się więc wyczuciem i spostrzegawczością. Nigdy nie zaatakuje samochodu, w którego wnętrzu nie zauważy niczego godnego uwagi. Dlatego nie należy umieszczać na wierzchu żadnych przedmiotów, sprawiających wrażenie, że mają one jakąś wartość, albo że w nich znajdują się walory, łatwe do wykorzystania, np. gotówka, karty kredytowe, klucze do garażu lub mieszkania. Jeżdżenie po mieście z przyklejony na przyssawkę do bocznej krawędzi przedniej szyby urządzeniem nawigacji GPS lub telefonem komórkowym jest nieuzasadnionym kuszeniem losu.

Moto
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł
30 kwi 2024

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC
30 kwi 2024

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

pokaż więcej
Proszę czekać...