Jak długo projektuje się nowy model samochodu?

Seat Ateca - pierwszy SUV hiszpańskiej marki / SEAT
Opracowanie i wdrożenie nowego modelu auta na rynek to czasochłonna operacja. Dzięki nowoczesnej technologii udało się znacznie skrócić ten czas. Jak długo projektuje się obecnie nowy model samochodu?

Nowe auto - jak długo powstaje?

1400 dni, ponad 1000 szkiców, 5000 kilogramów gliny i 1000 litrów farby. Do zaprojektowania nowego modelu samochodu potrzeba jednak o wiele więcej składników. To aż cztery lata wytężonej pracy kreatorów, która zaczyna się od prostych szkiców ołówkiem, przygotowania glinianych form, mieszania farb i wybierania faktury materiałów. Wszystko to po to, aby sprostać wysokim wymaganiom klientów, którzy wybierają nowego SEAT-a z myślą o swoim komforcie. Jak powstaje nowe auto, od pierwszego szkicu do jego produkcji? Pomysł na nowy model samochodu pojawia się powoli. To często luźne, nieskrępowane myśli, które definiują DNA auta i to one będą wytyczać kierunki rozwoju całej koncepcji. Po przeanalizowaniu tworzą wielką mapę – przewodnik dla projektantów, który będzie im pomocny podczas całego procesu powstawania pojazdu.

Zobacz też: Jak projektuje się fotele samochodowe?

Kreatorzy uzbrojeni w hasła, motywy i skojarzenia przystępują do przygotowania wstępnych szkiców. Jak mówi Jaume Sala, dyrektor Designu Wnętrz SEAT-a, mają one jedynie odzwierciedlać pierwsze wyobrażenia auta. Zanim pojawi się finalny projekt, gotowy do wdrożenia, powstanie ponad 1000 różnorodnych rysunków. Następnie projekty przygotowane są w wersji cyfrowej i dalej dopracowywane, aż przypominają koncepcję przyszłego pojazdu.

Gliniany projekt auta

Zanim powstanie auto z blachy i metalu, każdy nowy SEAT powstaje oczywiście z gliny. Jest naturalnej wielkości i może ważyć nawet 4 tony, czyli dwukrotnie przewyższać wagę swoich odpowiedników w rzeczywistości! Modele służą do odtworzenia fizycznego wyglądu auta, są też pomocne przy kolejnych modyfikacjach.

Kiedy prototyp wygląda już jak zgrabny samochód, do dzieła przystępują artyści z Działu Kolorów SEAT-a. Designerzy odpowiadają zarówno za barwy lakierów samochodu, jak i odcienie wykorzystane wewnątrz pojazdu. Ich praca rozpoczyna się dwa lata wcześniej od burzy mózgów i szukania inspiracji. Do przygotowania ponad 100 próbek kolorów zużywają aż 1000 litrów mieszanek farby. Z tej palety możliwości, do oficjalnej tabeli kolorów nowego samochodu trafia zaledwie 12 wybrańców. Barwy są szczególnie ważne także we wnętrzu auta. Specjalne programy dobierają kombinacje setek tkanin i kolorów, które ozdobią np. fotele kierowcy i pasażerów.

Projektowanie użytecznych użytecznych rozwiązań w samochodzie

Jednak wnętrze nowego samochodu ma nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim być wygodne dla kierowcy nawet po długich godzinach spędzonych za kółkiem. Projektanci w najdrobniejszych detalach opracowują każdy szczegół kabiny pojazdu. Pierwszym elementem, który wpisuje się w wygląd wnętrza auta, jest ekran dotykowy. Wokół niego umiejscowione są kolejne gadżety. Wszystko tworzy ergonomiczną i funkcjonalną całość.

- Zadajemy sobie pytanie, gdzie byłoby najwygodniej schować telefon, wstawić butelkę wody, czy wrzucić okulary. Nasze rozwiązania muszą być maksymalnie użyteczne, bo będą towarzyszyć na co dzień kierowcy. Dlatego, gdy projektujemy nowe auto, cała uwaga jest skupiona tylko na nim i jego wygodzie – dodaje Jaume Sala.

Zobacz też: Jak projektowane i badane są felgi samochodowe?

W efekcie setek symulacji, makiet i poprawiania prototypów, otrzymujemy nowy model samochodu. Gdy po czterech latach nareszcie jest gotowy, zespół projektantów nie spoczywa na laurach. W końcu oni od dawna mają w głowach pomysły na kolejne auta, nad którymi jednocześnie pracują.

Źródło: materiały prasowe Seat

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...