VCD - ranking aut przyjaznych środowisku

Auta hybrydowe są oszczędne, jednak fabryki, które produkują baterie do nich, nadal w znaczący sposób niszczą środowisko.
Raport VCD, niemieckiej organizacji promującej zrównoważony transport, ocenia m.in. auta pod kątem uciążliwości dla środowiska. W raporcie tym wysoko ocenił on Lexusa CT200h. Niestety, analizy te nie obejmują sposobu produkcji takich hybrydowych aut, a tu niestety nadal wypadają one bardzo źle.

Lexus CT200h: lepsza wersja Priusa

Kompaktowy Lexus CT200h zajął pierwsze miejsce w generalnej klasyfikacji samochodów przyjaznych środowisku, opracowanej przez VCD – niemiecką organizację zajmującą się promowaniem zrównoważonego transportu. W raporcie VCD oceniano zużycie paliwa, poziom hałasu oraz ilość niepożądanych substancji emitowanych  podczas jazdy.

Hybryda Lexusa znalazła się na najwyższym miejscu listy VCD już po raz trzeci, powtarzając sukcesy z lat 2011 i 2014 i pokonując czterystu konkurentów. Hatchback luksusowej marki Toyoty pokonał nie tylko nowoczesne turbodiesle o zbliżonej wielkości, ale i miejskie maluchy z silnikami zasilanymi gazem ziemnym. Model CT200h zwyciężył również w kategorii samochodów kompaktowych.

Lexus CT200h to pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy hatchback klasy premium z hybrydową jednostką napędową o łącznej mocy 136 KM (100 kW), wyposażoną w pracujący w oszczędnym cyklu Atkinsona silnik spalinowy o pojemności skokowej 1,8 l i mocy 99 KM (73 kW) oraz silnik elektryczny o mocy 82 KM (60 kW). Zastosowanie napędu hybrydowego, sterowanego przez zaawansowany, mikroprocesorowy system zarządzania energią, umożliwiło osiągnięcie bardzo małego zużycia paliwa – samochód o masie własnej ok. 1400 kg i maksymalnej masie całkowitej 1790 kg zużywa w cyklu mieszanym jedynie 3,6 l benzyny na 100 km, emitując zaledwie 82 g dwutlenku węgla na kilometr.

Warto zauważyć, że w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej znalazły się jeszcze dwa auta japońskiego koncernu – Toyota Auris Hybrid i Toyota AYGO 1.0 VVT-i eco, zaś w kategorii kompaktów Toyota Auris Hybrid zajęła drugie miejsce, tuż za Lexusem CT200h.

Źródło: materiały prasowe Toyota

Moto
Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
10 maja 2024

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

pokaż więcej
Proszę czekać...