Motoryzacja inteligentną specjalizacją Wielkopolski

Motoryzacja inteligentną specjalizacją Wielkopolski. Fot. Fotolia
Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, Wielkopolska określiła specjalizacje, w których region ma szansę być liderem w kraju i za granicą, a które kumulują potencjał gospodarczy i naukowy.

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej każdy region powinien określić obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne, w których województwo ma szansę być liderem w kraju i za granicą. W inteligentnych specjalizacjach skumulowany jest potencjał gospodarczy i naukowy. Ich posiadanie jest warunkiem uruchomienia środków na badania, rozwój i innowacje.

Jak powiedział PAP członek zarządu województwa wielkopolskiego Leszek Wojtasiak, w grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska przyjęła Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020. W WRPO zapisane są fundusze dla inteligentnych specjalizacji.

Zobacz też: Pierwsza jazda Kia Sorento 2015 2.2 CRDi 200 KM aut.

„Stawiamy na przemysł i technologie motoryzacyjne, przemysł spożywczy razem z przetwórstwem, produkcję meblarską, medycynę. Coraz więcej mówimy o obszarze projektowania” – wymienił Wojtasiak.

Sześć inteligentnych obszarów Wielkopolski

Wielkopolska wyłoniła sześć obszarów inteligentnych specjalizacji. Są nimi: biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów, wnętrza przyszłości, przemysł jutra, wyspecjalizowane procesy logistyczne, rozwój oparty na ICT oraz nowoczesne technologie medyczne. Wśród tych obszarów mieszczą się poszczególne branże przemysłu, usług i nauki.

„W poprzedniej perspektywie finansowej nie mieliśmy tak wyraźnie zarysowanego obszaru interwencji unijnych ze względu na nasze umiejętności. Inteligentne specjalizacje, to nic więcej, niż to co potrafimy już robić, jakie mamy zalety, co możemy wykorzystywać zawodowo, naukowo i badawczo” – wyjaśnił Wojtasiak.

Zobacz też: Test Fiat Freemont Black Code 2.0 16V Multijet 170 KM aut.

Dzięki specjalizacji biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów region chce rozwijać biotechnologię i biogospodarkę oraz nowoczesne technologie produkcji żywności, w tym produkcję tzw. żywności funkcjonalnej.

Z kolei wnętrza przyszłości wiążą się z branżą meblarską oraz wyposażenia wnętrz. Hanna Mieszała z Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego przekonuje, że obie mają w Wielkopolsce duży potencjał. „Poza tym towarzyszą im szybko rozwijające się dziedziny, jak projektowanie oraz wzornictwo przemysłowe” – dodała.

Wnętrza przyszłości mogą się opierać na wynikach badań naukowych z zakresu psychologii, antropologii i socjologii oraz nauk technicznych.

W ramach przemysłu jutra rozwijane będą wyspecjalizowane technologie, maszyny, urządzenia i ich elementy dla przemysłu rolno-spożywczego, wyposażenia wnętrz oraz transportowego. Prace mają dotyczyć nowych technologii i materiałów, w tym nanotechnologii i tzw. materiałów nano i mezoskopowych.

Województwo zamierza też stawiać na ekoinnowacyjne środki transportu samochodowego i powietrznego oraz pojazdy i systemy komunikacji publicznej. O wsparcie na badania i rozwój mogą też się starać podmioty zainteresowane obróbką cieplną, termomechaniczną, galwaniczną, plastyczną, spawalnictwem oraz metalurgią proszków.

Zobacz też: Test Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoost

Inteligentna specjalizacja w zakresie procesów logistycznych

Inteligentna specjalizacja w zakresie procesów logistycznych ma wspierać mobilność społeczeństwa oraz rozwój wyspecjalizowanych rozwiązań dla biznesu. Wielkopolska stawia też na ICT, czyli branżę teleinformatyczną oraz medycynę z naciskiem na choroby cywilizacyjne oraz leczenie spersonalizowane.

W trakcie definiowania inteligentnych specjalizacji Wielkopolski urząd korzystał z ankiet rozesłanych do 3,5 tys. przedsiębiorców oraz informacji od naukowców i uczelni. Przeprowadzono również wiele badań, ekspertyz i analiz wynikających z unijnych wytycznych. (PAP)

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...