Dziura w drodze przyczyną uszkodzenia auta

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Wraz z topniejącym śniegiem naszym oczom ukazują się nie tylko zielone trawniki, ale także dziesiątki dziur w drodze, które jak grzyby po deszczu powstają każdej zimy. Co zrobić w przypadku gdy nasz samochód ulegnie uszkodzeniu z powodu dziury w drodze? Należy wiedzieć, że za uszkodzony pojazd z powodu dziury w drodze możemy dochodzić odszkodowania.

Uszkodzenie auta

Każde zawieszenie w skutek eksploatowania auta prędzej czy później będzie wymagało remontu. Duże znaczenie ma jakość dróg po których porusza się nasz samochód. Niestety polskie drogi bez wątpienia do najlepszych nie należą.

Uszkodzenia za które możemy dochodzić odszkodowania

Jeżeli nasz samochód zostanie uszkodzony na skutek jego eksploatacji nie będziemy mogli uzyskać odszkodowania. Jeżeli natomiast uszkodzenie nastąpiło w skutek wjechania w dziurę, wówczas do uzyskania odszkodowania mamy pełne prawo. Najczęstsze uszkodzenia, które występują po wjechaniu w dziurę to zepsucie felgi, przebicie opony bądź też uszkodzenie zawieszenia.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Pamiętaj o zebraniu dowodów

Jeżeli uszkodziłeś swój samochód wpadając w dziurę, aby uzyskać odszkodowanie musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Niezbędne będą dowody. Musisz udowodnić, że to przez konkretną dziurę twój samochód uległ awarii. Najlepiej zrobić zdjęcia. Nie tylko uszkodzonej części pojazdu, ale także samej dziury. Aparat fotograficzny wbudowany w nasz telefon komórkowy z powodzeniem wystarczy. Następnie wezwij policję lub straż miejską. Jeśli przy zgłoszeniu powiadomisz, że dziura stanowi zagrożenie, na pewno nie odmówią przyjazdu. Ze swojej interwencji powinni zrobić notatkę. Będzie to drugi bardzo ważny dowód, który pozwoli dochodzić odszkodowania. Jeżeli wypadek obserwowały osoby, warto aby uzyskać od nich krótkie oświadczenie. Żaden dowód na to, że dziura była powodem uszkodzeń z pewnością nie zaszkodzi, a czym większa ilość materiału dowodowego, tym łatwiej będzie uzyskać odszkodowanie.

Jeżeli naprawiamy auto na własny koszt, przed uzyskaniem odszkodowania pamiętajmy o wszystkich dokumentach potwierdzających zakup i montaż nowych części.

Kto odpowiada za stan dróg

Odpowiedzialność za drogę ponosi jej zarządca. Ustalenie, kto zarządza konkretną drogą pomoże nam przy uzyskaniu odszkodowania ponieważ to właśnie do zarządcy musimy się zwrócić w sprawie odszkodowania. Każdy zarządca posiada ubezpieczenie, więc to firma ubezpieczeniowa de facto poniesie koszty naprawy naszego auta.

Gdzie się zwrócić

  • Drogi krajowe, drogi ekspresowe oraz autostrady – GDDKiA.
  • Drogi powiatowe - urząd powiatu (organ zarządzający drogami w jego imieniu).
  • Drogi gminne - urząd gminy (np. Zarząd Dróg Ulic i Mostów).

Problem w odzyskaniu odszkodowania

Jeżeli do awarii doszło na drodze, która oznaczona była znakiem, ostrzegającym przed złymi warunkami jazdy w określonym miejscu, uzyskanie odszkodowania może być trudniejsze. Zarządca może się bronić tym, że kierowca nie zachował należytej ostrożności bądź też jechał za szybko. Pomocna w tej sprawie okażę się notatka sporządzona przez policję.

Czy warto dochodzić swoich praw

Bez wątpienia tak. Mimo że sprawa dla niektórych może okazać się błaha to jednak należy dochodzić swoich praw. Z pewnością poprawi to bezpieczeństwo na drogach, a zarządcy dowiedzą się, w których miejscach nawierzchnia drogi wymaga natychmiastowej naprawy. Mimo że droga do uzyskania odszkodowania może okazać się żmudna to mając dowody, o których wspomniano wyżej, odzyskanie odszkodowania z pewnością okaże się realne.

Zobacz również serwis: Prawo na drodze

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...