Nowe oznaczenia i silniki turbo w Porsche

Porsche Boxster S 981 2014 / Kamil Fraszkiewicz
Nowe model Porsche, Cayman i Boxster, otrzymają dodatkową liczbę w swych nazwach - 718. Oprócz tego zostaną wyposażone w 4 cylindrowe silniki z turbodoładowaniem.

Porsche 718 Boxster i 718 Cayman

718 Boxster i 718 Cayman - takie nazwy otrzymają dwudrzwiowe auta sportowe Porsche z silnikiem umieszczonym centralnie po zmianach na rok modelowy 2016. Oznaczenie 718 odwołuje się do przełomowego samochodu sportowego z 1957 roku, który w swoich czasach odnosił sukcesy w uznanych wyścigach długodystansowych. Ale 718 Boxster i 718 Cayman mają z nim więcej wspólnego - zarówno od strony optycznej, jak i technicznej. W przyszłości oba modele zostaną zaopatrzone w mocne, 4-cylindrowe silniki typu bokser z turbodoładowaniem. Roadster będzie pozycjonowany na wyższym poziomie cenowym niż Coupé - tak samo jak w przypadku modeli 911. Nowe „718” trafią na rynek w 2016 roku.

Seria modelowa 718 wykorzystuje sprawdzoną koncepcję silnika 4-cylindrowego i kontynuuje historię wspaniałych samochodów sportowych Porsche. Ostatnim przykładem jest tu wyścigowy prototyp LMP1 919 Hybrid, również zasilany wydajną, turbodoładowaną jednostką o 4 cylindrach i pojemności 2 litrów. Pozwolił on wywalczyć Porsche nie tylko podwójne zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, ale również tytuły mistrzowskie w klasyfikacji konstruktorów i kierowców w zakończonym niedawno sezonie Długodystansowych Mistrzostw Świata (WEC). Z tymi sukcesami na koncie 919 Hybrid otworzyło nowe perspektywy w dziedzinie wydajności silników, które w przyszłości znajdą zastosowanie w sportowych autach Porsche.

Porsche Boxster S 981 2014

Kamil Fraszkiewicz

Zobacz też: Test Porsche Boxster S: dogonić niedoścignione

Historia modelu Porsche718

Jednostki o czterech cylindrach mają w Porsche długie tradycje - a zasilane nimi samochody zdążyły odnieść wiele niesamowitych sukcesów w wyścigach. W późnych latach 50. model 718, następca legendarnego Porsche 550 Spyder, otrzymał szczytowe wcielenie 4-cylindrowego boksera. Mocny, wydajny silnik dał mu przewagę nad licznymi rywalami i sukcesy m.in. w 12-godzinnym wyścigu na torze Sebring (rok 1960) oraz w Mistrzostwach Europy w Wyścigach Górskich (European Hill Climb Championship; okres 1958-1961). W latach 1959-1960 model trzykrotnie triumfował w legendarnym wyścigu Targa Florio na Sycylii. W 24-godzinnym maratonie Le Mans w 1958 roku Porsche 718 RSK z 4-cylindrową jednostką o mocy 142 KM wywalczyło zwycięstwo w swojej klasie.

Porsche 919 Hybrid: technologiczny pionier

W 2014 r., wraz z prototypem LMP1 919 Hybrid, Porsche powróciło do rywalizacji w topowej kategorii Długodystansowych Mistrzostw Świata (WEC) i słynnego maratonu Le Mans. Zaprojektowany pod kątem uzyskania ekstremalnej wydajności, model ten jest najbardziej skomplikowanym samochodem, jaki kiedykolwiek zbudowali inżynierowie Porsche. Od początku służy jako platforma badawcza dla technologii, które znajdą zastosowanie w przyszłych modelach seryjnych. Do jego napędu służy 4-cylindrowy silnik turbo o pojemności 2 litrów, połączony z dwoma różnymi systemami odzyskiwania energii.

 

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...