REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurorty narciarskie w Polsce: Dolny Śląsk

Izabela Miernikiewicz
Głównymi ośrodkami Dolnego Śląska jest Szklarska Poręba oraz Karpacz.
Głównymi ośrodkami Dolnego Śląska jest Szklarska Poręba oraz Karpacz.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na spragnionych wrażeń miłośników białego szaleństwa czekają ośrodki narciarskie na terenie Dolnego Śląska. Kurorty znajdują się na terenie Karkonoszy, w Masywie Śnieżnika, w Górach Orlickich i Górach Sowich. Niektóre z nich są znane, a inne bardziej kameralne i mniej nowoczesne, lecz warto je odwiedzić, by wśród pięknej przyrody odpocząć od zgiełku miasta.

Szklarska Poręba

REKLAMA

Kurort  położony na skraju dwóch pasm Sudetów Zachodnich: Karkonoszy i Gór Izerskich. Jeden z największych i najbardziej obleganych ośrodków w Polsce. Tutaj odbywa się narciarski  Bieg Piastów. Bez problemów można uprawiać zarówno narciarstwo zjazdowe jak i biegowe. Narciarze mają do dyspozycji 20 stoków, w tym 6 mieszczących się na Szrenicy (1362 m n.p.m.). Wjazd na górę umożliwiają dwa wyciągi orczykowe i nowoczesna, sześcioosobowa kolej linowa „Karkonosze Express”. Jest ona najnowocześniejszym i najdłuższym wyciągiem w kraju. Trasy (ponad 12 km na terenie samego Ski Aeena Szrenica) są oświetlone i sztucznie dośnieżane. Stopnie trudności tras są dostosowane zarówno do zupełnych laików jak i profesjonalistów. Najdłuższą nartostradą W Szklarskiej Porębie jest Lolobrygida i liczy ok. 4500 m. Nie zapomniano o najmłodszych, dla których przygotowano wyciąg i teren do nauki. Na terenie ośrodka można skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu i instruktorów nauki jazdy na nartach, snowboardzie i skituringu. Specyficzny klimat w tym regionie, zbliżony do alpejskiego, jest odpowiedzialny za długi sezon narciarski trwający do marca, a nawet kwietnia, kiedy to można szusować na stoku w wiosennym słońcu. Narciarze biegowi znajdą trasy dla siebie w Ośrodku Narciarstwa Biegowego i Biathlonu w Jakuszycach. Oferuje on ponad 100 km tras dla amatorów i wyczynowców. W sumie 14 tras typowo wyczynowych i spacerowych, położonych głównie na terenie Gór Izerskich, może być ze sobą łączona w różny sposób. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego. W 2012 roku Szklarska Poręba będzie gospodarzem Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym. Alternatywą dla narciarstwa zjazdowego na zatłoczonych stokach jest skituring. Narciarze poruszają się na nartach zbliżonych do biegowych. Wędrują bliżej natury, tam gdzie zwykły turysta nie dotrze, a także zjeżdżają ze stoków. Zamiast nart, rodzice z dziećmi mogą odwiedzić Rodzinny Park Rozrywki czynny przez cały rok. Dobrze przygotowana baza noclegowa i gastronomiczna ułatwia turystom organizacje pobytu.

Zobacz też: Narty w Polsce: Małopolska

Karpacz

Miejscowość położona w dolinie Łomnicy, u podnóża Śnieżki. Liczy ok. 6 tys. mieszkańców. Godnym uwagi obiektem zabytkowym jest świątynia Wang, zbudowana w XII w. w Norwegii, a w 1842 r. przeniesiona do Polski. Tereny narciarskie znajdują się w mieście Karpacz i kompleksie Kopa (dla bardziej zaawansowanych). W Karpaczu znajduje się rynna snowboardowa z homologacją FIS. Miasto przygotowało 13 wyciągów przy stokach (w sumie 28), głównie z niedługimi trasami dla początkujących, ale położonymi blisko centrum. Większość stoków jest oświetlona, a przy nich znajdują się wypożyczalnie nart. W mieście, w trakcie sezonu funkcjonuje też kilka lodowisk, w tym jedno całoroczne. Szeroka baza noclegowa zapewnia zakwaterowane turystom o różnej zasobności portfela, a szkółki narciarskie pomagają rozpocząć przygodę z narciarstwem. Bardziej doświadczeni narciarze i snowboardziści wybierają bardziej zróżnicowane tereny Kopy, z trudniejszymi trasami. Narciarze biegowi mogą skorzystać z trasy (ok. 2,5 km) położonej w Karpaczu Górnym i trasy biegowej (liczącej ponad 13 km) przy schronisku "Dom Śląski". W Karpaczu mali i duzi mogą skorzystać z toru saneczkowego oraz toru śniegowego do uprawiania snowtubingu, czyli jazdy na „śnieżnych dętkach”, co jest dedykowane dla młodszej kadry narciarskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziwiszów

