PKP skieruje więcej maszyn do walki z lodem

PKP skieruje więcej maszyn do walki z lodem. / ShutterStock
Przedstawiciele PKP zapowiadają, że wyciągnęli wnioski z lat ubiegłych i w tej zimy skierują znacznie więcej środków do walki m.in. z oblodzeniem trakcji kolejowych.

Jak poinformowali przedstawiciele spółek Grupy PKP, za utrzymaniem odpowiedniego stanu linii kolejowych mają odpowiadać PKP Polskie Linie Kolejowe oraz PKP Energetyka. Spółki będą współpracować przy odśnieżaniu linii kolejowych oraz odladzaniu sieci trakcyjnej.

Wiceprezes Zarządu PKP PLK Andrzej Pawłowski powiedział, że PLK w tym roku do usuwania śniegu, szronu i lodu przygotowała 195 maszyn, a także 85 pociągów pogotowia sieci trakcyjnej i 28 urządzeń do odszraniania. "W gotowości będzie również specjalne urządzenie stacjonarne, zabezpieczające podwozie pociągów przed oblodzeniem" - powiedział Pawłowski.

Z kolei PKP Energetyka odpowiedzialna za sieci trakcyjne ma je zabezpieczać przed osadzaniem się szronu i lodu. "W tym roku obszar podejmowanych działań wzrósł czterokrotnie, z 950 do 3500 km" - powiedział prezes zarządu PKP Energetyka Tadeusz Skobel.

"Wyciągnęliśmy wnioski z tego, co działo się w ubiegłym roku, i poprawiamy wszystko to, co nie zagrało. W zeszłym roku był problem z informacją dla pasażerów, dlatego w tym roku skracamy czas, w którym będziemy informować pasażerów o utrudnieniach" - powiedział prezes zarządu PKP Intercity Marcin Celejewski.

Zobacz też: Test Citroen C4 Cactus 1.2 PureTech 82: w mieście zakwitł kaktus

Jak zapewnił Celejewski, pasażerowie już po 10 minutach od nieplanowanego postoju pociągu mają być informowani o przyczynach i przewidywaniach dotyczących wielkości opóźnienia a także otrzymać pełną informację o możliwości przesiadek.

W przypadku opóźnień powyżej 30 minut, pasażerowie otrzymają ciepłe napoje i przekąski. W sytuacji, gdy linie będą nieprzejezdne, kolej ma uruchomić komunikację zastępczą. 40 największych dworców będzie otwartych przez całą dobę, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura obniży się o kolejne 10 stopni, podróżnym całodobowo udostępnione zostaną wszystkie dworce w kraju.

Dodatkowo pasażerowie mogą liczyć na pomoc pracowników nowych biur, które działają na dworcach: Gdańsk Główny, Gdynia Główna, Katowice, Kraków Główny, Poznań Główny, Wrocław Główny oraz Warszawa Centralna i Wschodnia. Biura czynne są codziennie w godzinach 7.00-21.00. Podróżnych wspierać mają także mobilni informatorzy.

Zobacz też: Jakie są objawy niesprawnego katalizatora?

Całodobowo działa również centrum wsparcia klienta, w którym pracują przedstawiciele PKP, PKP Intercity i PKP PLK, odpowiadając m.in. za monitorowanie ruchu pociągów i kontrole pracy drużyn konduktorskich. Centrum ma też pomagać pasażerom w sytuacji opóźnień, m.in. organizując transport zastępczy.(PAP)

krm/ abr/

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...