Nowa Astra Sports Tourer 2015 - kolejny debiut Opla

Nowa Astra Sports Tourer 2015 - kolejna premiera Opla / Opel
Nowy Opel Astra Sports Tourer wjedzie do polskich salonów sprzedaży wiosną 2016 r. jednak już dziś można składać zamówienia na nowe kompaktowe kombi. Jakie są najważniejsze cechy nowości Opla?

Krótko po pojawieniu się wersji 5‑drzwiowej w salonach dealerskich rozpoczyna się też przyjmowanie zamówień na nowego Opla Astrę Sports Tourer. Samochód będzie dostępny u polskich dealerów już wiosną 2016 roku. Kolejnym debiutantem jest nowy flagowy silnik wysokoprężny, oferowany obecnie tylko w modelu Astra. Silnik 1.6 BiTurbo CDTI o mocy 118 kW/160 KM rozwija maksymalny moment obrotowy 350 Nm, dostępny od 1500 obr./min. Nowa Astra Sports Tourer z takim silnikiem oraz sześciobiegową przekładnią i systemem Start/Stop zużywa zaledwie 4,2 litra paliwa na 100 kilometrów w cyklu mieszanym (CO2: 110–107 g/km).

„Nowa Astra Sports Tourer to jakościowy skok Opla w klasie kompaktowej i potencjalny flotowy przebój. Zarówno w odmianie 5‑drzwiowej, jak i w wersji kombi Sports Tourer zastosowano liczne rozwiązania znane z wyższych segmentów, oferowane jako wyposażenie standardowe lub dodatkowe. Dealerzy przyjmują już zamówienia na obie wersje nadwoziowe. Każda z nich jest dostępna w atrakcyjnej cenie.” — powiedział Wojciech Mieczkowski, dyrektor generalny General Motors Poland.

Zobacz też: Test Opel Astra Sports Tourer 1.4 Turbo 140 KM LPGTEC

Nowa Astra Sports Tourer - cena bazowa

Nową Astra Sports Tourer w wersji Essentia z silnikiem benzynowym 1.4 ECOTEC o mocy 74 kW/100 KM można zamawiać w atrakcyjnej cenie od 63 800 zł. Już w tym podstawowym wariancie, klienci otrzymują bogate wyposażenie standardowe –  manualną klimatyzację, radio CD 300 z łączem Bluetooth i portami USB i AUX-in, przednie reflektory halogenowe ze światłami do jazdy dziennej w technologii LED, elektrycznie sterowane, podgrzewane lusterka w kolorze nadwozia oraz centralny zamek.

Nowa Astra to połączenie efektywności z elegancją, a dzięki innowacyjnym rozwiązaniom ustanawia ona nowe standardy w segmencie samochodów kompaktowych. Obie wersje — 5‑drzwiowy hatchback i kombi Sports Tourer — są do 200 kilogramów lżejsze od modelu poprzedniej generacji i oferują więcej miejsca dla pasażerów, zwłaszcza z tyłu.

Na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa osób podróżujących Astrą mają wpływ liczne technologie i systemy wspomagające kierowcę, znane z wyższych segmentów. Wśród nich należy wymienić osobistego opiekuna kierowcy – system Opel OnStar, ultranowoczesne systemy multimedialne IntelliLink kompatybilne z interfejsami Apple CarPlay i Android Auto (informacja o dostępności zostanie podana w późniejszym terminie) oraz oczywiście przełomowe adaptacyjne matrycowe reflektory IntelliLux LED®, które umożliwiają jazdę przy stale włączonych światłach drogowych bez oślepiania innych kierowców. Przednia kamera Opel Eye najnowszej generacji jest elementem ważnych systemów bezpieczeństwa, takich jak zoptymalizowane rozpoznawanie znaków drogowych, asystent pasa ruchu aktywnie korygujący tor jazdy oraz system ostrzegania przed najechaniem na tył pojazdu poprzedzającego z automatycznym włączaniem świateł awaryjnych (działający w przedziale od 8 do 60 km/h). Ponadto nowe ergonomiczne fotele z certyfikatem AGR (Akcji na rzecz zdrowych pleców) zapewniają dodatkowy komfort dzięki unikatowemu połączeniu takich funkcji jak regulacja podparcia bocznego, masaż, wentylacja i zapamiętywanie ustawień. Dostępne są również fotele podgrzewane.

