Jak zwalczyć senność w czasie jazdy?

Czasami musimy się zmierzyć z sytuacją, kiedy zmuszeni jesteśmy do długiej jazdy. fot. Newspress
Czasami musimy się zmierzyć z sytuacją, kiedy zmuszeni jesteśmy do długiej jazdy. Oprócz ograniczonej widoczności, naszym głównym wrogiem są zmęczenie i senność.

Według lekarzy dzienny cykl aktywności człowieka składa się z trzech etapów. Pierwszy to okres największej aktywności umysłowej, trwa on zwykle do południa. Drugi to okres najwyższej aktywności manualnej, który trwa do około godziny 18:00. Następnym z nich jest okres ograniczenia obydwu aktywności i przygotowania ciała do snu. Zarówno nasza szybkość reakcji, jak i spostrzegawczość jest wtedy mocno ograniczona. Podobnie wygląda nasza sytuacja, kiedy rano jesteśmy niewyspani. Mózg jest wtedy aktywny, bez szansy nawet na częściową regenerację. Taka sytuacja również bardzo wpływa na reakcje człowieka i ocenę sytuacji na drodze. Im dłużej trwa jazda samochodem w takich warunkach biofizycznych, tym większe ryzyko popełnienia fatalnego w skutkach błędu.

Zobacz też: Couchsurfing - sposób na tanie podróżowanie

Jak walczyć z sennością

Najlepszym sposobem na senność podczas długotrwałej jazdy jest krótka, choćby półgodzinna przerwa na drzemkę. Pozwoli nam ona na odrobinę regeneracji i odzyskanie świeżości myślenia. Mózg w takim przypadku okazuje się niezwykłą maszyną, która w tak ekstremalnej sytuacji potrafi obniżyć czas częściowej regeneracji z 4 godzin do około 15 minut. 

Jeśli zaczynamy odczuwać zmęczenie i senność, ale chcemy kontynuować jazdę, najprostszym sposobem będzie obniżenie temperatury we wnętrzu auta. To spowoduje powstanie dyskomfortu, który wpływa na naszą podświadomość pobudzająco. Jeśli podróżujemy sami, warto też włączyć w aucie radio z pobudzającą muzyką, każdy napewno ma swój ulubiony gatunek , który przyspieszy bicie serca. Dość szalonym, ale działającym sposobem jest po prostu sobie głośno pokrzyczeć. Poprawia się wtedy dotlenienie mózgu, zmienia tętno, organizm pobudza się do działania. Jest to jednak krótkotrwałe pobudzenie.

Kawa... czy herbata?

Innym sposobem walki z sennością są różnego rodzaju napoje energetyzujące oraz herbata i kawa. Substancje w nich zawarte, czyli kofeina i jej pochodna teina pobudzają naszą aktywność poprzez blokowanie wychwytu zwrotnego adenozyny. Substancja ta powoduje ograniczenie funkcji mózgu, odpowiedzialnej za uczucie senności i otępienia. Jej stężenie w organizmie jest ściśle związane z naszym metabolizmem. Zwiększa się, kiedy organizm jest niedotleniony, czyli gdy odczuwamy zmęczenie. Źródłem kofeiny może być nie tylko kawa, mogą to być cukierki lub specjalne pastylki o wysokiej zawartości tej substancji. Są one ekwiwalentem 2 filiżanek bardzo mocnego espresso. Należy jednak pamiętać, że przedawkowanie kofeiny prowadzi do poważnych zaburzeń rytmu serca, i może zagrozić naszemu zdrowiu.

Zobacz również: Zanim wyruszysz w długą trasę - poradnik

Tauryna, najczęściej obecna w napojach energetycznych jest również substancją wpływającą na przyspieszenie działania neuroprzekaźników, co daje nam poprawę własności poznawczych mózgu, znacząco poprawiając nasz refleks.

Senność za kierownicą jest gorsza w skutkach niż wypicie kufla dobrego piwa. Starajmy się więc unikać jazdy w takim stanie. Tak, jak w przypadku dowolnej choroby, profilaktyka ma największą skuteczność, więc przed podróżą wyśpijmy się porządnie. Samą drogę rozsądnie zaplanujmy tak, aby się nie forsować. Nie bądźmy twardzi niczym Rambo, stawka jest zbyt wysoka. Jeśli koniecznie i kategorycznie musimy jechać w trudnych warunkach, zaopatrzmy się w termos z kawą lub puszkę napoju energetycznego i płytę z pobudzającą muzyką.

Moto
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł
30 kwi 2024

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC
30 kwi 2024

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

pokaż więcej
Proszę czekać...