BASF planuje zrewolucjonizować auta elektryczne i hybrydy

W samochodach z silnikiem spalinowym źródłem ciepła w zimie jest silnik, natomiast w pojeździe elektrycznym do ogrzania wnętrza potrzebna jest energia elektryczna. Fot. Fotolia
Oprócz chęci udoskonalenia akumulatorów, BASF od niedawna opracowuje ulepszenie elektrolitów, które decydują o wydajności akumulatorów. Celem tych badań jest stworzenie trwalszych i bardziej przyjaznych środowisku samochodów elektrycznych.

Aby tego dokonać potrzebne są akumulatory, które zużywając mało energii, osiągną duży zasięg. Jest to możliwe dzięki inteligentnemu zarządzaniu ciepłem oraz  lekkim konstrukcjom. Do redukcji masy pojazdu o około 100 do 150 kg w zakresie elementów konstrukcyjnych i podwozia, mogą przyczynić się prace firmy BASF, która obecnie skupia się na szybko twardniejącymi żywicami epoksydowymi, poliuretanowymi i poliamidowymi do wzmocnionych włóknem szklanym materiałów kompozytowych stosowanych do produkcji lekkich karoserii. Mimo tego, że już istnieją tworzywa sztuczne stosowane w podwoziu, wnętrzu pojazdu i silniku prowadzące do dużych oszczędności masy auta, to potrzebne są dodatkowo projekty wielofunkcyjnych lekkich konstrukcji, które zrekompensują ciężar akumulatorów.

Zobacz też: Niemiecki rząd zachęca do kupowania aut elektrycznych. 20 tys. złotych dopłaty

W samochodach z silnikiem spalinowym źródłem ciepła w zimie jest silnik, natomiast w pojeździe elektrycznym do ogrzania wnętrza potrzebna jest energia elektryczna, dlatego należy izolować go piankami przed utratą ciepła. BASF chce również odejść od takiego sposobu utrzymania niskiego poziomu zużycia energii i tym samym zwiększania zasięgu samochodu.

Prowadzone są również badania nad możliwością produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, takich jak wiatr i energia słoneczna. To rozwiązanie umożliwi ładowanie akumulatorów energią wytwarzaną wydajnie i optymalnie pod względem emisji CO2 oraz przyczyni się znacząco do ochrony środowiska i klimatu. Ponadto trwają prace nad technologią magazynowania energii. Ponieważ wyżej wymienione źródła energii w naszych szerokościach geograficznych nie są niestety dostępne przez 365 dni w roku.

Zobacz też: Auta elektryczne niebezpieczne dla pieszych

Od polityków oczekuje się, że stworzą odpowiednie warunki ramowe, aby mobilność elektryczna stała się konkurencyjna w skali globalnej. W Niemczech mogą to być między innymi państwowe programy badawczo-rozwojowe skierowane na to, aby kraj utrzymał przewagę technologiczną w dziedzinie mobilności elektrycznej i mogły ją jeszcze powiększyć. Zagwarantuje to także tworzenie nowych miejsc pracy.

„Tylko współdziałanie świata przemysłu, polityki i społeczeństwa może sprawić, że mobilność elektryczna się przebije i stanie przystępną cenowo i zrównoważoną alternatywą dla tradycyjnych technologii spalinowych"- komentuje Andreas Kreimeyer, członek zarządu BASF odpowiedzialny za działalność badawczą firmy.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...