Zmierz ciśnienie w swoich oponach!

Nieprawidłowe ciśnienie powietrza w oponach wpływa m.in. na zwiększone zużycie paliwa. / Michelin
Koncern Michelin razem z siecią stacji paliw Statoil rozpoczynają w sobotę 26 października cykl porad dotyczących prawidłowego ciśnienia w oponach.

W najbliższą sobotę, 26 października rozpocznie się ogólnopolska akcja Michelin i Statoil Fuel & Retail Polska „Ciśnienie pod kontrolą”. Na 30 stacjach Statoil, zlokalizowanych we wszystkich województwach, będzie można bezpłatnie zbadać opony pod okiem ekspertów. Pomiary ciśnienia, głębokości bieżnika oraz porady dotyczące prawidłowej eksploatacji potrwają do 30 października. Organizatorzy liczą, że akcja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach podczas dnia Wszystkich Świętych. 

Wiedza, która przynosi efekty

To już 9. edycja akcji Michelin „Ciśnienie pod kontrolą”, której celem jest wzrost świadomości polskich kierowców dotyczący znaczenia prawidłowego ciśnienia w oponach dla bezpieczeństwa i ekonomiki jazdy. Od rozpoczęcia jej pierwszej edycji w 2005 roku, świadomość kierowców zwiększyła się o 20 procent. Akcja edukacyjna dotycząca wpływu ciśnienia w oponach na bezpieczeństwo jazdy z edycji na edycję ma coraz szerszy zasięg - w tym roku wspierają ją także sieć serwisów Euromaster i Oponeo.pl.

Zobacz też: Jaki jest prawidłowy poziom ciśnienia w oponach i jak często kontrolować ciśnienie?

Z badań przeprowadzonych przez TNS Pentor na zlecenie Michelin wynika, że połowa kierowców sprawdza poziom ciśnienia w oponach rzadziej niż raz w miesiącu.

Skutki jazdy z niewłaściwym ciśnieniem powietrza w oponach

Badania  dowodzą, że niewłaściwe ciśnienie w oponach wpływa na:

  • bezpieczeństwo jazdy, zmniejsza  przyczepność i wydłuża  drogę hamowania;
  • trwałość opony, skraca okres użytkowania opony o jeden sezon;
  • ekonomię i ekologię jazdynieprawidłowo napompowana opona zwiększa  zużycie paliwa o ok. 0,3 l na 100 km.

Poziom ciśnienia w oponach powinien być zgodny zarówno z zaleceniami producenta samochodu, jak i przystosowany do aktualnego obciążenia pojazdu. Dokładne wartości można sprawdzić samemu  w swoim aucie, szukając informacji na przykład na klapce wlewu paliwa, w schowku lub na słupku przy drzwiach kierowcy – przypomina Filip Fischer z Oponeo.pl.

Jak często trzeba sprawdzać ciśnienie w oponach?

Eksperci Michelin podkreślają, że ciśnienie w oponach należy sprawdzać co najmniej raz w miesiącu, ale także przed każdą, dalszą podróżą. Kontrola ciśnienia powinna odbywać się „na zimno" – najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości. W przypadku badania opon rozgrzanych, do zalecanej wartości trzeba dodać 0.2 bara.

Zobacz też: Opony, a zużycie paliwa

Firma Statoil Fuel & Retail Polska regularnie i na różne sposoby dba o bezpieczeństwo kierowców, czego dowodem jest stałe monitorowanie  jakości oferowanych paliw, czy udział w akcji „Ciśnienie pod kontrolą”. W tym roku po raz kolejny, wspólnie z Michelin, działamy na rzecz bezpieczeństwa na drogach. Na kilkudziesięciu  stacjach Statoil w całej Polsce przebadamy wkrótce tysiące aut. Chcemy, aby nasi klienci podróżowali bezpiecznie - mówi Michał Ciszek, Senior Director Staff w Statoil Fuel & Retail Polska.

Stan ogumienia pojazdu

Stan ogumienia jest jednym z istotnych czynników wpływających na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dlatego zarówno wybór, dobór opon, montaż, jak i okresowe kontrole, powinny być przeprowadzone przez fachowców – mówi Krzysztof Sas, prezes sieci specjalistycznych serwisów Euromaster Polska.

Zobacz też: Kontrola stanu opon - krok po kroku

Akcja Michelin „Ciśnienie pod kontrolą” odbędzie się w dniach 26-30 października 2013 roku, w godzinach 11:00 - 20:00 na 30 stacjach Statoil w całej Polsce.

Więcej szczegółów znajduje się na stronie www.michelin.pl i www.statoil.pl.

Partnerem akcji jest Statoil Fuel & Retail Polska oraz sieć specjalistycznych serwisów Euromaster. Inicjatywa została objęta honorowym patronatem przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Olsztynie i Warszawie.

Źródło: materiały prasowe Michelin

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...