Mikrostacja Sportów Zimowych położona jest u stóp Łysej Góry (708 m n.p.m.) umożliwia skorzystanie z kilku wyciągów i tras narciarskich. Trasy są umiarkowanie trudne, dlatego zachęcają tych, którzy chcą nauczyć się jeździć na nartach i doskonalić swoje umiejętności.

Jedlina Zdrój

Wyciąg narciarski ,,Karolinka'' i pobliska trasa biegowa pozwala spędzić mile wolny dzień. Można skorzystać ze szkółki i wypożyczalni. Obok funkcjonuje także lodowisko.

Świeradów Zdrój

Rozwijający się ośrodek narciarski położony w centrum Gór Izerskich słynie z leczniczego mikroklimatu. Trasa zjazdowa liczy ok 2.5 km, a poszczególne odcinki są zróżnicowane pod względem trudności. Zaspokaja oczekiwania stawiających na nartach lub snowboardzie swoje pierwsze kroki, a i zaawansowani sportowcy nie będą się tu nudzić. Oświetlenie i armatki śnieżne wspomagają organizatorów, kiedy pogoda nie dopisuje. Górny fragment trasy stanowi również punkt rozbiegowy dla paralotni. Dla amatorów akrobacji narciarskich ośrodek SKI&SUN Świeradów przygotował snowpark z przeszkodami, a korzystający z parku mają do dyspozycji wyciąg orczykowy. Nie brakuje tu także kadry instruktorskiej, która może pomóc i zadbać o bezpieczeństwo przy pierwszych zjazdach. Dla dzieci wyodrębniono specjalny ogródek do nauki jazdy. Ośrodek dysponuje także wypożyczalnią sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Kurort posiada kolej gondolową umożliwiającą szybkie i komfortowe przemieszczanie się na stok. Poza narciarstwem turyści mogą wybrać się na górską wędrówkę lub spacer.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Austria

Bielice

Dobrze przygotowany stok narciarski z czterema trasami, sztucznie naświetlany, naśnieżany i ratrakowany. Na dolnej stacji funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu i gastronomia. Szczególnie przyjazny dla rodzin z dziećmi i chcących zdobyć doświadczenie w jeździe na nartach.

Czarna Góra

Kompleks położony w Siennej. Znajdują się tu nowoczesne wyciągi: kolej krzesełkowa, 8 wyciągów talerzykowych oraz karuzela narciarska. Trasy zjazdowe (12) liczą 8 km, z czego połowa jest sztucznie naśnieżana. Bardzo dobre warunki na trasach o różnym stopniu trudności, mile zaskoczą turystów na nartach i desce. Rozbudowana baza gastronomiczna, instruktorska oraz  wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, dbają o to by gościom niczego nie zabrakło. W okolicy istnieje możliwość nauki jazdy i wypożyczenia skuterów śnieżnych, także można wybrać się na przejażdżkę leśnymi trasami. Okolica stanowi też znakomity teren do uprawiania narciarstwa biegowego. W rejonie Spalonej i Lasówki, w Górach Bystrzyckich, można znaleźć sieć dobrze utrzymanych, atrakcyjnych tras zjazdowych. Na terenie gminy Bystrzyca jest ich ok. 40 km i mają swoją kontynuację po czeskiej stronie granicy, ze względu na to, że powstawały w ramach wspólnego projektu. Na szczycie Czarnej Góry (1205 m n.p.m.) znajduje się także najlepszy punkt widokowy w Masywie Śnieżnika. Wieża mająca 14 metrów jest dostępna dla wszystkich. Można dostać się tam koleją linową z Siennej lub szlakami pieszymi z Międzygórza (5 km; niebieski) oraz z Przełęczy Puchaczówka (2 km; czerwony).

Czarnów

Na dwóch stokach znajdziemy łącznie cztery trasy, łatwe i średnie. Trasy są urozmaicone i szerokie, dlatego nawet dzieci będą tu czuć się świetnie. Wypożyczalnia sprzętu w Kamiennej Górze obsługuje narciarzy.

