Samochodem do Austrii

Mateusz Szymański
rozwiń więcej
Oznaczenia dróg w Austrii są bardzo dobre a wielu miejscach (np. restauracje, stacje benzynowe) znajdziemy informacje również w języku polskim fot. Mateusz Szymański / fot. Mateusz Szymański
Austriacka sieć drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta ale wybierając się samochodem do Austrii warto zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami i podstawowymi zasadami aby uniknąć kontaktu z tamtejszą, bardzo surową policją i spokojnie pokonać trasę do krainy zimowego szaleństwa. Ten alpejski kraj, pełen jezior i rozległych stoków narciarskich to stały kierunek zimowych i tranzytowych (w drodze na południe Europy) podróży Polaków.

Jak dojechać samochodem do Austrii, polecane trasy:

Warszawa-Kaprun (Zell am See) 1084 km:
Warszawa-Częstochowa-Cieszyn-Hranice(CZ)-Frydrek Mistek(CZ)-Olomunec(CZ)-Brno(CZ)-Znojmo(CZ)-Sankt Polten(A)-Linz(A)-Salzburg(A)-Villach-Zell am Zee

Warszawa-Innsbruck (Stubaital) 1160 km:
Warszawa-Kraków-Cieszyn-E 462 przez Frydek Mistek-Pribor-Novy Jicin-Hranice-Olomouc-Prostejov-Vyskov-Brno-Pohorelice-E 461 przez Mikulov (granica czesko-austriacka)-Wiedeń-A 1-Linz-St. Pölten-Salzburg-Niemcy autostrada A8-autostrada numer 93-A12-Innsbruck.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Austria

Do Austrii nie tylko narty

Polacy upodobali sobie austriackie stoki narciarskie i to właśnie ten kraj najczęściej wybieramy kierując się w Alpy. Ale Austria staję się coraz bardziej popularna również latem, bo tamtejsze góry i jeziora są warte uwagi przez cały rok. Austriacy posiadają rozległą i bardzo dobrze utrzymaną sieć drogową. Miejscowi kierowcy zawsze respektują przepisy a lokalna policja nie ma żadnej litości dla łamiących je kierowców. Dlatego podczas podróży do Austrii należy zachować w pamięci podstawowe obowiązujące tam zasady i nie dać się ponieść drogowej fantazji bo może nas to słono kosztować (nawet do 2200 euro mandatu). Najczęściej wybieramy Tyrol, region Zell am See czy lodowiec Stubaital, a austriacka stolica - Wiedeń to popularny cel weekendowych wypadów. Oznaczenia dróg są bardzo dobre a wielu miejscach (np. restauracje, stacje benzynowe) znajdziemy informacje również w języku polskim.

Podstawowe przepisy drogowe w Austrii:

Austria jest w strefie Schengen i do pobytu na jej terenie wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport. Wymagane jest polskie ubezpieczenie OC i karta NFZ ale w związku z wyjazdem na narty czy wędrówką po górach warto zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW.

Używanie świateł mijania przez całą dobę nie jest obowiązkowe. Przepis ten po krótkim okresie obowiązywanie został w Austrii zniesiony, ponieważ okazał się nieskuteczny (potwierdzone badaniami). W okresie zimowym obowiązkowe jest używanie opon zimowych (od 1 listopada do 15 kwietnia), a w niektórych górskich rejonach obowiązkowe są również łańcuchy.

Austriacka policja jest bardzo surowa i bezlitośnie nakłada mandaty za złamanie przepisów. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi, w Austrii wynosi 0,49 promila. Przekroczenie tej wartości może skutkować mandatem nawet do 5900 euro i zatrzymaniem prawa jazdy na minimum 3 tygodnie. Przed wyjazdem do tego alpejskiego kraju, warto dobrze skontrolować stan techniczny swojego auta ponieważ wszelkie niedociągnięcia są w razie kontroli rygorystycznie kontrolowane (m. in stan ogumienia czy podstawowe wyposażenie). W Austrii dzieci do 14 roku życia (lub 150 cm wzrostu) są zobowiązane do podróżowania w foteliku.

Zobacz też: Samochodem na narty: Austria

Ograniczenia prędkości w Austrii:

teren zabudowany: 50 km/h
autostrada: 130 km/h (100 dla pojazdów z przyczepą)
pozostałe drogi: 100 km/h (80)

W Austrii przejazd drogami szybkiego ruchu i autostradami jest płatny (również na terenie miast). Opłata jest pobierana w formie winietki, czyli naklejki, którą umieszcza się na przedniej szybie po lewej stronie pojazdu. Bez problemu nabędziemy ją na austriackich stacjach benzynowych lub w oddziałach Polskiego Związku Motorowego (PZM).

Ceny winietek w Austrii (2011) dla samochodów osobowych:

roczna: 76,50 EUR
2-miesięczna: 23 EUR
10-dniowa: 7,90 EUR
kara za brak winiety: 120 EUR

Zobacz też: Samochodem do Norwegii

Na co zwrócić uwagę?

W wielu austriackich miastach znajdują się płatne strefy parkowania. Są one ograniczone czasowo do 3 godzin a do postoju uprawnia nas specjalna karta parkingowa, która jest do nabycia w kioskach i bankach. Godzina parkowania kosztuje około 1,20 EUR. Przejazd niektórymi odcinkami autostrad i tunelami jest dodatkowo płatny (niezależny od winiety).

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Włochy

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Austrii*:

- apteczka
- trójkąt ostrzegawczy
- kamizelka odblaskowa

*Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej są sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, która jasno mówi, że policja nie ma prawa karać zagranicznych kierowców za brak wyposażenia wynikającego z Prawa o Ruchu Drogowym obowiązującym w danym kraju, jeśli pojazd wyposażony jest zgodnie z wymogami państwa, w którym został zarejestrowany

Ceny paliw:

95: 1,40 EUR
98: 1,55 EUR
ON: 1,30 EUR
LPG: 0,61 EUR

Gaz (LPG) w Austrii nie jest popularnym paliwem i na głównych stacjach podczas jazdy autostradą nie ma co liczyć na jego zatankowanie. Przed wyjazdem warto odpowiednio zaplanować trasę, bo gaz znajdziemy jedynie w większych miastach.

Zobacz też: Samochodem na narty: Włochy

Przykładowa wysokość mandatów:

rozmowa przez telefon: 72 EUR
przekroczenie prędkości od 20 do 2200 EUR
mandat za parkowanie: 21 EUR
Jeżeli dostaniemy mandat i nie posiadamy wystarczającej ilości pieniędzy na jego pokrycie, policja ma prawo zabrać do depozytu, przedmiot o wartości zbliżonej do wysokości nałożonej kary.

Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:

numer zunifikowany: 122
policja: 133
pogotowie ratunkowe: 144
straż pożarna: 122
pomoc drogowa: 120

Polska placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP
Hietzinger Hauptstrase 42C, 1130 Wien
tel: +43 187 015 100
www.wien.polemb.net

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...