5 lat więzienia za cofanie liczników? Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2019 roku

Łukasz Kuźmiuk
rozwiń więcej
5 lat więzienia za cofanie liczników? Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2019 roku / fot. Łukasz Kuźmiuk / Łukasz Kuźmiuk
W listopadzie ogłoszono, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce ukrócić proceder cofania liczników tworząc nowe przepisy. Okazuje się, że gotowa nowelizacja jest już w fazie konsultacji społecznych i międzyresortowych.

Cofanie liczników to prawdziwa plaga na polskim rynku samochodów używanych. Według szacunków Związku Dealerów Samochodów nawet 80% używanych pojazdów importowanych do naszego kraju może mieć liczniki przebiegu po „korekcie”. Nowe przepisy, które wejdą w życie od 1 stycznia 2019 roku, zakładają, że za cofanie liczników w celu wprowadzenia w błąd kupującego będzie karane pozbawieniem wolności na okres od 3 do 5 lat.

Trzeba pamiętać, że kara pozbawienia wolności będzie obejmować zarówno zlecającego „korektę”, jak i wykonawcę cofnięcia licznika. Ponadto sąd będzie miał możliwość orzeczenia przepadku przedmiotów, które będą wykorzystane do popełnienia przestępstwa, w tym komputerów i oprogramowania.

Taka sama kara będzie grozić również właścicielowi pojazdu, który nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów wymiany licznika na nowy, np. z powodu awarii.

Właściciel pojazdu najpóźniej dzień po wymianie licznika przebiegu będzie musiał zawiadomić pisemnie stację kontroli pojazdów o zaistniałej sytuacji oraz przyczynie i dacie wymiany urządzenia. Ponadto posiadacz pojazdu będzie miał obowiązek stawienia się w stacji kontroli pojazdów w terminie do 10 dni od daty wymiany licznika w celu sprawdzenia, czy licznik prawidłowo odmierza przebieg pojazdu w jednostkach miary właściwych dla tego rodzaju pojazdu oraz w celu dokonania odczytu wskazania tego licznika wraz z jednostką miary. Informacje z kontroli zostaną zapisane w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Kolejnym elementem w walce z procederem cofania liczników ma być także obowiązek sprawdzenia wskazań licznika przebiegu w trakcie kontroli pojazdu przez różne służby i wpisanie danych do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów. Obowiązek ten będzie spoczywał nie tylko na diagnostach w stacjach kontroli pojazdów, ale także na policjantach, Straży Granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego, Żandarmerii Wojskowej i służbie celnej. Warto zaznaczyć, będą spisywane liczniki nie tylko pojazdów zarejestrowanych w Polsce, ale także zarejestrowanych za granicą (wraz z numerami rejestracyjnymi) lub w ogóle nie zarejestrowanych. Przypadku tych ostatnich do bazy danych będą również dopisywane numery VIN albo numery nadwozia, podwozia lub ramy. Wszystkie te działania mają za zadanie uniemożliwienie manipulowania przy licznikach przebiegu.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Moto
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację
03 wrz 2024

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa
03 wrz 2024

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]
02 wrz 2024

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu
01 wrz 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?
30 sie 2024

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok
29 sie 2024

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek
28 sie 2024

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
28 sie 2024
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.
10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy
28 sie 2024

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy
29 sie 2024

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

pokaż więcej
Proszę czekać...