Kamienica

Stacja narciarska położona na stokach Góry Oliwnej, w Masywie Śnieżnika. Odległa 3 km od Stronia Śląskiego. Stacja oferuje narciarzom 5 wyciągów i 4 sztucznie naśnieżane i ratrakowane trasy o długości sumarycznej ok. 1,5 km. Dwie nartostrady są oświetlane. Dostęp do wyciągów jest możliwy z miejscowości Kamienica i Bolesławów, gdzie można bezpłatnie zaparkować auto i posilić się przed lub po zjazdach. Ceny są atrakcyjne, szkółka narciarska mieści się w stacji Kamienica.

Zobacz też: Co warto mieć w aucie jadąc na narty?

Lądek Zdrój

Niewielka stacja narciarska położona na północnych stokach Trojaka, oddalona od części uzdrowiskowej miejscowości o ok. 300 m. Na oświetlony stok prowadzą dwa nowoczesne wyciągi narciarskie, a w dół można zjechać jedną z trzech tras, z czego dwie przeznaczone są dla początkujących narciarzy, zaś jedna dla bardziej zaawansowanych. Wodoleczniczy kurort jest przeznaczony przede wszystkim dla pacjentów z chorobami reumatycznymi, ortopedycznymi i neurologicznymi.

Lubawka

Stacja jest położony na północnym zboczu Świętej Góry (701 m.n.p.m.), w odległości 2 km od Lubawki. Dwa wyciągi są sztucznie naśnieżane i oświetlane, jeden przystosowany dla dzieci. Na miejscu można skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu i instruktora nauki jazdy.

Międzygórze

Malowniczo położony wyciąg narciarski, do którego można dojechać terenową ,,taksówką’’, jest usytuowany blisko centrum miejscowości. Z oświetlonego stoku prowadzi trasa o długości 350 m, a na dole na zmarzniętych czeka palące się ognisko. Miejsce dla podchodzących rekreacyjnie do narciarstwa i ceniących spokój. Na zboczu Lesieńca położony jest atrakcyjny dla najmłodszych Ogród Bajek. Wykonane z konarów drzew i kamieni motywy baśniowe stoją w otoczeniu ogrodowych roślin ozdobnych i tych typowych dla gór. Na terenie miejscowości znajduje się też łatwo dostępny rezerwat, a w nim można obejrzeć najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, jeden z najwyższych w Sudetach „Wodospad Wilczki”. Teren rezerwatu przystosowany jest do zwiedzania. Nad wodospadem znajduje się mostek, a wokół niego wyznaczono ścieżki oraz schodki prowadzące do tarasów widokowych, tak by można było oglądać wodospad i wąwóz ze wszystkich stron.

Rzeczka

Stacja posiadająca cztery wyciągi i kilka tras zjazdowych położonych na przełęczy Sokola (750 m n.p.m.), na północno - wschodnim stoku góry Sokół  (862 m n.p.m). Na terenie stacji można skorzystać z oferty dwóch wypożyczalni sprzętu narciarskiego i snowboardowego oraz z pomocy instruktora.

Zobacz też: Narty: Podkarpacie

Kudowa Zdrój

Dolina Sportów Zimowych pod Świnim Grzbietem- ośrodek położony 1 km od centrum Kudowy Zdroju. Znaleźć tam można wyciąg narciarski o długości 200 m oraz tor do snowtubingu dla dzieci i dorosłych. Dzięki oświetleniu stok jest czynny w godzinach wieczornych. Szkoła narciarska czeka na tych, którzy chcą stawiać pierwsze kroki na nartach. W ośrodku nie ma możliwości uprawiania snowboardu.

Zieleniec

Największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej, w paśmie Gór Orlickich, jest dzielnicą Dusznik Zdroju. Panuje tu specyficzny mikroklimat, wywołany nietypowym układem ciśnieniowym mas powietrza, który powoduje zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi w organizmie. Zapewnia to znakomite samopoczucie narciarzom. Zieleniec oferuje 28 wyciągów i 10 przygotowanych stoków, z których osiem dzięki oświetleniu jest dostępna także wieczorem. Trasy zjazdowe są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności, dlatego chętnie przyjeżdżają tu początkujący i doświadczeni miłośnicy białego szaleństwa. Uprawiający snowboard i lubiący akrobacje mogą skorzystać z przygotowanego snowparku. Stoki są w razie potrzeby sztucznie naśnieżane. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt i skorzystać z pomocy instruktora.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

REKLAMA

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

REKLAMA