Przepisy drogowe w Czechach

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
Wyjeżdżając do Czech powinniśmy znać przepisy ruchu drogowego w tym kraju. Nieznajomość przepisów ruchu drogowego w Czechach może skutkować zapłaceniem wysokiego mandatu.

Przepisy drogowe w Czechach

Przed wyjazdem samochodem do Czech powinniśmy zrobić przegląd samochodu, sprawdzić ważność ubezpieczenia oraz wyposażenia samochodu - gaśnica, trójkąt ostrzegawczy oraz apteczka. Ponadto czeskie prawo egzekwuje od kierowców posiadanie na wyposażeniu: kompletu bezpieczników elektrycznych, kompletu żarówek, podnośnika, klucza do demontażu kół i koła zapasowego, a także kompletu kamizelek odblaskowych dla wszystkich pasażerów. Brak którejś z części wyposażenia może (choć na mocy konwencji wiedeńskiej nie powinien) skończyć się zapłaceniem wysokiego mandatu. Jeśli zastosujemy się do tych wskazówek to oszczędzimy sobie wielu kłopotów w podróży po kraju naszych sąsiadów.

Zobacz galerię: dziewczyny z targów moto

 Kup winietę!

W Czechach obowiązuje system winiet - jest to forma opłaty za poruszanie się autostradami. Winiety można kupić na stacjach benzynowych lub na granicy. Koszt dziesięciodniowej winiety dla pojazdów o masie nie większej niż 3,5 tony to 310 koron. Za wykupienie miesięcznej winiety dla samochodu osobowego zapłacimy już 440 koron. Wykup winiety jest jednak obligatoryjny i za brak przyklejonej naklejki na szybie, w widocznym miejscu, grożą wysokie mandaty.

Najważniejsze zasady ruchu drogowego w Czechach

W Czechach obowiązuje ruch prawostronny. Ponadto prawo czeskie nakazuje używania świateł przez cały rok oraz jazdę z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Czesi wymagają od kierowców przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu oraz 36 kg wagi w specjalnych fotelikach bezpieczeństwa. Policja czeska bardzo konsekwentnie karze kierowców za choćby minimalne przekroczenie dopuszczalnej prędkości na drodze. Ceny kar za jej przekroczenie nawet o 20 km/h oscylują pomiędzy 20 a 70 Euro. Dopuszczalna prędkość jazdy po autostradach na terenie Republiki Czeskiej to 130 km/h, 50 km/h w terenie zabudowanym oraz 90 km/h poza terenem zabudowanym. Jazda pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających grozi pozbawieniem wolności nawet do 3 lat. Kierowcy podczas jazdy mogą korzystać jedynie z zestawu słuchawkowego.

Dopuszczalne prędkości w Czechach

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h

110 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

80 km/h

80 km/h

80 km/h

Zobacz również: Które Państwa najbardziej rygorystycznie egzekwują przepisy drogowe?

Służba zdrowia i ubezpieczenia

Aby skorzystać z czeskiej opieki zdrowotnej należy posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zastąpiła stary druk E-111. Warunkiem wyrobienia tej karty jest pójście do lokalnego oddziału NFZ w swoim mieście. Ta karta pozwala na pokrycie tylko podstawowych usług medycznych, więc zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia przez turystów. Umożliwi ono w razie poważniejszego wypadku specjalistyczne leczenie oraz pobyt w prywatnej klinice bądź szpitalu. Może ono również zapewnić transport medyczny, który nie jest objęty w ubezpieczeniu EKUZ.

Bezpieczeństwo

W Czechach bardzo częste są kradzieże. Szczególnie w takich miastach jak Praga, które są nastawione na turystykę musimy być szczególnie ostrożni. Nagminnie zdarzają się nie tylko kradzieże pieniędzy, ale również samochodów.

Zobacz również: Jak uchronić auto przed kradzieżą?

Moto
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł
30 kwi 2024

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC
30 kwi 2024

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

pokaż więcej
Proszę czekać...