BMW serii 2 Active Tourer z napędem 4x4 xDrive

BMW 2 Active Tourer / BMW
Napęd wszystkich kół xDrive trafił do BMW 2 Active Tourer. Dzięki niemu poprawić się powinna trakcja tego modelu, zwłaszcza w przypadku najmocniejszych wersji silnikowych.

BMW serii 2 Active Tourer

Najnowszym przykładem takiego dostosowania jest napęd xDrive zastosowany w modelu BMW serii 2 Active Tourer. Fundamentalną różnicą jest tu fakt, że w przeciwieństwie do wszystkich dotychczasowych systemów, ten wariant xDrive jest przeznaczony dla auta z bazowym napędem na koła przednie i z silnikami ustawianymi poprzecznie.

Active Tourer dowiódł już, że technologia przedniego napędu w wydaniu BMW w pełni realizuje wymagania marki dotyczące dynamiki jazdy. Na najwyższe oceny zapracowały też ultranowoczesne silniki 3- i 4-cylindrowe w technologii BMW TwinPower Turbo, zapewniające wspaniałe osiągi przy imponującej wydajności. Teraz dwie topowe wersje silnikowe – BMW 225i xDrive Active Tourer oraz BMW 220d xDrive Active Tourer – dostępne są z inteligentnym napędem na cztery koła, co ma na celu poprawę trakcji, stabilności pojazdu i dynamiki w zakrętach – a więc podniesienie poziomu bezpieczeństwa i radości z jazdy. Oba te modele seryjnie wyposażane są w 8-stopniową automatyczną skrzynię biegów Steptronic.

Zobacz też: Pierwsze BMW z przednim napędem: BMW 2 Active Tourer

Konsekwentne wysiłki mające na celu maksymalne zmniejszenie rozmiarów i masy systemu pozwoliły uzyskać ultralekką (tylko o 61 kg cięższą od konwencjonalnego zespołu napędowego) konstrukcję idealnie dostosowaną do przestrzennych możliwości modelu BMW 2 Active Tourer. Siła napędowa jest odprowadzana w tym układzie od przedniej do tylnej osi za pośrednictwem przekładni kątowej wbudowanej w przedni mechanizm różnicowy oraz wydrążony wał. Wał doprowadza napęd do centralnego elementu – elektrohydraulicznego sprzęgła wielopłytkowego, zamontowanego we wnętrzu tylnej osi. Umożliwia ono nieskończenie zmienny rozdział napędu między osie dzięki elektronicznie sterowanej pompie hydraulicznej, także zamontowanej na osi tylnej. O sposobie rozdzielania napędu i jego zakresie decyduje nieprzerwana analiza warunków przez system DSC, który wydaje odpowiednie polecenia sterownikowi pompy.

W codziennym użytkowaniu napęd na cztery koła jest zwykle niepotrzebny, a wówczas specjalny inteligentny zawór odłącza pompę, a system jest bezciśnieniowy – jeśli jednak pojawi się konieczność dołączenia napędu osi tylnej, odbywa się to w ułamku sekundy dzięki wstępnemu naprężeniu sprężyny inteligentnego zaworu. Dołączenie napędu odbywa się w absolutnie niezauważalny dla kierowcy i pasażerów sposób. Podobnie jest z jego odłączeniem, kiedy np. wspólny napęd wszystkich kół może przyczyniać się do pogorszenia parametrów jezdnych, np. podczas awaryjnego hamowania.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...