Zobacz też: Produkowany w Polsce Opel Astra V trafi do sprzedaży w listopadzie

Najciekawsze rozwiązania w Astrze Sports Tourer: elektrycznie sterowana klapa bagażnika i zupełnie nowy silnik wysokoprężny BiTurbo

Kompaktowe kombi Opla, na które już można składać zamówienia, oferuje te same udogodnienia, co jego 5‑drzwiowy krewniak. Mimo bardziej przestronnego wnętrza wymiary zewnętrzne Astry Sports Tourer nie zwiększyły się w porównaniu z poprzednią generacją modelu. Kierowca i pasażerowie mogą podróżować w większym komforcie i mają do dyspozycji bagażnik o pojemności do 1 630 litrów. Wnętrze jest również bardzo funkcjonalne, między innymi dzięki możliwości złożenia tylnego siedzenia w proporcjach 40/20/40. W utrzymaniu porządku w bagażniku pomagają akcesoria z serii FlexOrganizer, takie jak boczne uchwyty, przegrody z siatki i różne elementy mocujące.

Praktyczną nowością w nowej Astrze Sports Tourer, oferowaną wraz z systemem bezkluczykowego otwierania i uruchamiania pojazdu, jest funkcja otwierania tylnej klapy odpowiednim ruchem stopy pod tylnym zderzakiem. Tylną klapę można również otworzyć lub zamknąć w sposób tradycyjny, czyli przełącznikiem w kabinie po stronie kierowcy, przyciskiem w bagażniku lub pilotem zdalnego sterowania.

Paleta silników w wersji Sports Tourer jest taka sama jak w wersji 5‑drzwiowej, z jedną mocną nowością: silnik 1.6 BiTurbo CDTI o mocy 118 kW/160 KM, rozwijający maksymalny moment obrotowy 350 Nm już od 1 500 obr./min. Pod względem mocy i osiągów silnik dorównuje jednostkom dwulitrowym. W Astrze Sports Tourer umożliwia on zwiększenie prędkości z 80 do 120 km/h na piątym biegu w 8,1 sekundy. Prędkość maksymalna samochodu wynosi 218 km/h. Imponujące osiągi czterocylindrowej jednostki z układem common rail to zasługa sekwencyjnego dwustopniowego turbodoładowania oraz dwóch chłodnic międzystopniowych. W całości aluminiowy silnik wysokoprężny 1.6, w połączeniu z sześciobiegową przekładnią i systemem Start/Stop, zużywa zaledwie 4,2 litra paliwa na 100 kilometrów w cyklu mieszanym (CO2: 110–107g/km). Oznacza to, że Astra Sports Tourer 1.6 BiTurbo CDTI jest jednym z najbardziej oszczędnych pojazdów w klasie kompaktowej.

Zobacz też: Opel rusza z produckja Astry V w Polsce

Nowa Astra Sports Tourer 2015 - gama silnikowa

Moc zupełnie nowych silników benzynowych i wysokoprężnych przeznaczonych do nowej Astry Sports Tourer waha się od 70 kW/95 KM do 147 kW/200 KM. Wykonany w całości z aluminium silnik benzynowy 1.4 o mocy 74 kW/100 KM będzie montowany w wersji podstawowej Astry Sports Tourer. Kolejnym wariantem jest trzycylindrowy silnik 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo o mocy 77 kW/105 KM. Zupełnie nowa jednostka 1.4 ECOTEC Direct Injection Turbo występuje natomiast w wersjach o mocy 92 kW/125 KM lub 110 kW/150 KM i rozwija maksymalny moment obrotowy do 245 Nm. W zależności od mocy zużycie paliwa udało się ograniczyć do 5,3 l/100 km (emisja CO2: 122–119 g/km).

Silnik benzynowy 1.6 ECOTEC Direct Injection Turbo to najmocniejsza jednostka w Astrze Sports Tourer. Turbodoładowany silnik benzynowy z bezpośrednim wtryskiem paliwa rozwija moc 147 kW/200 KM i imponujące 300 Nm momentu obrotowego (z funkcją overboost), co pozwala przyspieszać od 80 do 120 km/h na piątym biegu w 7,2 sekundy. Prędkość maksymalna Astry kombi z tym silnikiem wynosi 235 km/h. Zużycie paliwa oraz emisja CO2 utrzymują się na relatywnie niskim poziomie i wynoszą odpowiednio 6,1 l/100 km oraz 142–139 g/km.

Oprócz silnika 1.6 BiTurbo CDTI oferta diesli w nowej Astrze obejmuje także silnik 1.6 CDTI z jednostopniową turbiną, dostępny w trzech wariantach różniących się mocą (od 70 kW/95 KM do 100 kW/136 KM) i rozwijający 320 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Obecnie mistrzynią efektywności wśród wersji nowej Astry Sports Tourer jest samochód z silnikiem o mocy 81 kW/110 KM, zużywający zaledwie 3,7 litra oleju napędowego na 100 kilometrów, co odpowiada emisji CO2 na poziomie od 99 do 96 g/km.

Źródło: Materiały prasowe Opla

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...