Sprzedaż samochodów Skoda w 2015 roku

Skoda Fabia III 1.2 TSI 110 KM / Kamil Fraszkiewicz
Świetne wyniki sprzedaży Skody w 2015 roku to kolejny dowód na duże zaufanie klientów do aut czeskiej marki. Jakie modele Skody cieszą się największą popularnością?

Wyniki sprzedaży aut marki Skoda w 2015 roku

Już kolejny rok z rzędu ŠKODA pobija swoje rekordy: w minionym roku dostarczyła Klientom na całym świecie o 1,8% więcej samochodów niż w 2014 (1 055 500 egzemplarzy), dochody ze sprzedaży wzrosły natomiast o 6,2% do 12,5 miliarda euro. Zysk operacyjny wzrósł o 12% do 915 milionów euro. Czeski producent planuje dalszą ekspansję, czego potwierdzeniem są już osiągnięte jeszcze lepsze wyniki na początku bieżącego roku. Kluczową rolę w rozwoju marki odegra przyszły model z segmentu SUV.

„2015 był dobrym rokiem dla ŠKODY. Pomimo wyzwań stawianych przez rynek, firma pozostawała na pierwotnie założonym kursie przez cały rok fiskalny, kończąc go z nowymi rekordami dostaw, dochodów i zysków” – mówi Prezes Zarządu ŠKODY Bernhard Maier. „ŠKODA wchodzi na nowy poziom – nasz sukces będzie kontynuowany”. Komentując obecny rok Maier przyznaje: „Przemysł motoryzacyjny jako całość stoi przed wielkimi wyzwaniami. W tym środowisku ŠKODA będzie kontynuowała wzrost swoich wyników przez cały 2016 rok, skupiając się na planie rozwoju „Strategii 2025”. 

Zobacz też: Test Skoda Fabia III kombi 1.2 TSI 110 KM

Obejmuje ona alternatywne rozwiązania mobilne, cyfryzację mobilności indywidualnej z nowymi możliwościami oferowanymi Klientom oraz rozwój naszej gamy modeli z segmentu SUV.” Jedną z aktywności ŠKODY tej jesieni będzie premiera nowego, dużego modelu typu SUV, który wzmocni pozycję marki w tej bardzo ważnej klasie pojazdów

ŠKODA wyznaczyła nowe rekordy dochodów i zysków. Dochody ze sprzedaży wzrosły do 12,5 miliarda euro – to o 6,2% więcej niż w roku 2014, gdy wyniosły 11,8 miliarda euro. Zysk operacyjny zwiększył się aż o 12% do 915 milionów euro (w 2014 wyniósł 817 milionów euro), zwiększył się też jego udział w całkowitym obrocie handlowym z 7% do 7,3%.

„Na zwiększenie zysków złożyły się wzrost sprzedaży, lepsza kombinacja sprzedanych wersji modelowych i optymalizacja kosztów materiałów” – wyjaśnia dyrektor finansowy ŠKODY, Winfried Krause.

Zysk netto wzrósł o 9,2% do 846 milionów euro (775 milionów euro w 2014 roku), zysk po opodatkowaniu wyniósł 708 milionów euro (665 milionów w 2014 roku, wzrost o 6,5%). Równolegle, ŠKODA przeznaczyła w tym czasie na inwestycje 591 milionów euro (w 2014 roku przeznaczyła 698 milionów euro).

W 2015 ŠKODA dostarczyła największą liczbę samochodów w ciągu roku w swojej historii: aż 1 055 500 egzemplarzy do Klientów na całym świecie. To o 18 300 samochodów więcej, co daje wzrost o 1,8% w stosunku do roku 2014 (1 037 200 dostaw).

Miniony rok był kolejnym zdominowanym w ŠKODZIE przez największą kampanię modelową w historii marki. Szczególnym wydarzeniem była premiera rynkowa nowej generacji ŠKODY Superb. Okazałe wymiary i niezrównana przestronność kabiny pozycjonują nową generację flagowego modelu czeskiej marki w górnej części klasy średniej. Obok tradycyjnych wartości funkcjonalności, ponadprzeciętnej pojemności i wyjątkowo korzystnego stosunku ceny do jakości, które przyniosły ŠKODZIE globalny sukces, nowy Superb zapowiada nowy rozdział historii marki pod względem designu i technologii.

Zobacz też: Test Skoda Superb Outdoor 2.0 TDI/140 KM 4x4 man.

„Sukces ŠKODY w roku finansowym 2015 jest przykładem doskonałej pracy całego zespołu. Dziękujemy naszym pracownikom za ich osobiste oddanie. Chciałbym przekazać też podziękowania związkowi zawodowemu KOVO, który kolejny rok konstruktywnie wspierał naszą firmę w stabilnym rozwoju” – powiedział członek Zarządu ŠKODY odpowiedzialny za HR, Bohdan Wojnar.

Świetna koniunktura marki kontynuowana jest w roku 2016. Do końca lutego globalny wynik ŠKODY zdążył wzrosnąć o 4,5% do 170 300 samochodów, osiągając kolejny rekord dostaw dla pierwszych dwóch miesięcy roku.

W nadchodzących miesiącach ŠKODA podniesie poprzeczkę jeszcze wyżej, wkraczając w nową fazę rozwoju gamy modelowej. Na początku marca studialny SUV ŠKODA VisionS świętował swoją światową premierę na Międzynarodowych Targach Samochodowych w Genewie.

Ten przełomowy model nie tylko demonstruje kierunek rozwoju języka stylistycznego marki, ale i wykorzystuje najważniejsze z technologii, które ŠKODA będzie rozwijała przez nadchodzące lata, szczególny nacisk kładąc na mobilność elektryczną, synchronizację i systemy wspomagające bezpieczeństwo i komfort.

Zobacz też: Test Skoda Octavia RS 2.0 TSI 220 KM DSG

Premiera ta zapowiada kampanię modelową ŠKODY w segmencie SUV. W nadchodzących latach czeska firma będzie wzmacniała swoją pozycję w tym mającym strategiczne znaczenie segmencie. Zaprezentuje ona seryjną wersję swojego dużego modelu tego typu już tej jesieni podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu

Źródło: materiały prasowe Skoda

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...