Samochodem do Portugalii

Mateusz Szymański
rozwiń więcej
Portugalia - ten śródziemnomorski, wyżynny kraj jest coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Odległość z Warszawy do Lizbony wynosi 3360 km. fot. Opel / Opel / Opel
Portugalia - ten śródziemnomorski, wyżynny kraj jest coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Podróż samochodem do Portugalii jest długa i męcząca ale możliwość zatrzymania się po drodze w kilku innych atrakcyjnych miejscach (np. Paryż) i mobilność na miejscu, są w stanie zrekompensować jej trudy. W poradniku przedstawiamy podstawowe przepisy i zasady obowiązujące na portugalskich drogach a także ceny paliw czy polecane trasy.

Jak dojechać do Portugalii, polecane trasy:

Warszawa-Lizbona  (3366 km w tym 3091 km na autostradzie)

Warszawa-Łódź(A2)-Miedzichowo (przejście graniczne)-A12-Berlin(A10)-A2-Hannover-A1-Koln-A4-A44-Aachen (przejście graniczne z Belgią)-A3-A15-A7(wjazd do Francji)-A1-Paryż-A3-E15-E6B-A10-Bordeaux-N230-A630-A63-N10-A63-Bayonne (wjazd na teren Hiszpanii)-E5(A8)-AP1-N1-Vitoria-Gasteiz-AP1-BU30-Valladolid-Salamanca-N620-wjazd na teren Portugalii-A23-E1-A5-Lizbona

Podstawowe przepisy w Portugalii:

Przy pobycie na terenie Portugalii do 3 miesięcy nie są wymagane żadne formalności. Wystarczy jedynie dowód osobisty lub paszport. Natomiast jeśli planujemy pobyt dłuższy niż 90 dni należy zwrócić się do lokalnego oddziału Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras) i wypełnić odpowiedni wniosek. Opłata za wydanie karty pobytu wynosi 2,54 euro.

Do poruszania się po drogach tego nadmorskiego kraju, wystarczy jedynie polskie ubezpieczenie OC. Do bezpłatnego korzystania ze służby zdrowia, niezbędna jest natomiast karta wydawana przez NFZ lub dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne wykupione przed wyjazdem.

Zobacz też: Samochodem do Austrii

Limit alkoholu we krwi w Portugalii wynosi 0,5 promila, nie jest zatem specjalnie restrykcyjny. Za to jego przekroczenie jest surowo karane: zatrzymaniem prawa jazdy i mandatem od 250 euro. W ciągu dnia nie ma obowiązku jazdy na światłach mijania (należy o nich pamiętać podczas wjazdu do tunelu). Przypominamy, że dzieci do 12 roku życia (poniżej 150 cm) muszą podróżować w foteliku.

Ograniczenia prędkości w Portugalii:

teren zabudowany: 50 km/h
autostrady: 120 km/h
pozostałe drogi: 90 km/h

Drogi w Portugalii, poza autostradami, są bezpłatne. Opłatę za jazdę autostradami i niektórymi mostami uiszczamy na bramkach wjazdowych

Na co zwrócić uwagę?

W Portugalii jest inna strefa czasowa. Nie jest to wielka różnica ale wybierając się w podróż samochodem, warto mieć to na uwadze: jest godzinę wcześniej. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi jest co prawda znacznie większy niż w Polsce (wynosi 0,5 promila) ale należy pamiętać, że jego przekroczenie wiąże się z surowymi konsekwencjami (mandat minimum 250 euro). W centrach dużych miast takich jak Lizbona czy Porto, parkować można tylko w specjalnych strefach. Godzina parkowania kosztuje około 0,50 euro.

Zobacz też: Samochodem do Finlandii

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Portugalii*:

-trójkąt ostrzegawczy
-kamizelka odblaskowa (mandat za jej brak od 60 do nawet 300 euro)
*Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej są sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, która jasno mówi, że policja nie ma prawa karać zagranicznych kierowców za brak wyposażenia wynikającego z Prawa o Ruchu Drogowym obowiązującym w danym kraju, jeśli pojazd wyposażony jest zgodnie z wymogami państwa, w którym został zarejestrowany

Ceny paliw w Portugalii:

95: 1,62
ON: 1,42
LPG: 0,80
Stacji z gazem (LPG) jest w Portugalii niewiele. Sieci, które oferują LPG są usytuowane wzdłuż zachodniego wybrzeża i dużych miast.

Przykładowa wysokość mandatów:

przekroczenie prędkości: od 60 EUR
jazda po alkoholu: od 250 EUR
niezapięte pasy: od 120 EUR
rozmawianie przez telefon: od 120 EUR

Zobacz też: Tłumacz portugalskich dań

Obcokrajowcy muszą zapłacić mandat na miejscu. W przypadku odmowy należy zapłacić kaucję równą maksymalnej stawce mandatu. Jeśli nie zapłacimy to policja ma prawo zatrzymać prawo jazdy, dowód rejestracyjny lub w ostatecznym przypadku skonfiskować pojazd.

Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:

numer zunifikowany: 112

Polska placówka dyplomatyczna
Ambasada RP
Av das Descobertas, 2
1400-092 Lizbona
tel: (+351) 213 041 410
www.lizbona.polemb.net

Zobacz też: Portugalsko-polski rejestr produktów żywnościowych

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...