Rejestracja auta z Niemiec. Co z akcyzą i recyklingiem?

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Rejestracja auta z Niemiec / Fotolia
Rejestracja auta z Niemiec oznacza konieczność opłacenia cła i opłaty recyklingowej? Sprawdziliśmy o jakich opłatach nie może zapomnieć kierowca.

Jak zarejestrować auto z Niemiec? Na początek akcyza!

Aby rejestracja samochodu z Niemiec przebiegła bezproblemowo, importer w pierwszej kolejności musi opłacić akcyzę. Na złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (AKC-U/S) ma 30 dni od momentu przekroczenia granicy. Tą można dostarczyć do urzędu celnego osobiście, pocztą lub elektronicznie przez Platoformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z Niemiec to m.in. potwierdzenie opłacenia akcyzy. Opłata podatku to obowiązek importera. Importera czyli osoby, która samodzielnie nabyła auto za granicą lub handlarza, który kupił je w celu odsprzedaży w Polsce.

Rejestracja samochodu z Niemiec, czyli ile wynosi akcyza?

Przerejestrowanie samochodu z Niemiec wymaga opłacenia akcyzy. Ile ona jednak wynosi? To zależy od wartości pojazdu i pojemności jego silnika. Pojazdy o motorach o pojemności do 2000 cm3 mają akcyzę o wartości 3,1 proc. wartości. Przy pojemności większej niż 2000 cm3 wysokość daniny rośnie do 18,6 proc.

Aby wiedzieć ile kosztuje rejestracja auta z Niemiec - a konkretnie ile wyniesie akcyza, nie należy sugerować się wartością wpisaną na umowie. Od roku 2008 urzędy celne w celu wyceny pojazdu stosują roczniki z wycenami ogólnymi.

Obniżenie wartości pojazdu na potrzebę wyceny akcyzy jest możliwe np. po przedstawieniu opinii rzeczoznawcy.

Koszt rejestracji auta z Niemiec - co z opłatą recyklingową?

Czy koszt rejestracji auta z Niemiec to też opłata recyklingowa? Na szczęście nie. Ta została zniesiona w 2016 roku w przypadku pojazdów sprowadzony z zagranicy. A jej brak stanowi znaczącą ulgę dla rejestrującego. Szczególnie że za jej sprawą odpowiedź na pytanie: "Ile kosztuje rejestracja auta z Niemiec?" musiałaby poszerzyć się o kolejne 500 złotych.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z Niemiec

Aby urzędnik mógł zalegalizować eksploatację sprowadzonego pojazdu w Polsce, kupujący musi przedstawić dokumenty do rejestracji auta z Niemiec. O czym konkretnie mowa? Poniżej podajemy pełną listę.

  • wniosek o rejestrację,
  • umowa zakupu lub faktura,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • karta pojazdu,
  • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym,
  • dowód opłacenia akcyzy,
  • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, z którego pochodzi,
  • niemieckie tablice rejestracyjne np. wyjazdowe lub oświadczenie o braku tablic.

Jak zarejestrować auto z Niemiec? Konieczna jest wizyta w urzędzie, przedstawienie oryginałów dokumentów oraz wniesienie opłaty. Urzędnik wydaje tablice rejestracyjne oraz pozwolenie czasowe. Po 30 dniach miękki dowód jest zamieniany na twardy dowód rejestracyjny.

Ile kosztuje rejestracja auta z Niemiec?

Standardowy koszt rejestracji auta z Niemiec to 256 złotych. To kwota, którą kupujący musi zapłacić w wydziale komunikacji. Suma oczywiście może wzrosnąć. Głównie jednak w przypadku, w którym zamiast standardowych tablic rejestracyjnych, właściciel pojazdu zdecyduje się na indywidualne. Te kosztują nie 80, a 1000 złotych. Ile kosztuje rejestracja auta z Niemiec w sumie? Do 256 złotych należy doliczyć cenę tłumaczenia dokumentów, wartość podatku akcyzowego oraz kwotę zapłaconą za polisę OC.

Przerejestrowanie samochodu z Niemiec kupionego w kraju często jest formalnością. Handlarze przygotowują bowiem auto do sprzedaży i wręczają kupującemu pełną dokumentację, którą ten musi jedynie przedłożyć w urzędzie rejestrującym.

Rejestracja samochodu z Niemiec. Tak, termin to 30 dni!

Rejestracja samochodu z Niemiec wymaga pamiętania o dokumentach, ale i... czasie! Według obowiązujących obecnie przepisów nabywca musi dostarczyć dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z Niemiec w ciągu 30 dni do wydziału komunikacji. Przekroczenie tego terminu sprawia, że koszt rejestracji auta z Niemiec może znaczącą wzrosnąć. Kupujący naraża się bowiem na karę wynoszącą od 200 do 1000 złotych - ta jest wlepiana przez starostę należnego miejscu zamieszkania i rejestracji.

Dokumenty do rejestracji auta z Niemiec wraz z wnioskiem można przesłać m.in. na skrzynkę podawczą danego urzędu za pośrednictwem profilu zaufanego.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...