Przepisy drogowe w Bułgarii

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
Przepisy drogowe w Bułgarii nie różnią się znacznie od tych obowiązujących w Polsce. Fot. Newspress
Przepisy drogowe w Bułgarii są podobne do obowiązujących w Polsce. Ale przed wyjazdem warto dowiedzieć jakie panują zwyczaje i przepisy na drogach, jakich dokumentów będziemy potrzebować, jeśli wybierzemy się pożyczonym samochodem oraz jakie obowiązują w Bułgarii ograniczenia prędkości.

Podstawowe przepisy drogowe w Bułgarii

Aby przekroczyć legalnie granicę z Bułgarią, wystarczy wylegitymować się ważnym dowodem osobistym bądź paszportem – z minimalnym, 6 miesięcznym terminem ważności. Maksymalnie bez dodatkowych zezwoleń można przebywać 90 dni. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą wynikać jedynie z zagrożeń polityki bezpieczeństwa państwa lub zdrowia publicznego.

Zobacz także: Przepisy drogowe w Austrii

Koszt winiet autostradowych w Bułgarii w 2016 r.

Honorowane jest polskie prawo jazdy, władze nie wymagają od nas międzynarodowej wersji tego dokumentu. Jeżeli poruszamy się samochodem, którego właścicielem jest inna osoba fizyczna lub prawna to obowiązkowe jest posiadanie poświadczenia notarialnego, które spełnia rolę pełnomocnictwa. Należy posiadać je w języku bułgarskim, angielskim, francuskim bądź niemieckim. Na drogach funkcjonuje system winiet – czyli opłat za autostrady, które powszechny jest już w większości europejskich krajów.

Tygodniowa winieta to wydatek 5 euro. Winiety można kupować na przejściach granicznych oraz poprzez stronę internetową. Podstawowe wyposażenie, które jest wymagane to trójkąt ostrzegawczy, gaśnica oraz apteczka, z odpowiednim wyposażeniem. Ponadto obok tychże części wyposażenia w naszym schowku bądź bagażniku muszą znajdować się kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów, . Minimalna głębokość bieżnika opon to 1,6 mm. Zalecane jest zabranie kompletu zapasowych żarówek oraz zadbanie o zabezpieczenie antywłamaniowe. Podobnie jak w Polsce niezbędny okaże się trójkąt ostrzegawczy, znajdujący się w bagażniku, a podczas awarii rozstawiony przed lub za naszym pojazdem.

Zobacz także: Jakie przepisy drogowe obowiązują we Włoszech?

Pijany kierowca, od którego zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne to taki, który ma we krwi 0,5 promila alkoholu. Zielona karta nie jest obowiązkowa. Obowiązkowe jest jeżdżenie w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach. Kierujący pojazd, może używać telefonu komórkowego tylko za pośrednictwem zestawu głośnomówiącego. Obowiązek jazdy na światłach mijania przez całą dobę od 1 listopada do 31 marca.

Należy zwrócić szczególną uwagę na przepisy ruchu drogowego, jak i przepisy transportu drogowego – bułgarska policja drogowa oraz inspekcja drogowa bardzo restrykcyjnie podchodzi do wszelkiego rodzaju wykroczeń drogowych. Ograniczenie prędkości wynosi : 50 km/h na terenie zabudowanym, 130 km/h na autostradach a 90 km/h na pozostałych drogach.

Dopuszczalne prędkości w Bułgarii

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h*

120 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

70 km/h

100 km/h

90 km/h

* na nowych odcinkach autostrad limit jest zwiększony do 140 km/h

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...