Frankfurt 2009 - święto czterech kółek

Michał Karczewski
rozwiń więcej
Frankfurt 2009 - święto czterech kółek
W dniach 17-27 października odbywać się będzie 63. międzynarodowy salon samochodowy we Frankfurcie nad Menem. Oto co zaprezentują na nim wiodący producenci aut.

Impreza we Frankfurcie odbywa się co dwa lata, zamiennie z salonem samochodowym w Paryżu. Dodając do tego jeszcze Genewę mamy trzy miejsca, które stanowią ekstraklasę najważniejszych imprez poświęconych motoryzacji. Czym zaskoczy tegoroczny Frankfurt? Nowości będzie wiele, każda z nich bez wątpienia warta uwagi, jednak kilka marek zaprezentuje szczególnie istotne dla siebie modele.

Na stoisku Audi królował będzie model A5 Sportback oraz R8 Spyder, zaś ciekawostką będzie e-tron czyli sportowe auto z napędem elektrycznym. Aston Martin zaprezentuje model Rapid - ripostę na Porsche Panamera. Na stoisku BMW będzie można zobaczyć najmniejszego SUV-a tej marki o nazwie X1. Citroen zaprezentuje przede wszystkim dwa małe auta. Po pierwsze model C3 czyli samochód kierowany do szerokiego odbiorcy, a po drugie DS3 - coś dla bardziej wymagających amatorów czterech kółek. Ford już przygotowuje klientów na powitanie nowego Focusa. Najpierw jednak zobaczyć będzie można odmienionego C-maxa, jako przedsmak tego co ta marka szykuje w klasie kompaktów na najbliższe lata.

Zobacz też: Benzyna drożeje, olej napędowy tanieje

Nowości rodem z Korei będą na tegorocznym Frankfurcie wyjątkowo silnie reprezentowane. Do najważniejszych premier należy zaliczyć Hyundaia ix35, czyli kolejnego przedstawiciela klasy SUV oraz zupełnie odmienioną Sonatę. Na stoisku Kii wzrok ma przyciągać Venga oraz Sorento.

Zobacz też: 5 gwiazdek w Euro NCAP dla Audi Q3 i A6

Opel zaprezentuje Astrę IV, samochód który po szumnych zapowiedziach już niedługo wejdzie do produkcji, a produkowany będzie…w Polsce, a dokładnie w Gliwicach. Saab planuje premierę nowego 9-5. Auta łączącego klasyczną formę z modną nowoczesnością w luksusowym wydaniu. Z kolei Renault pokaże model Fluence - nowego kompaktowego sedana, który tym razem przeczy zasadzie: znany przód plus doklejony tył. To auto ma prezentować swój indywidualny design. Ponadto będzie można zobaczyć między innymi Ferrari 458 Italia, Jaguara XJ, Skodę Superb Combi czy odmienioną Toyotę Land Cruiser.

Zobacz też: Możliwa fuzja Fiata i PSA

Na tegorocznym Frankfurcie nie zabraknie również auto poliftingowych. Do najistotniejszych nowości należy zaliczyć odświeżonego Fiata Grande Punto, który teraz będzie nazywał się Punto Evo. Poza nową nazwą auto zyskało zmieniony przód i tył oraz zmodyfikowane wnętrze, które będzie bardziej przypominać to z modelu Bravo. Warto również zwrócić uwagę na odmłodzone Volvo C30. Ten niszowy kompakt, poza kilkoma drobniejszymi zmianami, zyskał przód a’la XC 60. Oficjalną premierę będzie miał też Seat Leon Cupra R z silnikiem o mocy 265 koni oraz nieco zmieniona Mazda CX-7.

Zobacz też: Honda Civic w WTCC

Wszystkie te auta, a także wiele innych, sprawiają że warto wziąć udział w tym święcie czterech kółek. Na pewno każdy, kto będzie w tych dniach we Frankfurcie nad Menem i choć trochę interesuje się motoryzacją, powinien zajrzeć na te słynne targi. Poza świetną okazją do zobaczenia wielu nowości i trendów w jakich mają zamiar utrzymywać nowe modele liczący się producenci, warto po prostu wziąć udział w imprezie motoryzacyjnej tej rangi. Więcej szczegółów, w tym ceny biletów i godziny otwarcia, na oficjalnej stronie 63. IAA - http://www.iaa.de/

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...