Gigantyczne problemy Volkswagena z silnikami TDI

Kamil Fraszkiewicz
rozwiń więcej
Volkswagen Multivan 2014 2.0 BiTDI / Kamil Fraszkiewicz
Volkswagen zmaga się z poważnymi problemami. Jego silniki Diesla o pojemności 1,6 l i 2,0 l nie spełniają norm emisji spalin. Takie są wnioski płynące z raportu amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA).

Silniki 1.6 TDI i 2.0 TDI nie spełniają norm emisji spalin

Według specjalistów z amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska silniki wysokoprężne Volkswagena nie spełniają norm w zakresie emisji tlenków azotu. Okazuje się bowiem, że o ile na stacji diagnostycznej wszystkie wyniki pomiarów są prawidłowe, o tyle pomiary wykonane na drodze w czasie jazdy pokazują zupełnie inne wyniki.

Okazuje się bowiem, że Volkswagen stosuje w swych silnikach specjalne oprogramowanie, dzięki któremu silniki 1.6 TDI i 2.0 TDI pracują ze zdecydowanie mniejszą mocą i obciążeniem, przez co emitują mniejsze ilości szkodliwych gazów. Co więcej, także wyniki spalania mogą się przez to istotnie różnić w porównaniu do tych rzeczywistych, uzyskiwanych na drodze.

Problem jest o tyle poważny, że dotyczy ogromnej ilości aut. Według EPA jest to nawet 11 milionów pojazdów na całym świecie. Co więcej amerykańska organizacja domaga się ogromnych kar za każdy auto wprowadzone do sprzedaży w USA, które nie spełnia amerykańskiego prawa. Kara wynosi 37,5 tys.  USD za każdy samochód niezgodny z przepisami federalnymi dotyczącymi czystości powietrza. Jak się szacuje sprawa dotyczyć może 482 tys. czterocylindrowych diesli pod markami VW i Audi sprzedawanych od 2008 r. Oznacza to karę nawet 18 miliardów dolarów!

Problem dla Volkswagena jest tym większy, że nie wiadomo de facto jak zareagują na te doniesienia władze innych państw, w których auta VW były sprzedawane. Problemem może być chociażby dotrzymanie wymogów homologacji przez auta, które de facto nie spełniają norm emisji spalin.

Inna sprawa to natomiast dociekanie odszkodowań od klientów, którzy zakupili auta marki Volkswagen z silnikami 1.6 TDI i 2.0  TDI. Wgranie nowego oprogramowania raczej na pewno nie rozwiąże problemu emisji spalin przy jednoczesnym zachowaniu wysokich osiągów. Dostarczenie klientowi auta ze słabszym silnikiem oznaczałoby także nie wywiązanie się z umowy kupna-sprzedaży, w której producent zadeklarował konkretne parametry silnika i auta (osiągi, żucie paliwa).

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...