Nowe BMW X1 z przednim napędem

BMW X1 2015 / BMW
Nowe BMW X1 nie posiada już typowego dla BMW napędu tylnej osi. Producent zrezygnował z tego drogiego, acz prestiżowego rozwiązania i zdecydował się na tańszy, przednionapędowy wariant z możliwością rozszerzenia go o dołączany napęd tylnej osi.

BMW X1 wersja na 2015 rok

W nowym BMW X1 zmiany stylizacyjne zostały podporządkowane nie tylko efektownemu wyglądowi, ale także aerodynamice. Aktywne (zamykane lub otwierane) klapy powietrzne i kurtyny powietrzne umieszczono we wlotach powietrza przedniego pasa auta – zarówno w „nerkach”, jak też w kanałach prowadzących strugę wokół przednich kół, redukujących turbulencje. W podwoziu zastosowano panelowanie, deflektory strugi powietrza oraz pionowe spoilery, współtworzące ze skrzydłem dachowym semi-skrzynkę aerodynamiczną. Efekt to współczynnik oporu aerodynamicznego wynoszący rekordowe 0,29.

Kabina nowego BMW X1 to kolejne rozwinięcie klasycznego schematu kokpitu nachylonego w stronę kierowcy, przy czym wykończenie wnętrza ustanawia nowe standardy jakościowe. Seryjnie fotele są pokryte antracytowo-czarnym materiałem, do którego dodatkiem są inkrustacje w matowym kolorze Oxide Silver oraz czarnym lakierze fortepianowym.

Zobacz też: Honda HR-V wchodzi na europejski rynek

W porównaniu z poprzednim modelem pozycja na siedzeniach została podniesiona – o 37 mm z przodu i 66 z tyłu. Jednocześnie pojemność bagażnika wzrosła o 85 l – do 505/1550 l. Trójdzielna kanapa, opcjonalnie przesuwna w zakresie 13 cm i o zmiennym kącie nachylenia oparć, a także automatycznie unoszona i zamykana klapa bagażnika (opcja) i bezkluczykowy dostęp (Comfort Access) to kolejne możliwości w drodze ku maksymalizacji wszechstronności.

Seryjne wyposażenie BMW X1 obejmuje wiele gadżetów. Zawsze ma na pokładzie nie tylko system operacyjny/multimedialny iDrive z wysokiej rozdzielczości ekranem o przekątnej 6,5 cala, ale również system audio z 6 głośnikami oraz złączami AUX i USB, bezprzewodowy system głośnomówiący Bluetooth, kontroler Driving Experience i klimatyzację. Seryjne są także lampy przeciwmgłowe, centralny zamek sterowany pilotem, bezkluczykowy rozruch silnika, elektrycznie sterowane lusterka i szyby boczne oraz ogrzewane lusterka, a także skórzana kierownica regulowana na wysokość i głębokość oraz automatyczne wycieraczki i światła (czujniki deszczu i zmierzchu).

Silniki

W chwili wejścia na rynek w październiku 2015 r. pod maską nowego X1 znaleźć się będą mogły cztery dwulitrowe jednostki: dwie benzynowe o mocy 141 kW/192 KM (BMW X1 xDrive20i/sDrive20i) oraz 170 kW/231 KM (BMW X1 xDrive25i) i trzy dieslowskie. Model BMW X1 sDrive18d (110 kW/150 KM) ustanawia nowy wzorzec ekonomiki w segmencie, zużywając średnio 4,3-4,1 l/100 km (114-109 g CO2/km). Pozostałe jednostki wysokoprężne rozwijają moce 140 kW/190 KM (BMW X1 xDrive20d) i 170 kW/231 KM (BMW X1 xDrive25d). Ponadto paletę silnikową uzupełnią od listopada 2015 silniki 3-cylindrowe w modelach BMW X1 sDrive18i (100 kW/136 KM) oraz sDrive16d (85 kW/116 KM).

Zobacz też: Volkswagen Golf Alltrack – powrót na bezdroża

Wszystkie silniki montowane są z przodu, poprzecznie, przenoszenie napędu odbywa się natomiast za pośrednictwem najnowszych rozwiązań w dziedzinie inteligentnego rozdziału mocy pomiędzy cztery koła xDrive lub wyrafinowanej technologii zawieszeniowo-napędowej dla napędu na oś przednią. Nowo opracowanymi konstrukcjami są również skrzynie biegów – 6-stopniowa przekładnia manualna z systemem wyrównywania obrotów podczas redukcji biegów i 8-stopniowa automatyczna Steptronic (standard w modelach 20i, 25i, 20d i 25d, opcja dla 18d). Nowa wersja skrzyni automatycznej wyróżnia się jeszcze wyższą wydajnością (niższymi oporami wewnętrznymi) oraz większą płynnością i lepszą dynamiką zmian.

Dołączany napęd 4x4

Na napęd 4x4 xDrive składa się mechanizm różnicowy przedniej osi z przekładnią zdawczą, od której dwuczęściowy wał napędowy odbiera napęd do osi tylnej, oddzielonej od niego sprzęgłem wielotarczowym, sterowanym elektronicznie. W normalnych sytuacjach cały napęd przenoszony jest na oś przednią, ale w razie potrzeby inteligentna elektronika jest w stanie przenieść 100% momentu obrotowego na koła osi tylnej.

Nowe BMW X1 może pochwalić się idealnym rozkładem pomiędzy osiami równym 50:50. W połączeniu z nowym zawieszeniem ma gwarantować jeszcze lesze właściwości jezdne. Kolumny McPhersona z przodu i wielowahaczowa oś z tyłu wykonane zostały w ultralekkich technologiach, a tylna oś zyskała wyjątkowe cechy, takie jak rurowe stabilizatory czy wyrafinowane mocowanie amortyzatorów za pomocą wachliwych łożysk.

Multimedia i bezpieczeństwo

Na wyposażeniu nowego BMW X1 znaleźć się może cała paleta opcji z zakresu ConnectedDrive z najnowszej oferty BMW Group, w tym również najbardziej wyrafinowane systemy – jak Navigation Plus z wyświetlaczem przeziernym Head-Up Display. System obejmuje 8,8 calowej przekątnej wyświetlacz na środku deski rozdzielczej, którego doskonałym dopełnieniem jest system Driving Assistant Plus z ostrzeżeniem o niezamierzonym opuszczaniu pasa ruchu, o obecności innego pojazdu w martwym polu lusterek, o ograniczeniach prędkości, automatycznym sterowaniem światłami drogowymi, a także o ryzyku kolizji i ryzyku potrącenia pieszego z funkcją City Braking (autonomiczne hamowanie awaryjne w mieście)  – a także sprzężonym z nawigacją asystentem jazdy w korku, który przy prędkościach do 60 km/h przejmuje kontrolę nad odstępem wobec poprzednika i utrzymywaniem pasa ruchu.

Usługi ConnectedDrive natomiast – dostępne za pośrednictwem wbudowanej w samochodzie karty SIM – pozwalają wykorzystywać online wszystkie usługi z oferty BMW. Seryjnie w każdym egzemplarzu nowego BMW X1 jest system telefonu alarmowego oraz BMW Teleservices. A za pośrednictwem ConnectedDrive Store można doposażyć auto w aplikacje i usługi z gigantycznej oferty obejmującej rozrywkę, usługi Concierge i inne.

Źródło: materiały prasowe BMW

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...