Humanoidalny robot ASIMO zadebiutował w Europie

ASIMO może przerwać wykonywanie bieżącego działania i zmienić swoje zachowanie, aby dostosować się do intencji innej osoby. Robot potrafi na przykład przewidzieć kierunek, w którym będzie podążała dana osoba i błyskawiczne obrać inną drogę, aby uniknąć kolizji, jeśli ścieżki ruchu ASIMO i tej osoby miałyby się przeciąć. / Honda
Najnowsza generacja humanoidalnego robota Hondy - ASIMO zadebiutowała w Europie. W stosunku do poprzedniej wersji ulepszono m.in. sztuczną inteligencję, usprawniono dłonie, a także system ruchu.

Nowy ASIMO, którego ostatecznym celem jest pomoc człowiekowi, wyróżnia się kilkoma istotnymi ulepszeniami na tle swojego poprzednika. Nowy robot jest bardziej inteligentny, ma sprawniejsze dłonie (umie otworzyć butelkę z napojem i przelać jej zawartość do kubka, a także wykonywać znaki w języku migowym) oraz potrafi szybciej biegać, w tym także do tyłu, bardziej płynnie wchodzić i schodzić ze schodów, a nawet skakać.

Wprowadzone zmiany przybliżają Hondę do stworzenia robota, który będzie z powodzeniem wykorzystywany w środowisku domowym, służąc pomocą wszystkim potrzebującym.

W wyniku badań Hondy nad robotami zdolnymi do podejmowania decyzji, ASIMO zdobył nowe umiejętności, dzięki którym może na bieżąco dostosowywać swoje zachowanie do sytuacji w bezpośrednim otoczeniu.

Zobacz też: Indukcyjne ładowanie samochodów BMW

Najnowszy ASIMO potrafi rozpoznawać twarze:

  • ASIMO potrafi teraz rozpoznawać twarze i głosy wielu osób mówiących w tym samym czasie.
  • ASIMO może przerwać wykonywanie bieżącego działania i zmienić swoje zachowanie, aby dostosować się do intencji innej osoby. Robot potrafi na przykład przewidzieć kierunek, w którym będzie podążała dana osoba i błyskawiczne obrać inną drogę, aby uniknąć kolizji, jeśli ścieżki ruchu ASIMO i tej osoby miałyby się przeciąć.

Robot Hondy potrafi biec z prędkością 9 km/h

  • ASIMO potrafi biec z prędkością 9 km/h (o 3 km/h szybciej od poprzednika).
  • ASIMO potrafi również biec do tyłu, skakać i podskakiwać na jednej nodze.
  • Nowy ASIMO posiada zaawansowane, wysoce funkcjonalne wielopalcowe ręce.
  • W połączeniu z układem rozpoznawania obiektów, wielopalcowa ręka pozwala nowemu ASIMO na wykonywanie zadań wymagających dużej zręczności, jak na przykład podnoszenie szklanej butelki i odkręcanie nakrętki czy też trzymanie miękkiego papierowego kubka, do którego zostanie nalana woda, bez zgniecenia go.
  • ASIMO potrafi teraz wykonywać znaki w języku migowym (japońskie i amerykańskie).

Zobacz też: Mercedes-Benz 2025 - autonomiczna ciężarówka przyszłości

Dziś w Europie debiutuje także urządzenie osobistej mobilności UNI-CUB β (beta), wyposażone w opracowane przez Hondę systemy - wielokierunkowego koła napędowego oraz kontroli równowagi - stanowiące podstawę badań nad dwunożnymi robotami.

Wprowadzone przez Hondę rozwiązania umożliwiają łatwe przemieszczanie się we wszystkich kierunkach, przy czym jadący musi jedynie pochylić górną część ciała w celu przemieszczenia środka ciężkości.

Honda - po raz pierwszy w Europie  - demonstruje nowego ASIMO, który jest wynikiem zaawansowanych prac japońskiej firmy nad humanoidalnymi robotami”, powiedział Satoshi Shigemi, główny inżynier, ASIMO.

„ASIMO poprzedniej generacji prezentował niebywałą płynność ruchów i dużą prędkość poruszania się. Nowy ASIMO oferuje wyższą sprawność pod względem mobilności, wykonywania zadań i interakcji z ludźmi, przybliżając Hondę do osiągnięcia ostatecznego celu, jakim jest stworzenie robota zdolnego nieść pomoc ludziom w potrzebie.”

Europejski debiut nowego ASIMO oraz urządzenia UNI-CUB β miał miejsce podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ASIMO Studio w Brukseli. ASIMO Studio pełni rolę centrum komunikacji Hondy Robotics w Europie.

Źródło: Materiały prasowe Honda

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...