Przywileje dla właścicieli aut hybrydowych i elektrycznych w Polsce

Mitsubishi Outlander PHEV to SUV wyposażony w napęd hybrydowy z możliwością ładowania z gniazdka domowego. / Mitsubishi
Właściciele aut elektrycznych i hybrydowych mogą coraz częściej poruszać się po polskich miastach na specjalnych przywilejach. Jakie korzyści niesie posiadanie pojazdu z ekologicznym napędem?

Korzyści z posiadania auta elektrycznego lub hybrydowego w Polsce

W odpowiedzi na alarmujące raporty dotyczące zanieczyszczenia powietrza w wielu metropoliach naszego kraju, polskie miasta wprowadzają udogodnienia dla właścicieli samochodów hybrydowych i elektrycznych. Kierowcy niskoemisyjnych pojazdów mogą już korzystać z przywilejów w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Szczecinie, Gdańsku, Toruniu i Tarnowie.

Polskie miasta dołączają do szybko rosnącej grupy światowych metropolii, które premiują właścicieli aut przyjaznych środowisku. Przywileje obejmują uprawnienia do wjazdu w strefę objętą zakazem ruchu, jak na przykład teren warszawskiego Traktu Królewskiego. Posiadacze samochodów o napędzie elektrycznym i hybrydowym, zarejestrowanych w Warszawie, takich, jak Mitsubishi i-MiEV czy Mitsubishi Outlander PHEV mogą wjechać do tej strefy dzięki posiadaniu identyfikatora wydawanego przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie na podstawie zarządzenia Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy (oto link z informacjami na temat tej przepustki http://www.zdm.waw.pl/sprawy-w-zdm/identyfikatory/identyfikatory-tk/)

Jakość powietrza lepsza dzięki pojazdom elektrycznym?

Mieszkańcy Wrocławia, którzy zdecydowali się na zakup samochodów elektrycznych lub hybrydowych mogą bezpłatnie korzystać ze stacji szybkiego ładowania i są zwolnieni z opłat za parkowanie, niezależnie od czasu i miejsca swego postoju. Z opłat parkingowych zwolnieni są także właściciele takich pojazdów w Gdańsku http://www.gdansk.pl/bip/subpages/akty_prawne/pliki/2013/URM_2013_6_1033.pdf,Katowicachhttps://bip.um.katowice.pl/dokumenty/2013/3/13/1363163979.pdf) i Toruniu http://www.bip.torun.pl/files/doc/557_13_01.pdf) a jedynie symboliczna opłata jest pobierana w Szczecinie (http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP/files/C030B7373CFA4FAD8F24DC7070B3C309/564.pdf) i Tarnowie http://bip.malopolska.pl/umtarnow/Article/get/id,907189.html. W Krakowie parkowanie dla posiadaczy miesięcznych abonamentów jest o połowę tańsze.

Zobacz też: Sprzedaż aut hybrydowych rośnie, liczba ich kradzieży także!

Programy przyjazne środowisku w polskich miastach są stopniowo rozwijane – w ich ramach planuje się rozbudowę sieci stacji ładowania pojazdów hybrydowych i elektrycznych oraz włączane takich aut do flot komunikacji miejskiej i służb komunalnych a także kolejne przywileje dla posiadaczy: korzystanie z pasów dla autobusów, dostęp do stref wyłączonych z ruchu kołowego lub z ograniczonym ruchem czy całkowicie bezpłatne parkowanie.

Mitsubishi rozwija technologie aut elektrycznych i ekologicznych

Warto przypomnieć, że korporacja Mitsubishi Motors jest pionierem w dziedzinie konstrukcji samochodów elektrycznych. Prace nad takimi pojazdami trwały ponad 40 lat a testy przeprowadzono na dystansie pół miliona kilometrów. W rezultacie w 2009 Mitsubishi Motors Corporation jako pierwsza firma na świecie wprowadziła na rynek seryjnie produkowany model elektryczny Mitsubishi i-MiEV.

4 lata później zadebiutowało Mitsubishi Outlander PHEV - pierwszy na świecie hybrydowy SUV z elektrycznym napędem na 4 koła. Samochód odniósł ogromny sukces – w niespełna 2 lata Mitsubishi Outlander PHEV stał się najpopularniejszym na rynku samochodem z napędem PHEV w Europie a salony opuściło aż 40 000 takich pojazdów. Ponad 10.000 egzemplarzy sprzedanych w Wielkiej Brytanii w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy to więcej, niż sprzedaż Nissana LEAF łącznie przez cztery lata. Fenomenalny sukces Outlandera PHEV przekształcił się też w sukces Mitsubishi na rynku flotowym. Dwie trzecie sprzedanych w Wielkiej Brytanii Outlanderów PHEV trafiło do użytkowników biznesowych. Mitsubishi Motors UK uważa, że przy systematycznych inwestycjach w sieć dealerską i w rozbudowę bazy produkcyjnej w Japonii, uzyskany wynik, to dopiero początek.

Zobacz też: Dlaczego warto mieć we flocie auta hybrydowe?

Mitsubishi Outlander PHEV (www.outlanderphev.pl) zawdzięcza swoją popularność nowoczesnej technice połączonej z funkcjonalnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi a nie jedynie faktowi, iż - podobnie, jak w pozostałych, mniej popularnych hybrydach plug-in - nabywca może uzyskać ulgi podatkowe związane z zakupem takiego auta. Jako SUV z napędem 4WD, dwoma silnikami, układem automatycznego ładowania oraz wieloma dostępnymi trybami jazdy, przestronną kabiną pasażerską dla 5 osób i bagażnikiem o pojemności 463 litrów Mitsubishi Outlander PHEV zapewnia wyjątkową praktyczność i wielką radość z jazdy.

Źródło: materiały prasowe Mitsubishi

Moto
Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
10 maja 2024

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

pokaż więcej
Proszę czekać...